Ізраїль: маршрут на один тиждень

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Це країна-стартап, яка сама себе створила й набуває все більшої популярності у світі.

Ізраїль часто називають країною-стартапом, країною, яка сама себе створила й отримує все більшу популярність у світовому контексті як розвинута держава. Ізраїль асоціюється у нас з найвідомішими релігійними святинями, хоча це необов'язковий атрибут країни. Крім них, я знайшла тут унікальні пейзажі та історію, яка ще від стародавніх часів пов'язує цю країну з рештою світу.

В Ізраїлі є стародавні міста, доісторичні печери, незабутня пустеля і гори. А ще на такій невеликій, навіть маленькій, території є аж три класних і різних між собою моря.

Ізраїль — цікава альтернатива Європі, коли хочеться різноманітності. Ця країна може нагадати і Європу (особливо її південну частину), і США (особливо в інфраструктурі), й Азію (як не дивно, особливо у деяких районах Тель-Авіва).

Ізраїль дуже різноманітний, і це найбільше відображається на людях. Місцеві мешканці сучасні і традиційні, навіть консервативні, рудобороді і темношкірі (саме так, темношкірі юдеї; в Тель-Авіві навіть є квартал з назвою "Сомалі"), відкриті і пихаті одночасно. Щодо останнього, то в Ізраїлі є навіть спеціальне слово "хуцпа", яке означає природну впертість, відверту прямолінійність, нахабство. За моїм досвідом, ізраїльтяни найбільшу хуцпу проявляють на трасі, коли підрізають тебе.

В Ізраїлі чуєш одночасно десятки різних мов: іврит й арабську (єдині офіційні мови), російську й англійську, німецьку і китайську, їдиш та іспанську. І всі носії здебільшого не туристи, вони ізраїльтяни, які переїхали з усього світу заради створення власної країни на обітованій землі.

На мій погляд, краще запланувати від 5 до 7 днів, щоб побачити всю різноманітність країни. Із задоволенням ділюся своїм маршрутом подорожі Ізраїлем протягом 7 днів (натискайте на іконки, щоб побачити опис точки на мапі).

ОПТИМАЛЬНИЙ МАРШРУТ ІЗРАЇЛЕМ НА ОДИН ТИЖДЕНЬ

Тель-Авів. День 1-2

Знайомство з Ізраїлем починається з прекрасного Тель-Авіва. Його хмарочоси видно ще з літака, і відразу стає зрозуміло, що це сучасне місто.

У Тель-Авіві варто прогулятися вулицею Ротшильд. Сім'я Ротшильдів, одна з найбагатших династій світу, була найбільшим лобістом створення Ізраїлю. Вулиця йде через місто, вона є магнітом для прогулянок і відпочинку — посидіти під кронами дерев, випити кави або послухати музику. Тут же в центрі є район, що називається "Біле місто". Він відомий будинками Buahuas і належить до світової спадщини ЮНЕСКО.

Променад (Tayelet) простягається вздовж берега Середземного моря. Тут красиво гуляти як вдень, так і ввечері. Широкий піщаний пляж приваблює бірюзовою водою. Я була приємно здивована, наскільки чиста і тепла вода біля берегів Ізраїлю та наскільки світлий та приємний пісок. Пляжний відпочинок дуже популярний серед місцевих жителів. Вони приходять сюди грати у волейбол, теніс, бадмінтон, кидати м'яч чи бігати.

Старе місто Джаффа, куди веде променад, зараз є районом Тель-Авіва. А 4000 років тому це був великий порт Єгипту. А отже Джаффа вважається найдавнішим портом світу. Довгий час місто належало арабам, тому його вигляд — це арабська спадщина. Дуже приємно гуляти тут. Вузькі пішохідні вулички то ведуть вгору, то спускаються донизу. Красиві кам'яні арки і балкончики створюють природну тінь, що рятує від спеки, притаманній цій країні. Жовті кольори стін підкреслюють пофарбовані у синій двері і вікна. Час зупинився тут, так само як і ти, щоб закарбувати затишок цього місця у пам'яті.

Джаффа майже повністю відреставрована. Раніше тут жили бідні верстви населення, переважно араби. Бруд, наркотики і небезпека панували у всіх кутах. Коли місто було приєднане до Тель-Авіва, влада вирішила виправити ситуацію і примусом висилила арабів з міста, і почала реставрацію. Зараз тут затишно і красиво. У Джаффі в основному мешкають художники, скульптори, майстри ручної роботи, тому тут повно галерей і виставок. Звісно перетворити злиденний притон на креативний квартал — це добре рішення, проте не все так однозначно в Ізраїлі стосовно до арабів. Власне цей конфлікт обговорюють у всьому світі.

Ізраїль, маршрут на один тиждень, для блогів_1
hannaburlaka.com
Ввечері можна поспостерігати гру в пентак на вул. Ротшильд
Ізраїль, маршрут на один тиждень, для блогів_12
hannaburlaka.com
Набережна (променад) Тель-Авіва дуже довга. І тут гарний пляж
Ізраїль, маршрут на один тиждень, для блогів_23
hannaburlaka.com
Променад ввечері
Ізраїль, маршрут на один тиждень, для блогів_26
hannaburlaka.com
Вигляд на Джаффу
Ізраїль, маршрут на один тиждень, для блогів_27
hannaburlaka.com
Джаффа
Ізраїль, маршрут на один тиждень, для блогів_28
hannaburlaka.com
Апельсин, що росте "у повітрі" - арт-об'єкт в Джаффі. Він символізує традицію вирощування апельсинів у цьому регіоні
Ізраїль, маршрут на один тиждень, для блогів_29
hannaburlaka.com
У Джаффі багато галерей і виставкових павільйонів. На стінах будинків вивішені постери, фото і картини

Єрусалим і Вифлеєм. День 3-4

Беззаперечно старе місто в Єрусалимі притягує всіх мандрівників. Паломники прибувають сюди зі всього світу, адже тут розташовані святині всіх народів і релігій. Єрусалим — одне із найдавніших міст на Землі. Це — спірна територія між Ізраїлем і Палестиною: обидві країни називають Єрусалим своєю столицею.

У місті співіснують три релігії: юдаїзм, християнство й іслам. Старе місто, де розташована Стіна плачу, Храм гробу Господнього і Купол Скелі — святиня ісламського світу, поділено на 4 квартали: юдейський, християнський, вірменський і мусульманський. Тут мусульмани витісняють християн, ортодоксальні юдеї — мусульман. У мене виникло враження, що кожен знає своє місце, але позирає на сусіднє.

Мене трошки розчарувало, що деякі частини міста були перекриті поліцейськими, і нам важко було дослідити його повністю. Я дуже хотіла роздивитися зблизька мечеть Купол Скелі, адже вона дуже красива, але нас не пускали, з яких вулиць ми не намагалися пройти. Мабуть, найдивніше було те, що нам не пояснювали, чому ходу немає. Ми питали в арабському кварталі, як пройти, отримували інструкції, проходили 20 м, впиралися в поліцейських, які казали, що немає проходу, бо "там нічого немає / це кінець міста".

Ізраїль, маршрут на один тиждень, для блогів_30
hannaburlaka.com
Біля Стіни плачу гігантська черга. Жінки і чоловіки мають окремі проходи до стіни
Ізраїль, маршрут на один тиждень, для блогів_31
hannaburlaka.com
Ізраїль, маршрут на один тиждень, для блогів_2
hannaburlaka.com
Єрусалим, Старе місто
Ізраїль, маршрут на один тиждень, для блогів_3
hannaburlaka.com
Нова частина Єрусалима, на мій погляд, не менш цікава
Ізраїль, маршрут на один тиждень, для блогів_4
hannaburlaka.com
Сучасний громадський простір в Єрусалимі

Частина Єрусалима розташована в Палестині. І до Вифлеєма — рукою подати, тому я раджу заїхати туди. На в'їзді є блокпост, але проїзд дозволено. Сам собою Вифлеєм сьогодні не є красивим. Його досить щільно забудовано, і місто має простий вигляд. Але його варто відвідати, щоб мати два погляди на долю цієї невизнаної країни. Стіна, що розділяє Ізраїль і Палестину, вражає. Вона виступає мовчазним оповідачем подій, які тут відбувалися, завдяки написам і малюнкам на ній. У місті є багато робіт Бенксі, і їх досить легко знайти. До речі, більшість з них — найвідоміші його роботи, тому що тема конфлікту між Ізраїлем і Палестиною у всіх на слуху.

Але навіть не малюнки є головним у Вифлеємі. Одразу біля стіні розташований готель "The Walled of Hotel", відомий тим, що має "найкращий вигляд". Відкрив готель Бенксі, тому слід очікувати тотального сарказму. Найкращий вигляд з вікна — це вид на злощасну стіну, що відрізала палестинців від частини своїх сімей, які ще мешкають на території Ізраїлю. Ми не змогли забронювати там номер, тому що готель досить дорогий і популярний — часто все зарезервовано — але можна зайти у лоббі, щоб роздивитися все всередині.

Готель, безумовно, є артоб'єктом, щоб привертати увагу до стану речей на спірній території. Але, крім того, тут є галерея з роботами палестинських художників, а також він створює певну інфраструктуру, яка допомагає розвивати місцевих: починаючи від робочих місць в готелі, закінчуючи відкриттям крамниць з сувенірами-роботами Бенксі, балончиками фарби, полотнами для малювання і тому подібне.

Ізраїль, маршрут на один тиждень, для блогів_5
hannaburlaka.com
Ізраїль, маршрут на один тиждень, для блогів_6
hannaburlaka.com
Ізраїль, маршрут на один тиждень, для блогів_7
hannaburlaka.com
Make hummus not walls
Ізраїль, маршрут на один тиждень, для блогів_8
hannaburlaka.com
Готель, створений Бенксі
Ізраїль, маршрут на один тиждень, для блогів_9
hannaburlaka.com
Робота Бенксі у Вифлеємі

Печери Beit Guvrin. День 4

Дорогою із Тель-Авіва до Єрусалима можна зробити невеликий гак до печер у парку Beit Guvrin-Maresha. Інша альтернатива — зробити вилазку у печери з будь-якого з цих міст, у нашому випадку — з Єрусалима.

Печери були створені стародавніми цивілізаціями, що мешкали на цій території у 1 ст. до н.е. — 1 ст. н.е. Це були комплекси поселень з будинками, лазнями, цистернами для збирання води у цьому сухому пустельному кліматі і колумбаріями — кімнатами для розведення голубів, що були важливим джерелом м'яса та яєць у давнину.
Цікаві підземні споруді — в кожну з печер можна спуститися, щоб краще її оглянути і пройтися.

Ізраїль, маршрут на один тиждень, для блогів_10
hannaburlaka.com

Мертве море. День 5

Мертве море не можливо пропустити! Тут можна досхочу лежати на воді і мазатися мінеральною гряззю. На протилежному березі моря — скеляста Йорданія. Сонце створює тут незабутні пейзажі, воно фарбує далекі скелі у рожеві, жовті, червоні кольори, а синя вода віддзеркалює цю палітру у своїх водах.

Ми зупинилися у кемпінгу Metsoke Dragot, розташованому на скелях над Мертвим морем, — вдале місце для красивих краєвидів. Біля траси є безкоштовна парковка, де можна залишити авто і піти купатися хоч на цілий день. І це гарна альтернатива досить дорогим готелям у цьому місці.

Варто знати, що вода у Мертвому морі досить масляниста від мінералів. Купальники навіть не до кінця промокають і одяг, якщо його вдягнути на мокрий купальник, вкривається олією. Її легко відіпрати, і вона не залишає плям. Але ми сіли в плавках в машину поки їхали до кемпінгу (не більше 10 хв). Наступного дня вся олія, що з наших плавок увібралася у сидіння, перейшла на наші шорти. Вигляд був — наче ти сів у калюжу, хоч ти і був сухий. Про цей нюанс я би хотіла знати заздалегідь.

Ізраїль, маршрут на один тиждень, для блогів_11
hannaburlaka.com
Ізраїль, маршрут на один тиждень, для блогів_13
hannaburlaka.com

Кратер Рамон. День 6

Майже в центрі країни у невеликому кібуці Міцпе Рамон розташований гігантський кратер з однойменною назвою. Це — не згаслий вулкан чи слід від метеориту. Це — природній кратер неосяжних розмірів. Мільйони років тому тут було море.

Кратер Рамон цікавий для піших походів як по його верхньому краю, так і по дну. Дно і "стіни" утворюють різні породи, які змінюють кольори від світло-жовтого до фіолетового. Тут ми зустріли козерогів, які піднімалися майже вертикальномим схилом. До того моменту, я думала, що козеріг — міфічна тварина.

Ізраїль, маршрут на один тиждень, для блогів_14
hannaburlaka.com
Ізраїль, маршрут на один тиждень, для блогів_15
hannaburlaka.com
Ізраїль, маршрут на один тиждень, для блогів_16
hannaburlaka.com
Ізраїль, маршрут на один тиждень, для блогів_17
hannaburlaka.com
Ізраїль, маршрут на один тиждень, для блогів_18
hannaburlaka.com

Червоний каньйон і Червоне море. День 7

Із всіх природних див, які ми бачили в Ізраїлі, Червоний каньйон сподобався мені найбільше. Я дуже давно хотіла потрапити у схожий ще в США, але тоді каньйон Антилопи був нам не дорогою.

Трек каньйоном займає до години і це, на мій погляд, єдиний його мінус, тому що тут хочеться затриматися на довше. Природа зробила все, щоб захопити дух від захвату.

Ізраїль, маршрут на один тиждень, для блогів_19
hannaburlaka.com
Ізраїль, маршрут на один тиждень, для блогів_20
hannaburlaka.com
Ізраїль, маршрут на один тиждень, для блогів_21
hannaburlaka.com
Ізраїль, маршрут на один тиждень, для блогів_22
hannaburlaka.com
Ізраїль, маршрут на один тиждень, для блогів_24
hannaburlaka.com

Каньйон розташовано дорогою із Міцпе Рамон до Ейлата, міста на Червоному морі. Ейлат — типова оаза. Кілька годин ти їдеш мертвою, але красивою, пустелею, аж раптом дорога починає спускатися до пальм і синьої смужки води. Ейлат досить симпатичний. Єдине — нам важко було знайти місце, щоб поїсти (ціни були досить високими і більшість ресторанів закрито вдень) і для затишних посиденьок — повсюди торгові центри чи диско.

Червоне море — ідеальне для спокійного плавання. Тут немає хвиль, вода комфортної температури цілий рік і освіжає у спеку. Червоне море відоме підводним життям, але найкращі місця належать Єгипту, який тут буквально за рогом. Вода дуже прозора на будь-якій глибині, і видно рибок, маленьких і великих.

Сам пляж мені нагадав... одеський. На жаль, пісок на пляжі — у перемішку з недопалками, пивними кришками і навіть склом. В морі трапляється пластик й упакування. Туристи на пляжі в основному з країн СНД віком 50+ і молоді хлопці, які приїжджають на день з Акаби (Йорданія), яка розташована за кілька кілометрів. Тільки-но пляжі з'являються кілька молодих ізраїльтянок, хлопці лишають пиво і пірнають у воду знайомитися. Варто врахувати такий колорит цього пляжного міста.

Ізраїль, маршрут на один тиждень, для блогів_25
hannaburlaka.com

Що не сподобалося мені в Ізраїлі, так це сміття. На жаль, його було досить багато у Національних парках, біля Мертвого моря (навіть чиясь пляшка плавала разом зі мною).

Що варто знати перед поїздкою в Ізраїль

1. Ізраїль дорогий. Ціни високі на житло, транспорт, їжу. Він дуже туристичний, зокрема там популярний внутрішній туризм. Багато житла заброньовано. Важливо — робити бронювання дуже заздалегідь, щоб: 1) мати вибір, 2) отримати кращу ціну.

У нашому разі ми мусили жити в різних місцях в Єрусалимі через те, що все було зайнято. Протягом подорожі навіть номер за 55 долалів (готель) був нижче базового рівня (з пліснявою у кутах). Найкраще житло ми мали в Міцпе Рамон — кімната за 74 доларів (Airbnb) — найчистіша і найсухіша кімната за всю подорож.
Наша помилка — ми бронювали житло досить пізно.

Вартість оренди машини приблизно така, як ціна на автобуси навіть у розрахунку на двох. Якщо їхати компанією, то точно вигідніше брати авто.

2. Шалом шабат! Субота — вихідний. І крапка. Нічого не працює, не ходить ніякий транспорт з аеропорту і в місті. Я чула перед поїздкою про шабат, але не уявляла його масштаби. Як з найбільшого міжнародного аеропорту може не ходити транспорт?! Були лише таксі з водіями-арабами, але ціни на таксі високі. Uber їздить за лічильником, тому ціна дорівнює таксі.

Увага: шабат починається у п'ятницю після обіду (~14:00) і закінчується у суботу після ~19:00. В цей час не працюють супермаркети, ресторани/кафе, магазини, не їздить громадський транспорт.

Наша помилка — ми не повірили в реальність шабату в ХХІ столітті. Ми орендували машину, але не з першого дня. Якби ми знали заздалегідь, ми би брали машину в аеропорту.

Що робити: прилетіти в країну в інший день тижня; взяти машину на прокат відразу в аеропорту (в аеропорту прокат відкрито, більше — ніде); харчуватися у арабів (ресторанчиків достатньо, вони не високої якості, як в Азії); купити необхідні продукти заздалегідь; пересуватися автостопом.

3. Оренда машини в Ізраїлі та в'їзд на палестинські території. Ми з чоловіком орендували машину в Єрусалимі в ізраїльській компанії Eldan. Ми шукали спеціальні умови, щоб повернути машину в іншому місці, ніж взяти. Оскільки ми їхали в Йорданію, хотіли повернути машину в Ейлаті. Зазвичай за такі умови потрібно доплачувати до 50 доларів. Але в Eldan діє умова: якщо оренда машини більше ніж на 3 дні, то можна залишити її в іншому місті без доплат.

Щодо перетину палестинської території, то дорога з Єрусалима до Мертвого моря (траси №1 і №90) йде Палестиною, але вона відкрита, і немає пунктів контролю.
Блокпост є біля в'їзду до Вифлеєма.

Вартість бензину приблизно 1,5 дол/л. Заправки зустрічаються не дуже часто, особливо на трасі від Міцпе Рамон до Ейлата. До Єрусалима ми їхали автобусом з Тель-Авіва з центральної АС за 14 шекелів з людини.

Більше про подорожі читайте тут: hannaburlaka.com

Залиште свій коментар

Вибір редакції