Лихоманка в ГПУ. Чи призведе відставка Каська до звільнення Шокіна

Експерти проводять паралелі між Каськом та Абромавичусом, відставки яких можуть призвести до потужної політичної кризи.

Головним ньюзмейкером понеділка в Україні став заступник генпрокурора Віталій Касько, який озвучив рішення піти у відставку через корупцію та беззаконня, які процвітають під крилом голови ГПУ Віктора Шокіна.

Це стало черговим ударом по рядах реформаторів після заяви про відставку міністра економіки Айвараса Абромавичуса і спричинило відповідну реакцію серед політиків, чиновників та дипломатів.

Так, колега Каська, заступник генпрокурора Давид Сакварелідзе назвав його звільнення великою втратою. "За вже майже рік роботи в прокуратурі України я встиг пізнати його як людину, що вирізняється високими моральними рисами, і реального професіонала своєї справи. Протягом усього цього часу він щиро підтримував і підтримує всі починання і кроки, спрямовані на побудову сучасної, некорумпованої і професійної прокуратури України, яка буде захищати інтереси українського народу - як він того справді заслуговує ", - зазначив Сакварелідзе.

ВідеоЗаступник Шокіна подав у відставку

Лідер фракції "Самопоміч" Олег Березюк угледів у заяві Каська симптом "глибочезної кризи" у ГПУ, а посол США в Україні Джефрі Пайєтт висловив думку, що його звільнення "перерве прогрес реформ в Україні".

Водночас політичні експерти скептично ставляться до твердження, що ухід однієї окремої людини значно вплине на просування реформ. Тим не менш, є вірогідність того, що відставка Каська спричинить низку подій та рішень, які навряд чи призведуть до укріплення позицій Шокіна.

Євген Магда
Facebook/Євген Магда
Євген Магда, директор Центру суспільних відносин:

- Якби відставка однієї людини могла суттєво змінити перебіг реформ на краще, то мабуть би не лише в Україні, а й у багатьох інших державах за окремих людей чіплялися б як реп'ях за кожух.

Мені здається, що тут, безумовно є конфлікт поколінь прокурорських представників, в тому числі конфлікт між Каськом і Шокіним. Грає свою роль і незадоволення Каська тим, що він зрештою так і не потрапив на посаду антикорупційного прокурора, яка є більш престижною – це і новий правоохоронний орган, і нові погляди. Але напевно сказати, що Касько пішов і тепер буде 150 підписів за звільнення Шокіна, - я не візьмусь.

До нашої політичної кризи густим шаром додається піар-складова різних персонажів, різних людей, які не лише здійснюють якісь конкретні дії, але й вдаються до піар-заходів. У цьому випадку йдеться про Каська, у випадку заяви про відставку міністра економіки - був піар Абромавичуса.

Справа в тому, що наше суспільство живе у форматі "зрада-перемога". Є ті, кого вважають хорошими, і ті, кого вважають поганими. Як тільки щось нехороше відбувається з "хорошим", то всі кричать "зрада!". А якщо щось погане відбувається з "поганим", то всі, відповідно, кричать "перемога!". Це у якомусь сенсі нормально для суспільства перехідного характеру, але так довго теж жити складно, тому що такі коливання з великою амплітудою для суспільства є не дуже корисними.

Павло Кругляковський, політконсультант
Павло Кругляковський, політконсультант:

- Тут можна провести паралель з тим, що зараз відбувається в уряді. У чомусь це схоже на відставку міністра економіки Абромавичуса. Я думаю, що і наслідки можуть бути подібного характеру. Сама по собі відставка Абромавичуса не веде до прямих наслідків, але тим не менш провокує серйозну політичну кризу. Як мінімум проблемні питання, які накопичилися за час роботи Кабміну, виносяться у публічну площину й обговорюються зараз.

Те саме відбувається і з прокуратурою. Навряд чи сам по собі Касько якось впливає на процеси в прокуратурі, і навряд чи він може прямим чином вплинути на відставку генпрокурора або на розслідування справ. Якщо подивитися коментарі ГПУ про його відставку, то там кажуть про те, що Касько пішов, тому що сам розвалив справу "діамантових" прокурорів, мовляв там багато процесуальних порушень тощо. Зрозуміло, що ситуація, швидше за все, зовсім інша.

Це може бути така прокурорська криза, яка змусить президента почати приймати якісь рішення. Адже не тільки Касько говорить про проблеми і в ГПУ, і з генпрокурором Шокіним. На це вказують і наші іноземні партнери. Я думаю, що це буде сигналом, який отримає резонанс ще й через західних партнерів.

Це як мінімум посилить тиск на Шокіна. А чи закінчиться це його відставкою – ще велике питання. Точно так само, як і заява Абромавичуса не веде однозначно до відставки Арсенія Яценюка.

Ольга Скичко

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: