Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Україна, Сирія і санкції. Які теми будуть обговорювати Трамп і Путін – Reuters

Президент США готовий йти на поступки російському колезі, вважає агентство.

Агентство Reuters напередодні зустрічі президентів США і Росії підготувала перелік тем, які, ймовірно, будуть обговорювати Дональд Трамп і Володимир Путін. Саміт пройде 16 липня в Гельсінкі – це будуть перші офіційні двосторонні переговори.

"Непередбачуваний підхід американського президента до переговорів і неочевидний стиль російського лідера роблять практично неможливими спроби передбачити результат зустрічі, - зазначає Reuters. - Однак ми можемо припустити, обговорення яких тем могли запланувати президенти двох країн і їх помічники перед самітом: йдеться про сфери, в яких вони хочуть отримати щось один від одного, і областях, де вони готові піти на поступки".

Гонка озброєнь і пом'якшення санкцій

Як зазначає агентство, Трамп і Путін дотримуються войовничої риторики стосовно ядерних арсеналів, наближаючи США і Росію до нової гонки озброєнь.

Глава Білого дому, зокрема, говорив, що США необхідно модернізувати ядерний арсенал. "Якщо у країн залишається ядерна зброя, ми повинні бути на чолі зграї", - заявив він Reuters.

У той же час Путін у березні 2018 року розповів про нові види ядерної зброї і попередив Захід про необхідність "усвідомити цю реальність".

Агентство відзначає, що гонка озброєнь стала б небезпечною і витратною для обох сторін. Угода про пом'якшення риторики стало б перемогою як для Путіна, так і для Трампа. Прогрес на шляху до продовження договору про скорочення стратегічних наступальних озброєнь, який закінчується 2021 року, став би підкріпленням цієї угоди.

Одночасно глава Кремля хотів би, щоб Трамп пом'якшив санкції, накладені Вашингтоном за анексію Криму, підтримку бойовиків на Донбасі, участь в сирійській війні і передбачуване втручання Росії у президентські вибори 2016 року в США.

Як зазначає Reuters, незважаючи на те, що закон 2017 року забороняє Трампу ухвалювти рішення про пом'якшення санкцій без схвалення Конгресу, він може запропонувати низку послаблень без підтримки законодавців. Президент-республіканець, який не хотів підписувати законопроект і кілька разів пропускав крайній термін введення санкцій, передбачений законом, може дати зрозуміти, що адміністрація не планує розширювати "чорний список" російських компаній та осіб, які потрапили під економічні санкції та обмеження на поїздки.

Таке рішення, пише агентство, могло б призвести до розморожування настільки необхідних Росії інвестицій і кредитів від міжнародних інвесторів, які поки що не хочуть вкладатися в російські активи, боячись наслідків санкцій.

Угода щодо Сирії і дипломатичний конфлікт

Ще однією темою переговорів Трампа і Путіна стане Сирія, пише Reuters. Так, союзник Вашингтона Ізраїль стурбований тим, що з урахуванням наближення завершення конфлікту в Сирії, Іран та підтримувані Тегераном сили зосереджуватимуться навколо ізраїльських кордонів.

На зустрічі Трамп може попросити Путіна чинити тиск на Тегеран, щоб обмежити військову присутність Ірану, відзначає агентство і визнає: виконати таке прохання Кремлю буде непросто. Так, Путін ризикує погіршити відносини з союзниками в Тегерані - це може призвести до того, що Росії доведеться взяти на себе основний тягар бойових дій в Сирії, до чого Москва не готова.

Reuters також повідомляє, що на зустрічі Трамп і Путін піднімуть питання про взаємне відновлення чисельності дипломатичного персоналу.

Дипломатичну присутність Росії в США і чисельність співробітників дипмісії США в Росії скоротилися після двох раундів взаємної висилки дипломатів за останні два роки.

Перший був пов'язаний з імовірним втручанням Москви в американські вибори, а другий, що відбувся 2018 року, став відповіддю на отруєння у Великобританії колишнього російського подвійного агента Сергія Скрипаля та його доньки Юлії.

НАТО і Україна

Президенти не обійдуть стороною на зустрічі теми розширення НАТО і підтримку України, повідомляє Reuters.

Після анексії Росією Криму країни Альянсу стали частіше проводити військові навчання в Східній Європі. Їхня мета, за словами лідерів НАТО, заспокоїти членів блоку, які бояться вторгнення Росії.

Агентство зазначає, що це розлютило Москву, яка вважає, що НАТО підбирається до кордонів Росії. Кремль порівняв це з тим, як якщо б Росія розмістила ракети в Мексиці. Можливість переконати Трампа скоротити масштаб навчань стала б для Путіна великою перемогою.

Так, два високоповажних дипломати НАТО сказали Reuters, що готові до найгіршого сценарію, за якого глава Білого дому оголосить про припинення військових навчань США або виведе військових з країн Балтії, пішовши на поступки Путіну.

На саміті НАТО в Брюсселі, який відбудеться до зустрічі в Гельсінкі, країни Альянсу спробують заручитися гарантією Трампа про те, що він буде жорстко відстоювати необхідність навчань.

Як пише Reuters, саміт у Гельсінкі стане тріумфальним для Путіна, якщо російський президент переконає Трампа відмовитися від військової допомоги Україні. Українські чиновники кажуть, що радники Трампа запевнили їх у тому, що цього не станеться, проте визнають, що на зустрічі з Путіним може статися все, що завгодно.

У відповідь на відмову Трампа від військової допомоги Києву російський лідер може піти на поступки щодо конфлікту на сході України. Дипломати кажуть, що Трамп і Путін можуть домовитися про присутність в зонах конфлікту збройних міжнародних миротворчих сил. Однак Путін точно не піде на поступки щодо Криму, зазначає Reuters.

Нагадаємо, питання, які будуть обговорюватися, достеменно невідомі, проте зустріч готувалася давно і досить ретельно. Нею займаються спецслужби обох сторін, про неї говорили під час зустрічі в Москві радник Трампа з нацбезпеки Джон Болтон і Путін. Американські ЗМІ припускають, що Трамп може "здати" Сирію Путіну. Він дозволить Росії встановити в країні вигідний режим Башара Асада. Також у Штатах припускають, що президент США буде далі критикувати НАТО і знову відмовлятися бачити в РФ загрозу Америці.

ВідеоДо зустрічі із Путіним Трампу підготували спеціальні настанови

У Вашингтоні американському президенту перед візитом до Європи та зустріччю з Путіним підготували спеціальні поради. Розробником президентських настанов є аналітичний центр Heritage Foundation - його вважають близьким до Адміністрації США. У пам'ятці роз'яснюється позиція США стосовно НАТО, України та Росії, зокрема зазначається: "Росія - це агресор, а Україна - жертва", "Крим - це Україна" та "Путіну не можна вірити". 

До зустрічі із Путіним Трампу підготували спеціальні настанови

Залиште свій коментар

Вибір редакції