Чому в житті щастя немає

Чому в житті щастя немає

Фото: www.myjulia.ru

Гарні стосунки з мамою – це запорука здоров'я та матеріального добробуту, з татом - успіху у соціальному світі.

Традиційна сім'я і її цінності "вмирають" під натиском цивілізації: епоха урбанізованого життя нав'язує свою модель поведінки. Але віддаляючись від сім'ї, люди втрачають значно більше, ніж може здатися на перший погляд.   

Гармонійні сімейні стосунки - запорука щастя. Є так званий коефіцієнт щастя, за яким визначають в якій країні живуть найщасливіші люди. На перших місцях – країни Заходу, але поряд із ними в рейтингу дуже бідні держави – країни Карибського басейну, Куба, Венесуела. Чому такий парадокс? У них зовсім інші уявлення про світ і головне - ставлення до нього. Для них бідність – не причина плакати і засмучуватись. Головне для них -  родинний добробут. 

Натомість сімейні негаразди можуть призводити до захворювань. Переважна більшість шкірних захворювань, наприклад псоріаз, це результат розставань і розлучень.

Саме через розлучення діти найбільше ображаються на своїх батьків. Дитина може вважати, що саме вона винна в цьому, і потім живе з цим болем та переживаннями. Якщо стосунки між мамою і татом не склалися, дитина підсвідомо вважає, що і в неї щасливої сім'ї, напевно, не буде.

Часто один із батьків вимушений на тривалий час залишити родину у бізнес-справах. Це сильний удар для сім'ї. По суті - це розлучення. Хай не юридично, але фактично. Для дитини це стрес, і в майбутньому у неї можуть виникнути складнощі з будівництвом партнерських стосунків. Потрібно розуміти ціну, яку доведеться заплатити за такий крок. Втрачаючи духовний контакт, батьки намагаються компенсувати це матеріальними заробітками. Однак їм потрібно бути готовим до того, що з часом діти просто не зможуть правильно оцінити допомогу. Тому що їм не вистачало, передусім, уваги. Якщо іншого виходу немає і їхати на заробітки необхідно – потрібно зробити все для максимального контакту із родиною. Зараз технічні можливості дозволяють бути постійно на зв'язку.        

Багато в чому від стосунків із батьками залежить успішність дітей у житті. В розстановках і сімейній терапії є таке правило: гарні стосунки з мамою – це успіх в здоров'ї та матеріальному благополуччі. Гарні стосунки з татом – це успіх у соціальному світі. Якщо повернутись до правил первинно-общинного світу, то жінки відповідали за безпеку печери, побут, тепло і приготування їжі. Чоловік забезпечував знайомство з навколишнім світом, зв'язки в племені та сусідніми общинами, добував їжу та необхідні речі для комфорту печери. Виходить так, що стосунки з татом – це стосунки з людьми, як я себе бачу серед інших, як себе реалізовую у світі. Стосунки з мамою – це прийняття себе, свого тіла, комфорту, права на щастя, переживання та задоволення. Якщо дитина живе тільки з мамою, то в житті переважно буде створювати максимальний комфорт для себе, насолоджуватиметься їжею, тілесними бажаннями та задоволеннями, але в світі буде ізольована. Якщо дитина сприймає тата, але відмежовується від мами, швидше за все вона буде успішна в спілкуванні, на роботі, але рідко отримуватиме задоволення від життя.

Діти, які не доотримали батьківської любові, отримують травму на все життя. 

Наприклад, за часів СРСР дітей дуже рано могли віддавати до ясел, інколи у віці 6 місяців, відриваючи від мами саме тоді, коли вона була найбільш потрібна. Певним чином ця ситуація зараз віддзеркалюється в тому, що відбувається в Україні: покоління, що зараз впливає на життя країни, це люди в діапазоні 30 – 50 років, батьки яких були або "дітьми війни" або дітьми післявоєнними, і вони в глибині душі залишаються травмованими дітьми, яким не вистачило батьківської любові.

Спілкуванню і поведінці з близькими людьми потрібно вчити і вчитись. І починати треба з школи. Один відомий німецький психолог і педагог запропонувала дітям у проблемному класі, що складався переважно з іммігрантів, у формі гри кланятись щодня батькам і говорити, як вони їх люблять і цінують. Через певний час здивовані батьки прийшли до школи і почали розпитувати що там таке роблять, оскільки діти почали значно краще відноситись до них. 

Для ідеальних стосунків у сім'ї важливо тримати баланс між поняттями "давати" і "брати" та вибудовувувати ієрархію. Старший завжди має бути головним. Навіть якщо у дитини три вищих освіти, професорська ступінь і багато премій та нагород, а у мами лише диплом сільської школи – мама все одно в сім'ї повинна мати більший авторитет. Ієрархія – це не мірило, хто кого розумніший. Це - споконвічний порядок.

Навіть якщо у дитини три вищих освіти, професорська ступінь і багато премій та нагород, а у мами лише диплом сільської школи – у сімейній ієрархії мама все одно має посідати вищий щабель

Повернутись у дитинство ми не можемо, але є способи, які дозволяють "переписати" наш досвід. Щоб покращити стосунки з батьками (і з навколишнім світом), можна почати з дуже легких практичних дій. Наприклад, я на своїх семінарах дуже часто раджу прикласти руки до серця і сказати: "Моя дорога мамо (тато), я приймаю це життя за ту дорогу ціну, яка дісталась мені від тебе. Я кажу тобі "ТАК". Ти велика, я маленька, ти даєш, а я беру". Це банальні слова, але коли людина їх промовляє під час заняття, то хтось починає плакати, хтось навіть не може їх вимовити, у когось одразу в горлі утворюється перепона. Але коли все ж вдасться сказати це, і в кінці зробити уклін батькам, то відбуваються суттєві зміни. Людина починає приймати батьків у своєму житті, а отже, починає приймати себе.

Приєднуйтесь також до групи ТСН.Блоги на facebook і стежте за оновленнями розділу!

Повʼязані теми:

Наступна публікація