Церква, елітні годинники й 7 квадратів жилої площі. Скандальні декларації українських чиновників

До кінця подачі електронних декларацій лишилося трохи більше 2 днів.

Сезон заповнення електронних декларацій добігає кінця. Ось уже в ніч проти понеділка, 31 листопада, система не прийматиме інформацію від українських посадовців.

Протягом останнього часу чиновники особливо активізувалися. Зокрема, станом на 28 жовтня, декларації подали понад 70 тисяч посадовців. 

І це не дивно, адже несвоєчасне подання декларації без поважних причин тягне за собою накладення штрафу від 1 до 2,5 тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

А якщо ж в е-декларації подати недостовірні дані, то передбачається штраф розміром 2,5 — 3 тисячі неоподаткованих мінімумів доходів громадян або до 2 років ув'язнення із забороною обіймати певні посади протягом трьох років.

І хоча новий закон про е-декларування встановив чіткі вимоги, від самого початку запуску системи не все йшло рівно.

Старт е-декларування анонсували ще влітку, однак через відсутність належної сертифікації, усе довелося відкласти.

Відповідно, прем'єр Володимир Гройсман пригрозив організаторам звільненням, якщо б вони не запустили повноцінну систему 1 вересня. Однак, і після старту на е-декларування чекали пригоди. 

Система НАЗК неодноразово давала збої, на що скаржилися посадовці

"Система декларацій продовжує надихати. Подала документ. Але коли зайшла в базу перевірити, як виглядає подана декларація, виявила, що система автоматично переписала все майно та грошові активи на мене. Одразу ж почала заповнювати виправлену декларацію. Деякі поля відмовлялися реєструватися упродовж півгодини, але зрештою піддалися", — написала в своєму Facebook нардеп від БПП Світлана Заліщук.

Її колега, Мустафа Найєм, поскаржився на інтерфейс системи, мовляв, від початку поле По батькові було обов'язковим, а в нардеп його від народження не має. Через це на початку йому не вдавалося заповнити свою декларацію.

У НАЗК повідомили, що тільки в період від 24 до 27 жовтня до них надійшло близько 300 скарг на роботу системи від нардепів, суддів і представників прокуратури. 

Тим не менш, поки декларації "дозаповнюють", ми вирішили зібрати найрезонансніші дані з е-декларацій.

Задекларувати можна і церкву

Депутат від Блоку Петра Порошенка Анатолій Матвієнко задекларував ні що інше, як будівлю храму Успіння Присвятої Богородиці у Бирлівці, Вінницька область. 

За даними документа на сайті НАЗК, нардеп одержав право власності на будівлю четвертого грудня 2014 року. Її загальна площа — 40,9 м2.

Утім, Матвієнко не вказав вартість будівлі.

Декларації храм
НАЗК

Столичний суддя "забув" про матір і її котедж

У родинній власності судді Окружного адміністративного суду Євгенія Аблова — лише дві квартири загальною вартістю 8,56 мільйона гривень.

Одна з них — на синові судді, інша — на матері. Щоправда, рідну матір у перелік родичів суддя Аблов не включив.

аблов декларація
НАЗК

А за повідомленням порталу "Наші Гроші", у реєстрі нерухомості за його матір'ю, Валентиною Абловою, значиться ще й триповерховий дачний котедж під Одесою. Утім, в е-декларації ані про матір, ані про котедж суддя й не пригадав.

Поціновувач мистецтва й молодий мільйонер Довгий

Колишній член "молодої команди" Леоніда Черновецького — Олесь Довгий — задекларував аж 95 картин, однак, не зазначив вартість жодної із них. Ці твори мистецтва датовані ХІХ—ХХІ століттями.

Цікаво, що, окрім картин, Довгий відзвітував про 10 статуй, 11 наручних годинників. Проте і цим не обійшлося, повідомляє "Українська правда", — Довгий має за 2015 рік ще 1,5 мільйона доларів готівкою.

Але і це не все: в "скарбничці" Довгого ще 35 тисяч англійських фунтів, 100 тисяч євро і 1,7 мільйона гривень.

36-річний депутат від "Волі народу" виявився ще й власником 100% корпоративних прав приватного підприємства "КВ Менеджмент", вартість якого становить 15 мільйонів гривень.

Примітно, що за дружиною Довгого — Катериною Горіною — 400 тисяч євро готівкою.

"Безпритульний" Кернес

Відповідно до е-декларації за 2015 рік, Геннадій Кернес, міський голова Харкова, нерухомості у володінні не має. Хіба що орендує 7 м2 у якогось Володимира Ярмака, а також — 57,3 м2 в готелі "Національ".

Ті ж нещасні 7 м2 Кернес задекларував і в березні нинішнього року — документ у вільному доступі розміщений на офіційному сайті Харківської міськради.

Нерухомість Кернеса
НАЗК

У вбогій, погано відсканованій весняній декларації Кернес не вказав нічого, окрім своїх грошових доходів, дивідендів тощо. Приміром, загальна сума сукупного доходу Кернеса на той момент склала понад 15 мільйонів гривень.

Дивіденди — приблизно 11 мільйонів гривень, зарплата — понад 60 тисяч гривень.

А вже за півроку в "скарбничці" Кернеса, що видно з осінньої декларації, з'явилася ще й колекція з 11 елітних годинників, причому не вказана вартість жодного з них. За приблизними підрахунками, вартість одного такого годинника коливається в межах 98 тисяч доларів.

Великий землевласник від Опоблоку

Денис Омельянович, нардеп від "Опозиційного блоку" вказав різну інформацію в "паперовій" та електронній версіях своєї декларації за 2015 рік.

Як і у випадку з Кернесом, у Омельяновича за півроку "з'явилися" нові статки — 45 додаткових земельних ділянок.

Декларації (Заліщук, Аблов, Омельянов)_1
НАЗК

Якщо в березневій декларації у нардепа від опоблоку вказано лише 7 земельних ділянок, то в е-декларації у жовтні 2016 — аж 52.

Декларації (Заліщук, Аблов, Омельянович)_1
НАЗК

До відома, більшість ділянок Омельяновича, який також є членом комітету ВР з питань аграрної політики та земельних відносин, розташована у Донецькій області.

Квартирне питання Заліщук

В е-декларації за 2015 рік, внесеній до Єдиного державного реєстру декларацій у вересні 2016, Світлана Заліщук, нардеп від БПП, указала про володіння апартаментами площею в 158,7 м2.

Усе б то нічого, якби дата набуття права власності на елітну квартиру в центрі столиці неподалік Михайлівського та Софійського соборів не була б неоднозначною.

У новій е-декларацій — це 27 серпня 2014 року, між іншим, саме час, коли велися бої за Іловайськ на Сході. На той момент Заліщук народним обранцем ще не була.

Декларації (Заліщук, Аблов, Омельянов)_3
НАЗК

І от цікавий момент: в офіційній декларації за 2013 рік, яку вона подала в день набуття депутатських зобов'язань, тобто 27 листопада 2014 року, Заліщук вказала про володіння тією самою квартирою (158,7 м2).

Тобто з документів випливає, що квартира, яку Заліщук придбала в серпні 2014, належала їй і раніше — у 2013 році.

Пояснити цю плутанину Заліщук спробувала в інтерв'ю руху "Чесно", одним із засновників якого вона була сама. На запитання, чому в декларацію за 2013 рік нардеп внесла дані про квартиру, придбану лише в серпні 2014, Заліщук відповіла, що зізнатися у своїх статках було її добровільним рішенням.

Крім того, за її словами, у документі за 2013 рік суму витрат на апартаменти вона не внесла через особисту недбалість.

Декларації (Заліщук, Аблов, Омельянов)_2
НАЗК

Друге нестикування стосується іншої квартири Заліщук, придбаної 2008 року. Згідно з даними декларації за 2013 рік (а також згідно з паперовою весняною декларацією), її площа становить 41,6 м2, тоді як за останнім документом — уже 42,6 м2.

Однак, це дрібниці порівняно з питаннями щодо попередньої квартири. Деякі українські ЗМІ припустили, що плутанина з датою придбання квартири допомогла Заліщук відвести очі громадськості від її джерела фінансування.

Як заявила нещодавно сама нардеп, гроші на квартиру в Києві в неї з'явилися від цивільного чоловіка, шведського дипломата Мортена Енберга.

Утім, у своїй декларації Енберга як чоловіка Заліщук зазначила лише 2015 року. Тобто на момент придбання квартири було незрозуміло, звідки взялися додаткові кошти і яким чином вони оподатковувалися.

Проте у НАБУ після спеціальної перевірки в цьому нічого підозрілого не виявили: "Кошти в сумі 36 тис. доларів США були надані самою народною депутаткою, решта вартості квартири — сплачена коштом її цивільного чоловіка". Але плутанину з датами таки підтвердили.

Мучаються, але заповнюють: депутати продовжують реєструвати своє майно в е-деклараціях

Чиновники мучаються, скаржаться, але заповнюють електронні декларації. Сайт, через який можновладці повинні подати свій фінансовий звіт, висне, глючить, але через раз працює. Відкладати декларування через технічні збої не будуть. На думку технічних працівників, система висне через те, що більшість вирішила подати свої декларації в останній момент.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: