Дружба з Асадом може дорого обійтися Путіну – Die Welt

Міжнародне співтовариство знову усвідомило: Росія на стороні масового вбивці.

Майбутнє Асада залишається найбільш важливим запитанням, незадовго до візиту держсекретаря США до Москви. Путін повинен вибрати – захищати Дамаск або збільшувати тиск. Для Росії, на карту поставлено багато.

Про це пише Юлія Смирнова у статті "Дружба з Асадом може дорого обійтися Путіну", опублікованій на сайті газети Die Welt.

Досі Путіну щастило з політикою в Сирії, але минулого тижня стало ясно, що карти можуть швидко змішатися. Раніше Кремль міг записати на свій рахунок дипломатичні і військові успіхи.

Чотири роки тому Росія запропонувала угоду про хімічну зброю і позбавила Барака Обаму від необхідності реагувати військовою операцією на перетин "червоної лінії" режимом Башара аль-Асада.

За допомогою військового розгортання в Сирії, Путін досяг важливих цілей. Коли восени 2015 року в Нью-Йорку він виголошував свою промову, а російські літаки вже здійснювали перші авіаудари, Росія була в міжнародній ізоляції після анексії Криму. Цей хід дозволив Путіну зайняти важливе місце за столом переговорів щодо Сирії.

З тих пір вже менше почали говорити про війну на сході України і все більше – про роль Росії в Сирії. Росія успішно створювала факти на місцях, після чого, на Близькому Сході та міжнародній арені стала гравцем, якого не можна ігнорувати.

З іншого боку, Росії та Ірану вдалося зміцнити режим Асада. Під прикриттям боротьби з тероризмом, Росія могла бомбити позиції всіх повстанців, які борються проти сил режиму, і ніхто не міг заперечувати. У військовому відношенні Росія вела себе так, немов над Асадом була створена де-факто безполітна зона з допомогою систем ППО С-300 і С-400.

ВідеоГолова британського МЗС анонсував обговорення нових санкцій проти РФ Великою сімкою

Що стосується дипломатії, Москва також успішно справлялася. Здавалося, що США і інші країни, все більше схилялися до того, щоб прийняти режим Асада, як неминучу частину рішення в Сирії. Восени 2015 року, Обама заявив, що США не будуть наполягати на негайній відставці Асада.

У січні подібні сигнали почали надходити з Туреччини. Москва чекала, що президент США Дональд Трамп підтримає цю лінію і поставить спільну боротьбу з тероризмом вище, ніж повалення Асада. Донедавна, здавалося, все йшло за планом; адміністрація США назвала своєю основною метою боротьбу з терористичним угрупуванням "Ісламська держава", а не відхід Асада.

Все змінилося минулого тижня. Після нападу із застосуванням отруйного газу, держсекретар США Рекс Тіллерсон поклав відповідальність і на Росію.

"Незалежно від того, чи була Росія співучасником, просто некомпетентною або обдуреною режимом Башара аль-Асада, це запитання слід задати росіянам (про відповідальність за напад із застосуванням отруйного газу)", - сказав він у неділю.

Росія знала напевно і не захистила Асада

Міністр закордонних справ Великобританії Борис Джонсон скасував свій візит до Росії. Міжнародне співтовариство знову усвідомило: Росія на стороні масового вбивці.

З іншого боку, після несподіваної американської атаки на авіабазу аль-Шайрат стало ясно, що військова присутність Росії в Сирії не надає Асаду повного захисту. Російська армія була попереджена за кілька годин до атаки – і допустила її. Або вони були не в змозі її запобігти, або вони свідомо відмовилися це зробити.

"Якщо це було свідоме рішення, це було зроблено раціонально, але в той же час, це обмежить можливості Росії", - говорить російський військовий експерт Олександр Гольц. "Досі Росія демонструвала, що будь-яка спроба впливати на неї, пов'язана з військовою небезпекою". Це стримування працювало у випадку з Обамою та іншими політиками, для яких було простіше, нічим не ризикувати. Але тепер це схоже на блеф.

В п'ятницю міністерство оборони Росії посилило розгортання, призупинивши "Меморандум зі Сполученими Штатами про запобігання інцидентів при польотах в ході військових операцій в Сирії".

ВідеоПутін прокоментував звинувачення щодо хіматаки в Сирії

Після цього зросли ризики військового протистояння між Росією та Сполученими Штатами. Хоча обидві країни хочуть цього уникнути. Але занадто багато питань зараз залишаються без відповіді. Можливо, вдасться прояснити під час візиту Тіллерсона Москви у вівторок і середу.

З одного боку, як і раніше неясно, чи зможуть США послідовно наполягати на відставці Асада. Останнім часом з цього приводу лунали суперечливі заяви. Тіллерсон сказав у неділю, що сподівається на політичне рішення, при якому сирійський народ буде вирішувати долю Асада. Це формулювання, яке Росія повторює протягом багатьох років.

Крім того, Тіллерсон сказав, що боротьба проти ІД залишається головним пріоритетом Сполучених Штатів. Те, що ці заяви прозвучали як раз перед його поїздкою до Москви, говорять про відмову від конфронтації. З іншого боку, посол США в Організації Об'єднаних Націй, Ніккі Хейлі сказала, того ж дня, що Сполучені Штати не бачать мирного врегулювання в Сирії з Асадом.

Крім того, Кремль розраховував отримати більше ясності щодо стратегії США після візиту Тіллерсона. Кремль дав зрозуміти, що Росія не відступить від своєї позиції. Повернення до затвердження "Асад повинен піти" нікого не наблизить до політичного рішення в Сирії, сказав прес-секретар Кремля Дмитро Пєсков.

"Єдиний можливий варіант – продовження кропіткої роботи в рамках Женевського процесу", - повідомив він. Відмова від підтримки Асада в рамках більш великої угоди зі Сполученими Штатами в Сирії не розглядається, повідомило інформаційне агентство "Інтерфакс", посилаючись на джерело в МЗС Росії.

Досі, в ході переговорів, Росія використовувала свої відносини з Асадом як важіль впливу. Зараз ситуація змінюється. "З цього моменту США більше не будуть нескінченно спостерігати, як Росія, ймовірно, не в змозі змусити Асада виконувати узгоджені між Москвою і Вашингтоном рішення", - пише експерт із зовнішньої політики Володимир Фролов. "Якщо Москва не зможе змусити Дамаск грати за правилами, це зробить Вашингтон".

Тепер Москва має прийняти рішення – ще більше підтримувати Асада або збільшити тиск на нього. Після атаки із застосуванням отруйного газу Пєсков сказав, що підтримка Асада Росією не є "беззаперечну".

Але після атаки США, Росія, Іран і Асад могли зблизитися ще більше. У неділю Путін дзвонив президентові Ірану Хасана Рухани. Обидві сторони підкреслили, що "агресивні дії Сполучених Штатів" неприйнятні, заявили після цього в Кремлі.

"Центр координації між Росією, Іраном і бойовиками, що підтримують Асада", розташований в Багдаді, опублікував заяву, в якій говорилося про "червоні лінії" для США. Для порівняння, риторика Москви досі була набагато м'якшою.

Іран і Асад більше зацікавлені в зміцненні альянсу, а також у тому, щоб Росія і США домовилися про угоду за спиною Асада. Для Росії цей шлях пов'язаний з істотними ризиками: поверненням в міжнародну ізоляцію і болотом в сирійській війні.

З'явилися супутникові знімки розбомбленої "Томагавками" сирійської авіабази

Залиште свій коментар