Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Україна не може бути винною у збитті МН17 через незакрите небо над Донбасом

Тодішній міністр закордонних справ розповів, як у Нідерландах ставляться до інформаційних вкидань з боку Росії.

Москва доклала купу зусиль, щоб приховати правду про збиття Boeing 777 Малайзійських авіаліній. Пропонувала росіян, яких звинувачують у цьому злочині, судити в самій Росії. Заблокувала резолюцію Радбезу ООН про передачу справи в Міжнародний кримінальний суд. Жоден із чотирьох підозрюваних не приїхав і на цей суд. Але процес в Гаазі таки почався. І у рідних 298 убитих пасажирів з’явився шанс на справедливість. А у слідчих, які роботи не припиняють, - шанс простежити весь ланцюжок наказів.

ТСН.Тиждень поспілкувався з тодішнім міністром закордонних справ Павлом Клімкіним і розпитав, яку силу має російська пропаганда та фейки, розповсюджені Кремлем, на причетних до слідства.

-        Лише одному з чотирьох підсудних дали адвоката і, очевидно, що не за свої гроші ця людина наймала собі захист. Чому так?

-         Це трюк. Перше – отримати доступ до всіх документів, оскільки адвокат за правилами і законодавством, зокрема голландський, має таке право. Друге – я думаю, що Росія свідомо буде перетворювати процес на фарс. Ця адвокатка, наскільки я знаю, брала участь у різних російських телешоу і я не виключаю, що такі плани є. Зараз ми вже маємо розклад засідань на два роки, тобто це не дуже швидкий процес. На жаль, правосуддя швидко не працює ніде, навіть міжнародне. А оскільки голландське правосуддя відоме як неупереджене, мій прогноз: цей процес – катастрофа для Росії. Він [процес] дозволяє тримати всі ці питання і на політичному порядку денному, є й юридичний контекст. Вони [Росія] будуть намагатися вкидати різну інформацію, друга тактика – перетворити процес на фарс, третє – отримувати всю інформацію і потім розкручувати її таким чином, щоби суд потім поставити в складну ситуацію. Ось ці три лінії будуть компонувати разом.

Відео Суд над обвинуваченими у збитті малайзійського "Боїнга": чого боїться Росія

На суді у справі про збиття малайзійського літака працює ТСН. Ніхто з виконавців злочину з Росії  на суд не з'явився. Втім, ця справа має шанси стати процесом сторіччя, якщо вина найвищого військово-політичного керівництва Росії буде доведена.

Суд над обвинуваченими у збитті малайзійського "Боїнга": чого боїться Росія

-         За вашими оцінками, наскільки зрушення можливе в тому сенсі, щоби були покарані не ці четверо, а хтось насправді важливий?

-         Чому ви думаєте, що справа не зрушила? Це тільки перша частина. Так, для нас всіх вона задовго тягнеться. Але по цих чотирьох особах вже є достатньо інформації, щоби починати судовий процес. Слідство тривало роки, безумовно паралельно потім будуть інші фази. Чого боїться Росія? Вона боїться, що дійдуть до вищих щаблів влади. Інформація, звичайно є, її потрібно скомпонувати, вона має бути такою, щоби використовуватися в судовому процесі. Тобто, це справа на роки. І я знаю, що голландці їх дотиснуть. Вони 100% доведуть, бо було залучено дуже багато людей. Росія ж буде через голову намагатися сказати "давайте політично це вирішимо". І останнє – це необхідність покарати тих, хто це зробив, але всіх, весь ланцюжок, спочатку і до кінця. А ще є інший трек – де ми намагаємося і доведемо, що Росія є спонсором міжнародного тероризму. Тобто, потрібно і Росію покарати і тих, хто це зробив. Цей суд, якщо дійти до вищих щаблів влади, й буде цим ланцюжком. Це саме те, чого боїться Росія – що доведення її вини стане комплексною і як країни і як тих, хто виконував накази.

-        За вашими оцінками, до кого це може дійти, у матеріалах фігурує Сурков. Слідство, як я розумію, поки що не вийшло навіть на тих, хто натискав курок на "Буку". До кого може дійти покарання – військове керівництво, політичне?

-        Ми розуміємо, як працює російська машина. Жоден Сурков наказ, що там з’явиться "Бук", віддати не міг. Це 100% політичне і військове керівництво. Чи це був сам Путін, чи це рішення на рівні РНБО, чи це рішення військового керівництва – це вже інше. І чи ми зможемо доказати, але те, що це вище керівництво, - це 100%.

Відео Бояться російської розправи: свідки у справі МН17 згоджуються говорити лише анонімно

У Нідерландах минув другий день слухань у справі авіакатастрофи МН17. Слідство висунуло обвинувачення чотирьом особам — трьом росіянам і одному громадянину України, який воював на боці терористів на Донбасі. Жоден із підозрюваних на суд не приїхав.    

Бояться російської розправи: свідки у справі МН17 згоджуються говорити лише анонімно

-        Теза, яку активно закидала Росія і в певному вигляді її прийняв і парламент Нідерландів – що Україна винна в тому, що не закрила небо. Наскільки, за вашою інформацією, цю тезу вкидає Росія, і наскільки сильна ця позиція в Нідерландах?

-        Росія міняє свою тактику кожні пів року-рік. Вигадують нову версію і намагаються вкинути. Версія про те, що Україна має частину провини через незакриття повітряного простору, по-перше, є Сирія – а там закривався повітряний простір? І хто міг в розумному стані уявити, що Росія туди затягує "Буки" чи системи протиповітряної оборони. Саме це рішення вже є фундаментальним злочином, на мою думку, бо воно наражає на небезпеку абсолютно тих, хто перебуває в літаках. Але здогадатися, що туди затягують російські системи, ну хто це може уявити. Крім того, якщо Росія це робить, то це її відповідальність – натякнути, що вони невідомо що і невідомо кому дають. Але насправді відомо що, і відомо кому. І вони зараз перебувають під судом. Але Росія цей аргумент, про провину України, розкручуватиме і надалі, якщо не вигадає інших. Мій прогноз, моя версія, що це буде намагання влаштувати з процесу фарс – робити вкидання, зливи, тобто класичний гібридний підхід.

-        Вище керівництво Нідерландів, коли з вами спілкувалось як з міністром, вони говорили колись про провину України?

-        Ніколи. У мене було чимало зустрічей і на зустрічах з прем’єром, і міністри закордонних справ – ніколи на жодному засіданні, на жодній зустрічі про це не йшлося. Це я можу на 101% сказати. Ні офіційно, ні неофіційно.

-        Один з аспектів, яких добиваються родичі потерпілих, це матеріальна компенсація. Чи будуть вимагати Нідерланди компенсації, оскільки судять громадян Росії і громадянина України. Чи можуть Нідерланди вимагати компенсації в обох країн?

-        Ви маєте на увазі на державному рівні до України, але на той час територія була окупована, це було закріплено в українському законодавстві дуже чітко. Ми не контролювали ту територію. Якщо б ми її контролювали, це була б інша історія. Навіть у міжнародному законодавстві прописано – той, хто окупант, той і має відповідати. Це вказано дуже чітко, це основа міжнародного права. Тому я взагалі не вважаю, що Україна має рахуватись з якимись позовами щодо держави Україна.

-        Чи можуть такі претензії бути висунуті до Росії?

-        Безумовно. Спочатку треба довести, що Росія порушила конвенцію про заборону фінансування тероризму. Як Росія працюватиме з компенсаціями – ви ж бачите, в кожній справі вона поводиться по-різному. Важливо чітко довести, що: по-перше, це був злочин, і це був злочин проти людяності. Це має чітку фіксацію в міжнародному праві. Потім треба покарати і Росію, і тих, хто безпосередньо це вчинив. За кожен злочин люди мають отримувати компенсацію. Це є однозначно злочин проти людяності і компенсація обов’язкова.

Відео Справа МН17: суд у Нідерландах оголосив перерву до 23 березня

У Нідерландах - другий день слухань у справі авіакатастрофи МН17. Слідство висунуло обвинувачення чотирьом особам — трьом росіянам і одному громадянину України, який воював за терористів на Донбасі. Жоден із підозрюваних на суд не приїхав. Прокурори заявляють про необхідність захисту свідків, які бояться за своє життя.  

Справа МН17: суд у Нідерландах оголосив перерву до 23 березня

-        Шестеро українських прокурорів були у міжнародній слідчій групі. І п’ятеро з них не пройшли переатестацію, лише один залишився в органах прокуратури. Наскільки для слідства важливо, щоб ці люди залишались у процесі, і наскільки їхнє звільнення може вплинути?

-        Взагалі до процесу реформи прокуратури і переатестації дуже багато питань у суспільства. Але до прохань наших голландських колег я б поставився з увагою. Можливо, забезпечити прокурорам якийсь перехідний статус, якщо вони кажуть, що ці прокурори для низ важливі, і інші їх замінити не можуть. Як зробити цей перехідний статус – це питання техніки, але політично це необхідно забезпечити.

Спілкувалась кореспондент ТСН Ольга Кошеленко

Плейлист 11 відео Суд у Гаазі: збиття Boeing 777 біля Донецька

Літак Boeing 777 було збито 17 липня 2014 року неподалік Торезу Донецької області в ході російської збройної агресії на сході України. Міжнародне розслідування встановило, що літак збито зенітним ракетним комплексом «Бук» російського виробництва. Незалежні дослідники стверджують, що ЗРК «Бук» належав 53-й зенітній ракетній бригаді з Курська (РФ). 9 березня в Нідерландах почалося судове засідання у справі про збитий над Донбасом малайзійський "Боїнг". За доказами визнано 4 особи, що причетні до падіння МН17.

Суд у Гаазі: збиття Boeing 777 біля Донецька

Залиште свій коментар

Вибір редакції