Англія приймає росіян з великими грошима, це створює можливість вбивати там людей

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Марина Литвиненко наголосила на необхідності провести повне розслідування і зібрати докази, після чого можна буде впевнено вказати на винного.

Після отруєння у Великобританії екс-співробітника ГРУ РФ Сергія Скрипаля світове співтовариство заговорило про схожі обставини вбивства колишнього співробітника ФСБ Олександра Литвиненка.

Обидві жертви працювали на російські спецслужби, обидва отримали притулок у Великій Британії. Литвиненка отруїли полонієм у Лондоні восени 2006 року. Скрипаль разом зі своєю дочкою піддався хімічній атаці нервово-паралітичною речовиною 5 березня 2018 року у тихому британському містечку Солсбері. Зараз екс-розвідник і його донька перебувають лікарні у важкому стані.

Проте є у цих випадках і відмінності. Про них в інтерв'ю кореспонденту ТСН Наталії Фібріг розповіла вдова Литвиненка Марина.

- Як ви дізналися про отруєння Сергія Скрипаля?

- Я перебуваю у Берліні, інформацію про події я отримала від свого адвоката. На першому ж сайті, який я відкрила, я побачила фотографію людей у захисних костюмах. Я була, звичайно, шокованою. Я навіть не могла повірити, що щось подібне до того, що сталося з моєю родиною 10 років тому, може статися знову. Пішли дзвінки від журналістів. Це був дуже важкий день, тому що потрібно було дуже багато коментарів, але інформації у мене було, як і в усіх інших. Я отримувала її по крихтах.

Марина Литвиненко_2
ТСН.ua
Марина Литвиненко

- Але ви бачите це в одній зв'язці. Тобто те, що сталося з вашою сім'єю, і те, що сталося зі Скрипалем, це...

- Я б сказала, що тут спільне лише те, що дві людини, у цьому випадку мій чоловік Олександр і Сергій Скрипаль... Ми поки не говоримо про його доньку Юлію, яка теж перебуває у дуже важкому стані, і я їм бажаю якнайшвидшого одужання. Це велике щастя, що поліція звернула увагу на цей випадок і що дуже швидко підключилися медики. ...Тож спільне у тому, що це дві людини, які попросили про притулок, що обидва працювали у певних структурах. І тут схожість закінчується.

Я ще раз наголошую на тому, що дві людини попросили про притулок, і їх не вберегли. І в цьому сенсі я висуваю претензії до Англійської держави, що випадок з моїм чоловіком не дав певних уроків для того, щоб зрозуміти, що якщо ви даєте людям притулок, ви обов'язково повинні гарантувати їм безпеку.

- Ви стверджуєте, що в цих двох випадках не так вже багато схожості?

- Саша був дуже активним, публічним. За ті шість років, які ми прожили в Англії, він не переховувався, він був широко відомим. Він опублікував дві книжки. Одна одразу ж була перекладена англійською мовою – це "Вибухи будинків". Це дуже серйозне розслідування, тому що до нього досі повертаються. Люди розуміють, що заяви ФСБ про розслідування цієї справи, мовляв, це виключно справа рук чеченців, – це не зовсім так. Друга книжка, яка була виключно про його роботу в ФСБ, теж стала забороненою. Я хочу нагадати, що обидві його книжки в Росії заборонені. Тому, коли розслідувалася справа про вбивство мого чоловіка, версій було дуже багато. І його публічна діяльність, й участь у розслідуванні, і кооперація зі спецслужбами в Англії, коли він почав працювати проти організованої злочинності в Європі. І ті знання, якими він володів, і його професійні навички, які виявилися затребуваними. В цьому сенсі було дуже багато версій.

Відео Справа Скрипаля: прем'єр Ічкерії в екзилі заявив про лабораторію отрути, роботу якої відновив Путін

Полковник російської військової розвідки працював на спецслужби Британії, передав імена 12 російських шпигунів та 20 тисяч секретних документів. Його отруєння викликало гучний резонанс, а в країні заговорили про причетність Кремля. ТСН.Тиждень зустрілась з людиною, за яким полюють російські спецслужби – прем’єр-міністром Ічкерії, аби дізнатись про лабораторію, яка, ймовірно, і стоїть за замахом.

Справа Скрипаля: прем'єр Ічкерії в екзилі заявив про лабораторію отрути, роботу якої відновив Путін

- У випадку зі Скрипалем все зовсім інакше?

- Поки що я дуже мало можу сказати щодо Сергія Скрипаля. Він був доволі потайним, як я розумію. Ніхто з людей, яких я знаю в Англії, нічого не чули про нього. Виняток становить лише факт, що його обміняли 2010 року. Чим він займався? Я не можу сказати. Чи була це активна діяльність, і чи продовжував він робити щось для спецслужб? Знову-таки, це питання. Дізнаємося ми про це чи ні – справа часу.

- Чи можете дати якісь прогнози на розслідування?

- Я намагаюся бути дуже акуратною в коментарях. У справі мого чоловіка ми довели її до публічних слухань й отримали доступ до великої кількості доказів того, хто убив мого чоловіка, конкретно – Андрій Луговий і Дмитро Ковтун. І навіть більше того: було озвучено і те, що це був спонсорований державою злочин, і що про це не міг не знати президент Росії Володимир Путін і директор ФСБ Микола Патрушев.

Що відбудеться у справі з Сергієм Скрипалем, я не можу сказати. Звичайно ж, у всіх на вустах Росія. Одразу ж. Такого не було 2006 року. Нам доводилося пробиватися. І, дійсно, довести справу до суду було дуже складно. Що буде зі Скрипалем? Знову ж таки, ми повинні почекати.

І не треба одразу ж це вводити у політичне русло, тому що це дозволить тим, проти кого будуть висунуті звинувачення, одразу ж сказати, що все неправда, це було мотивовано політично, що хтось хотів вбити Сергія Скрипаля тільки для того, щоб звинуватити Росію. Ось цього я б не хотіла. Тому що, знову ж, мій особистий досвід доводить, що якщо ти вмієш чекати і зможеш зібрати достатньо доказів, то будуть повні підстави говорити про те, що вбивство мого чоловіка – це спонсорований Росією злочин.

- Тобто ви зараз не висуваєте підозр, що і за цим вбивством можуть стояти спецслужби?

- Ми можемо говорити про це логічно. Але знову ж таки, я б не хотіла, щоб ми зісковзнули ось у цей загальний хор. Тому що, як не крути, Росія має зараз дуже погану репутацію. І що б не сталося, обов'язково це камінь одразу в бік Росії. Випадок зі спортсменами з допінгом, випадок з кібератаками – вибори в Америці, в Європі. І цей випадок (отруєння Скрипаля, – ред.), звичайно, дивний. Кому він вигідний? Кажуть, що це напередодні виборів. Кому б це було вигідно – знову показати Росію у такому світлі? Я сподіваюся, що долучення англійських поліцейських, необхідних спецслужб до такої справи на дуже ранній стадії допоможе його швидкому розслідуванню. Тому що, на жаль, у нашій справі нам довелося чекати два тижні. Я можу сказати, що в цьому плані "уроки" були вивчені. Але ще раз нагадаю, що, на жаль, безпека виявилася недостатньою. І дуже важливо ставити це питання перед англійським урядом: якщо ви приймаєте людей, ви повинні гарантувати їм безпеку.

Відео Розробник трунку, від якого постраждав Скрипаль, розповів, хто міг його виготовити

Розробник трунку запевняє, що виготовити його могла лише Росія. У Москві, тим часом, відмовились відповісти на ультиматум Британії і пояснити Лондону, як на територію країни потрапила російська отрута.

Розробник трунку, від якого постраждав Скрипаль, розповів, хто міг його виготовити

- А як ви думаєте, чому саме у Великій Британії відбуваються такі випадки? Були й інші спроби отруїти того ж Закаєва?

- Ні, це неправда. Тут трошки, мабуть, якесь різночитання. Ахмеда Закаєва ніхто не намагався отруїти, він просто близький друг і товариш Сашка, і ми теж досі дружимо. Щодо нього таких спроб не було.

- Не було виявлено полоній у машині?

- Це було, тому що Саша їхав з ним в машині, і тільки через це там були виявлені трейси, як вони кажуть. Це вторинна contamination (англ. зараження, – ред.). Не те, щоб хтось розсипав полоній там... Людина, яку отруїли цією радіоактивною речовиною, після себе залишає сліди.

Що стосується Англії. Англія за останній час стала такою країною, яка надала притулок багатьом людям з Росії, які виїхали з різних причин. І звичайно, це дуже відомі політично активні люди, як Борис Березовський, Ахмед Закаєв. Ми знаємо, що вони були запитані до екстрадиції не один раз. І Англія відмовила в цій екстрадиції. І крім політичної еміграції, є дуже багато людей в економічній еміграції, проти яких були порушені кримінальні справи, і вони просто намагалися піти від цього, тому що вважали, що це несправедливо.

Але з іншого боку Англія приймає не тільки людей, які просять про притулок, але й людей, які приїжджають з великими грошима. І це дуже велика проблема, тому що Англія не приєдналася до того закону, який ми називаємо "список Магнітського", який підтримали дуже багато країн Європи. І це говорить про те, що ввезення цих грошей, можливість приїзду цих людей створює можливість вбивати людей в Англії. І я вважаю, що дуже важливо це питання підняти, що треба бути все-таки розбірливим. І я думаю, що після випадку з Сергієм і його дочкою Юлею це питання, можливо, постане знову.

Фотогалерея Поліція оточила і проводить розслідування на кладовищі, де поховані дружина і син шпигуна Скрипаля (10 фото)

- У вас є уявлення, яким чином ці злочини реалізуються технічно? Звідки береться, як везуть цю отруту?

- Я можу розмірковувати про всі можливості, як ми всі любимо говорити, "на кухні". І, особливо, всі є великими фахівцями, коли це стосується політики. Я можу одне сказати. Недавній приклад з кокаїном з Аргентини показує те, що через посольство можна провезти навіть слона і ніхто цього не перевірить. Тому, якщо ми говоримо про радіоактивний полоній, якщо ми говоримо про отруйні речовини, напевно, тут теж можливо скористатися посольськими каналами.

- Ви замислювалися над тим моментом, що цей злочин зі Скрипалем, як деякі коментують, було скоєно на непрофесійному рівні? Кажуть, що було залучено багато людей, що це одразу стало відомо ЗМІ...

- У мене запитання, хто це коментує? Якщо ці коментарі йдуть з Росії, то вони те ж саме говорили про вбивство мого чоловіка. "Що це таке? Та це непрофесіонали. Та якби вони хотіли вбити, а то вони замазали полонієм пів-Лондона". Їм вигідно говорити, що це непрофесійно. А можливо, що рівень професіоналізму спецслужб Росії на такому рівні, що вони так це і роблять. Давайте теж про це подумаємо. І, повертаючись до справи мого чоловіка, їм вигідно показувати, що все, що сталося із Сашком, нічого не означає, що, виявляється, жодних доказів не було, що це дійсно Росія. Намагаються розмити, розмазати. Але я дуже впевнено стою на своїй позиції, тому що я знаю, які докази були зібрані. Того ж самого я бажаю у справі Сергія. Як тільки це все буде ось так скомпоновано, буде дуже легко відбивати всі ці атаки.

І я просто надаю моральну підтримку сім'ї Скрипаля, тому що я розумію, як це важливо, коли хтось поруч з тобою, люди, які розуміють, що відбувається. Мені було дуже важко, але я була не одна. Я була підтримана. І я багато років була у дуже хорошій атмосфері з людьми, які мене ніколи не кидали. Того ж самого я бажаю Сергію, і його донці. Я знаю, що вони вже пройшли через дуже серйозні втрати: померла його дружина, мати Юлі, помер син, помер брат. Це дуже страшна історія. І якраз ось у цьому випадку англійська поліція почала це все сприймати всерйоз. Тобто вони вважають, що це можуть бути ланки одного ланцюга. Це показник того, наскільки серйозне до цього ставлення.

Відео Британія готує нові санкції проти Росії після отруєння Сергія Скрипаля

Російські дипломати просять у Лондона зразок отрути, від якої постраждав Скрипаль з донькою. Росіяни хочуть провести власну експертизу. Глава російського МЗС скаржиться, що Москві не дають доступу до матеріалів справи про отруєння. До якого, запевняє Лавров, Москва не причетна. Напередодні прем'єрка Тереза Мей зажадала надати пояснення до нинішнього вечора.

Британія готує нові санкції проти Росії після отруєння Сергія Скрипаля

- Наскільки під ударом члени сімей? Наскільки особисто ви почуваєтеся у безпеці?

- Ну, це взагалі дуже цікаве запитання, тому що багато фахівців і колишні працівники спецслужб кажуть, що існує такий закон: якщо шпигун пішов на іншу сторону або пройшла ось така передача (обмін, - ред.), то вже ніхто нікого не чіпає. Такий собі етикет. Але те, що сталося зі Скрипалем... Знову ж таки, ми повинні почекати, щоб дізнатися, хто стоїть за цим злочином. І в цьому випадку постраждала його дочка. ...Тоді виходить, що немає ніякого етикету? А я вже одного разу сказала: про який етикет ми говоримо? Адже на тій стороні – це банда. І вони живуть за поняттями. Для них законів немає. І коли намагаєшся будувати відносини, потрібно завжди мати це на увазі. Ви припускаєте, що щось буде зроблено за законом, але, на жаль, не завжди так трапляється.

- Як ви почуваєтеся, особливо після цього випадку? Ви непокоїтеся про свою безпеку?

- Навіть якщо я буду хвилюватися, то нічого не зміниться. Я можу тільки погіршити своє життя, якщо постійно буду думати про те, що зі мною щось трапиться. Це дуже страшно: жити і кожен раз чогось бояться. Після випадку з моїм чоловіком я головним чином непокоїлася, щоб життя нашого сина, якому було 12 років, не було просто зруйноване. У 12 років втратити свого батька, опинитися на публічному огляді – це було дуже важко. Але я намагалася зробити так, щоб він максимально відчував себе нормальним підлітком зі своїми проблемами. Йому, звичайно, хотілося гуляти, вже після 15-16 років. І що я йому скажу? "Ні, я тебе прив'яжу до ліжка"?. Ні, звичайно. Я не спала ночами, я дуже страждала. А що поробиш. Ось. У кожного своє життя.

Залиште свій коментар

Вибір редакції