Кадрова революція: голови міністрів полетять під новорічну ялинку

Президент дав наганяй міністрам, але крісла відбирати не став.

Сьогоднішнього засідання Кабміну чекали з нетерпінням. Адже як тільки з'явилася інформація про те, що його ощасливить своєю присутністю президент Віктор Янукович, поповзли чутки про кадрові чистки.

Але грім не гримнув – міністри відбулися лише переляком і наганяєм від президента, який за бажанням міг спостерігати будь-хто (велася пряма телетрансляція – країна ж бо має знати свої героїв).

ТСН.ua вирішив з'ясувати, чому Янукович передумав чистити урядові ряди, а обійшовся лише показовою поркою.

Міністри як хлопчики для биття

За деякими даними, вже сьогодні тепленьке крісло Миколи Азарова міг зайняти наймодніший генерал і глава СБУ Валерій Хорошковський або стати його замом, заодно підхопивши міністерство фінансів.

А "сокира" Віктора Федоровича грозила не тільки міністру фінансів Федору Ярошенку (яку президент йому вже давно обіцяв), а й міністру охорони здоров'я Олександру Аніщенку, міністру освіти і науки, молоді та спорту Дмитру Табачнику, міністру оборони Михайлу Єжелю і міністру культури Михайлу Кулиняку. Це ж стосувалося і кількох губернаторів.

Але цього разу Янукович вирішив приміряти на себе образ суворого, але милосердного батька. Він попередив, що не хотів би "все чорним мазати". Тож спочатку розповів про успіхи уряду. Виявилось, що росте виробництво, а з ними доходи бюджету і українська економіка в цілому. А пільги влада не скорочує, а вдосконалює.

При цьому він натякнув, що проблеми з пільгами – то все через попередню владу, бо "прийняли такі закони, що для того, щоб їх виконати, треба мати 5 бюджетів таких, як ми сьогодні маємо".

Сама по собі досить розлога промова Януковича виявилася цікаво побудованою. Він поставив багато не дуже приємних питань, на які "винуватці" одразу не мали змоги відповісти – хто ж перебиватиме президента. Відповідати одразу довелось тільки Азарову – президент навіть прикрикнув на нього. Мимохідь Янукович зачепив і окремі реформи, реалізація яких відбувається не по плану.

Але потім Янукович таки надав слово міністрам, керівникам напрямків реформ аби почути, як вони збираються прискорити виконання завдань Національного плану і запобігти їх відставанню за підсумками року. Він наголосив, що з моменту реалізації Програми економічних реформ з 79 необхідних законопроектів до Верховної Ради внесено лише 39.

"Це, шановні колеги, не витримує жодної критики", - сказав Янукович.

В результаті особливо дісталося міністру охорони здоров'я. Януковича цікавило, чого в Україні проблеми з вакцинами. "Чому ви це робите, як кажуть, під палкою?" – запитав Янукович.

Аніщенко виправдовувався як міг. Після того у залі зависла тиша, Янукович тяжко зітхнув і відповів Аніщенку: "Добре, сідайте, важко з вами розмовляти".

На додачу вже від Азарова, над яким хмари трохи розвіялись, міністрам дісталась іменна критика. Він назвав недостатньо ефективною роботу міністра юстиції Олександр Лавринович, міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Анатолія Близнюка, міністра охорони здоров'я Олександра Аніщенка, міністра освіти і науки, молоді та спорту Дмитра Табачника і голови Державного агентства з інвестицій та управління національними проектами Україні Владислава Каськіва.

Янукович пішов, але ще повернеться?

У БЮТ вважають, що кадрової революції в Кабміні не відбулося через розбірки у середині Партії регіонів. Але чистка обов'язково відбудеться – вона просто перенесена.

"Потрібно питати у Януковича, чому не відбулися сьогодні відставки, але зрозуміло, що це внутрішньо-партійні питання, це результат внутрішньо-партійної боротьби в Партії регіонів. Ця боротьба не закінчилася, тому питання відставок відклали на потім", - сказав заступник голови фракції БЮТБ Андрій Павловський.

Політолог Володимир Фесенко також вважає, що до питання відставок членів Кабміну Янукович обов'язково повернеться.

"Не думаю, що інформація про ймовірні відставки міністрів була "качкою". Просто ті лобістські зусилля, які робилися по кадровим рішенням останні місяці, поки що не увінчалися успіхом", - сказав Фесенко у коментарі ТСH.ua.

Він нагадав, що про можливість кадрових рішені і в Уряді, і в губернаторському корпусі говорив і сам президент, і керівництво Адміністрації президента ще на початку вересня. А розмови про ймовірну відставку Єжеля тривають вже майже рік, по Табачнику - півроку.

"Інша справа - президент не поспішає з цілим рядом кадрових рішень і через те, що немає підходящої заміни. Не виключаю, що рішення все ж таки будуть прийняті, але трохи пізніше. І у цьому ми бачимо певний стиль Януковича - він не поспішає з кадровими рішеннями. Про те, що він передумав, говорити рано. Просто йде певна боротьба між тими хто хоче певних звільнень і ті, хто проти цього", - вважає Фесенко.

До речі, не дивлячись на все серйозність ситуації, Янукович встиг насмішити уважних слухачів, припустившись чергового географічного конфузу - він переплутав Північну Америку з Південною.

"Нам треба шукати ринки там, де зберігаються високі темпи росту економіки. Ми бачимо, як уповільнилось темпи в Європі. В Азії, Тихоокеанському регіоні вони зберігаються. Я був у Північній Америці - там зберігається зростання", - сказав Янукович (нещодавно президент здійснив кілька візитів до Південної Америки).

Регіонали "співають" про підступи

У Партії регіонів на питання про ймовірність відставок в уряді заводять стару шарманку - мовляв, ми монолітні, як ніколи, а всі ці чутки про боротьбу груп впливу - підступи опонентів, які хочуть розсварити регіоналів.

"Це все наші політичні опоненти вигадали. Вони думають, що в нас, як і в них, ідуть розбірки. Та в нас монолітна команда. Якщо виникне необхідність у якихось рокіровках, або у підсиленні якихось напрямків - це буде зроблено. Але на сьогоднішній день команда працює успішно на чолі з прем'єр-міністром. І президент не побачив необхідності у кадрових революціях", - розповів ТСН.ua регіонал Михайло Чечетов.

На зауваження, що все ж таки президент висловив незадоволення роботою деяких міністрів, Чечетов відвовів, що це нормальний робочий процес.

"Недоліки треба бачити, треба критикувати, і жорстко критикувати. Це нормально, коли керівник критично оцінює своїх підлеглих. Але це не означає що по кожному приводу потрібно знімати з посад перших осіб! Це різні речі, - наголосив нардеп-регіонал.

Тож міністрам, як і самому Азарову, зітхати с полегшенням не варто. До кінця року розширене засідання Кабміну може повторитися:

"До кінця року ми ще раз проведемо моніторинг, і десь в 20 числах грудня ... ми подивимося, як кажуть, хто з якою швидкістю і головне якістю підходить до підтягування цієї роботи", - насамкінець пообіцяв Янукович.

І цілком ймовірно, що тоді президент вже не буде таким добрим, і під ялинку українцям таки опустить на кілька міністерських голів свою "сокиру". Або ж хтось сам піде на заслання - адже серед іншого Янукович запропонував добровільно подати у відставку тим чиновникам, які не справляються зі своїми обов'язками. Бо мовляв, він проти того, аби людей за недоліки били.

Читайте також:

Янукович придумав, як уникнути кризи і паніки у суспільстві

Янукович заявив, що влада не скорочує пільги, а вдосконалює

ЗМІ: Януковича умовили залишити Ярошенка у міністерському креслі

Повʼязані теми:

Наступна публікація