Смерть Черномирдіна: Росія згадує "ядерний чемоданчик" і "царське полювання"

Смерть видатного політика Віктора Черномирдіна змусила російську пресу пригадати призабуті епізоди його політичної біографії та найвлучніші афоризми.

Уночі 3 листопада на 73-му році життя помер Віктор Черномирдін, з ім'ям якого пов'язують цілу епоху сучасної Росії. Російські ЗМІ згадують призабуті епізоди про "ядерний чемоданчик" і полювання на ведмедів.

У 1989 році в результаті перетворення міністерства газової промисловості СРСР, яке з 1985 року очолював Віктор Степанович Черномирдін, виник перший у Росії державний газовий концерн "Газпром". Саме Черномирдіна тоді називали ініціатором його створення. 15 серпня 1989 на установчому засіданні концерну Черномирдін був обраний головою правління "Газпрому".

У 1992 році, ставши прем'єром, Черномирдін проводив політику під гаслом "Що добре для "Газпрому", то добре і для Росії": за нього майже в п'ять разів були збільшені відпускні ціни на газ, а підприємства нафтогазового комплексу були звільнені від сплати експортних та частково імпортних мит, а потім і від обов'язкового продажу частини валютної виручки.

Як нагадав колишній шеф протоколу Бориса Єльцина Володимир Шевченко у зв'язку зі смертю Віктора Черномирдіна, політик був "найближчою і найдорожчою людиною" для першого президента Росії.

"Він належав до когорти найвідданіших президенту і країні людей. Незважаючи на зовнішню різкість, він був дуже вразливою людиною, хоча про це мало хто знає", - розповів Шевченко.

У квітні 1995 року Черномирдін створив і очолив пропрезидентський рух "Наш дім - Росія" (НДР). Але на виборах у грудні рух посів третє місце, поступившись КПРФ і ЛДПР. Черномирдін був обраний депутатом Держдуми, але від депутатського мандата відмовився.

Віктор Черномирдін_7
AFP
Черномирдін та Борис Єльцин
Будучи прем'єр-міністром Росії, в червні 1995 року Черномирдін брав безпосередню участь у вирішенні конфлікту в Будьоновську, коли терористи захопили лікарню. Після телефонних переговорів Черномирдіна з Басаєвим терористи звільнили основну частину заручників.

"Ми всі пам'ятаємо, як у Будьоновську Віктор Степанович заради порятунку людей розмовляв з терористами. Звичайно, це була людина, яка вміла приймати рішення, брати на себе відповідальність, не боялася падіння своєї популярності. Він уже за життя увійшов в історію", - сказав колишній прем'єр-міністр Росії Михайло Касьянов.

Довелося Віктору Черномирдіну виконувати обов'язки і президента Росії - 5-6 листопада 1996 року, коли Борису Єльцину робили операцію на серці.

Тоді під контроль прем'єра перейшла і так звана "ядерна" кнопка. Офіційно було повідомлено, що в 1996 році на час операції на серці Єльцин передав "ядерний чемоданчик" голові уряду. Однак, як розповів колишній заступник начальника Служби безпеки президента Геннадій Захаров, Єльцин не передавав "ядерний чемоданчик" Черномирдіну. За словами Захарова, офіцери з "чемоданчиком" просто сиділи у вестибюлі лікарні, і як тільки Єльцин прийшов в себе, внесли установку до його палати.

У лютому 1997 року великий резонанс у ЗМІ викликала історія з полюванням прем'єра Черномирдіна і губернатора Ярославської області Анатолія Лісіцина на ведмедів. Під час полювання губернатор застрелив ведмедицю, а прем'єр двох ведмежат.

У пресі це коментувалося, як безглузде і жорстоке вбивство, зарубіжні видання охрестили похід Черномирдіна на ведмедицю "царським полюванням". Міжнародні екологічні організації та товариства захисту тварин направляли протести до російських посольств. Черномирдін поставився до піднятого галасу із подивом – він пояснив, що полювання на ведмедів у Росії не заборонене, управлінням мисливських господарств було видано ліцензію на відстріл.

Про Черномирдіна неодноразово писали, що він є одним з найбагатших людей у Росії та світі.

Зокрема, в березні-квітні 1997 року спочатку французька газета "Монд", а слідом за нею "Известия" опублікували оголошені за рік до цього на відкритих слуханнях в американському Конгресі твердження, що особисті статки російського прем'єра сягають 5 мільярдів доларів.

Від імені Черномирдіна ці твердження спростував керівник департаменту культури та інформації уряду Ігор Шабдурасулов, який заявив, що Черномирдін отримує місячну зарплату 4,04 мільйона рублів і не володіє "ні палацом, ні дачею, ні акціями "Газпрому".

Віктор Черномирдін_14
AFP
Віктор Черномирдін
У березні 1998 року Єльцин відправив уряд Черномирдіна у відставку. Це стало для всіх повною несподіванкою, оскільки саме в цей період Черномирдіну передрікали статус "єльцинського політичного спадкоємця" і називали його найвірогіднішим претендентом на посаду глави держави.

Але вже в серпні 1998 року, після фінансової кризи, Черномирдін був призначений виконуючим обов'язки голови уряду РФ. Проте його кандидатура не була схвалена депутатами Держдуми. 10 вересня, після двох невдалих спроб заручитися підтримкою Держдуми, Черномирдін зняв свою кандидатуру з голосування.

Навесні 1999 року, під час кризи на Балканах, Черномирдін був призначений спеціальним представником президента РФ з врегулювання ситуації навколо Югославії. Саме він переконав югославського президента Слободана Мілошевича в необхідності капітулювати, в результаті чого Косово було передано під управління миротворчого контингенту сил НАТО.

Згодом про свою участь у врегулюванні конфлікту в Югославії Черномирдін написав книгу "Виклик", видану в Києві у 2003 році.

У травні 2001 року президент Росії Володимир Путін призначив Віктора Черномирдіна послом РФ в Україні, спеціальним представником президента з розвитку російсько-українських торгово-економічних зв'язків.

На посаді посла Росії він пропрацював більше восьми років (до червня 2009 року), що суперечило негласним правилам регулярної ротації голів дипломатичних представництв за кордоном.

Багатьом Віктор Черномирдін запам'ятається своїми афоризмами. Найзнаменитіший з них – "хотіли як краще, вийшло як завжди". Сказано це було в 1993 році з приводу проведення грошової реформи.

Читайте також:

Віктор Черномирдін: біографія та найкращі афоризми

Янукович висловив співчуття у зв'язку зі смертю Черномирдіна

Помер Віктор Черномирдін

Екс-міністр розповів, як Єльцин "розіграв" путч, а сам пив горілку в підвалі

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: