Порятунок від дефолту. Що означає виграш "Нафтогазу" в суді проти "Газпрому"

Дата публікації
Перегляди
3653
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Порятунок від дефолту. Що означає виграш "Нафтогазу" в суді проти "Газпрому"

Фото: Getty Images

Рішення Стокгольмського суду яскраво прокоментували в українському МЗС.

22 грудня "Нафтогаз" виграв арбітраж проти "Газпрому". Експерти назвали відповідне рішення Стокгольмського арбітражу дуже хорошим сигналом для України.

Йдеться про контракт на поставку газу. Стокгольмський суд прийняв рішення на користь української компанії за всіма спірними питаннями. Серед них:

- Арбітражний суд повністю відхилив вимоги "Газпрому" за положенням "бери або плати" на суму $ 56 млрд за 2009-2017 роки.

- Ціна газу, отриманого "Нафтогазом" у другому кварталі 2014 року, знижена на 27% з $ 485 за тисячу куб.м до $ 352 за тисячу куб.м.

- Кабальний контракт приведено до європейських ринкових стандартів, а обсяг майбутніх обов’язкових річних обсягів зменшено у понад 10 разів відповідно до фактичних потреб у імпорті газу.

Фото: Нафтогаз України

Як повідомили у прес-службі "Нафтогазу", завдяки перегляду контрактної ціни вони зекономили $ 1,8 млрд на газі, придбаному у 2014-2015 роках, а загальний позитивний ефект рішень арбітражу вони оцінюють у понад $ 75 млрд доларів за весь термін дії контракту на поставку газу.

Крім того, за даними "Нафтогазу", суд постановив, що українська компанія не мусить платити за обсяги газу, які були поставлені на тимчасово окуповані території Луганської та Донецької областей в обхід "Нафтогазу". 

"Майбутні поставки на зазначені території не стосуватимуться "Нафтогазу" до припинення окупації територій на Сході України. У будь-якому разі такі поставки не будуть зараховані до щорічних контрактних обсягів", - повідомили у прес-службі "Нафтогазу".

Коболєв розповів, як перемога "Нафтогазу" проти "Газпрому" вплине на гаманці українців

Коболєв розповів, як перемога "Нафтогазу" проти "Газпрому" вплине на гаманці українців

Наразі у Стокгольмському суді лишається ще одна справа, що стосується контракту на транзит газу. У ній "Нафтогаз" вимагає від "Газпрому" компенсації у розмірі $ 16 млрд за ненадання необхідних обсягів газу для транзиту. Рішення у справі очікується 28 лютого 2018 року.

Примітно також, що "Газпром" заявив про свою перемогу, опублікувавши дані, повністю протилежні заяві "Нафтогазу". Так, "Газпром" повідомляє, що суд відмовив "Нафтогазу" у праві на перегляд ціни газу. Також, за інформацією російської компанії, суд постановив, що до контракту між компаніями не повинно застосовуватися ні європейське, ні українське антимонопольне законодавство. Таким чином, за оцінкою "Газпрому", суд зобов'язав "Нафтогаз" сплатити на користь російської компанії більше $ 2 млрд простроченої заборгованості та відсотки, а також щорічно з 2018 року відбирати і оплачувати 5 млрд куб. м газу.

Тим не менш рішення суду вже прокоментували в українському МЗС. "Перемога Нафтогазу в Стокгольмському арбітражі: не нокаут, але за явною перевагою і три нокдауни", - написав глава МЗС Павло Клімкін у своєму Твітері.

Олексій Геращенко, фінансист, викладач Києво-Могилянської бізнес-школи:

- Ситуація така, що в тому контракті, який було підписано з "Газпромом" ще 2009 року, передбачалася дія формули "бери або плати". Це означало, що незалежно від того, скільки "Нафтогаз" купує газу, він все одно має cплатити за обсяг, не менший, ніж прописаний в контракті. За фактом "Нафтогаз" закуповував менше, сплачував за фактично використаний газ і, відповідно, цю різницю "Газпром" виставив до сплати. 

Умовно кажучи, ми не докупили 10 млрд. куб.м, але відповідно до певного пункту контракту "Газпром" виставляв це як претензію щодо оплати. Відповідно, за всі ці роки накопичилася значна сума – понад 50 млрд доларів. Це разом з пенею за не проведену вчасно сплату. І зараз суд визнав цю норму як таку, що не відповідає ринковим правилам і відхилив претензії "Газпрому". 

Варто зауважити, що у разі прийняття рішення на користь "Газпрому", це автоматично означало би банкрутство спочатку "Нафтогазу" через неможливість сплати боргів, а потім постало би і питання щодо потенційного дефолту України через те, що держава є гарантом за зобов’язаннями "Нафтогазу". Тож нинішнє рішення суду є позитивним. Це була ключова фінансова вимога "Газпрому" і вона відхилена. 

З іншого боку, є зустрічні вимоги від "Газпрому" щодо оплати транзиту. Найбільш вірогідним рішенням суду, на мою думку, є те, що ніхто нікому нічого не буде винен і ми збережемо певний статус кво.

Фото: УНІАН

Андрій Новак, голова Комітету економістів України:

- Рішення Стокгольмського арбітражу на користь "Нафтогазу" ще не повна перемога, але в України є всі шанси на подальші перемоги, зокрема й у питання транзиту газу. 

У Європейському союзі прийнята практика конкурентних ринкових відносин, в тому числі підтримки ринкових цін на енергоринку. Тому очевидно, що ніхто нікому не має права нав’язувати якусь монопольну чи політично вмотивовану ціну. 

Тому я думаю, що це рішення арбітражу є дуже хорошим сигналом для України.

У разі, якщо суд постановить "Газпрому" виплатити компенсацію "Нафтогазу", то російський монополіст буде зобов’язаний виплачувати. 

Звичайно, Росія може ухвалити політичне рішення про неприйняття рішень європейських судів, в тому числі арбітражних. Але якщо вона вирішить не визнавати міжнародне право в господарській діяльності, це потягне за собою повний розрив економічних відносин Росії зі світом. 

Тож, якщо буде відповідне рішення суду, "Газпром" буде зобов’язаний виплачувати. Звичайно, це буде не одноразова виплата. Буде створено певний графік виплат, який "Газпром" буде змушений виконувати. 

Ольга Скичко

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Газовий конфлікт України і РФ
Дата публікації
Перегляди
3653
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація