Науковці винайшли антитіло, яке вбиває коронавірус COVID-19

Дата публікації
Перегляди
189к
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Науковці винайшли антитіло, яке вбиває коронавірус COVID-19

Фото: Associated Press

Вчені хочуть перевірити препарат на людях.

Науковці з медичного центру Університету Еразмуса в Роттердамі (Нідерланди) та Університету міста Утрехт знайшли антитіло до коронавірусу COVID-19. Наукова публікація групи з десяти вчених готується до оцінки провідним науковим журналом “Nature”.

Про це 15 березня повідомляє erasmusmagazine.nl.

Знайдене антитіло здатне блокувати інфекцію SARS1 та SARS2 - перше за всю історію антитіло проти коронавірусів. Професор клітинної біології Френк Гросвельд, якому 71 рік, залишається стриманим: "Я занадто старий, щоб стрибати на столі".

Учора ввечері, в Інтернеті, на BioRxiv, веб-сайті, де біологи публікують свої дослідження до того, як вони оцінюються престижним журналом “Nature”, з'явилась стаття групи з десяти вчених, одним з яких і є пан Гросвельд. В двох словах, вчені описують антитіло до SARS2, коронавірусу, який викликав теперішню пандемію (COVID-19). Антитіло може допомогти виявити та запобігти цьому виду коронавірусної інфекції. І це вперше у світі.

Препарат ще належить перевірити на людях (а на це підуть місяці), і статтю ще оцінять експерти, перед тим, як “Nature” опублікує її. Але Гросвельд сподівається: "Ми очікуємо електронного листа в будь-який момент", - каже лауреат премії Спінози.

Журналіст Марко де Гаан поспілкувався з науковцем Френком Гросвельдом про можливе подолання пандемії коронавірусу.

Марко де Гаан: “Що саме ви дослідили разом з Вашими колегами-дослідниками з кафедри вірусології та Утрехтського університету?”

Френк Гросвельд: "Ми опублікували статтю про антитіло до нинішньої пандемії, яке ми вже виділили і яке діаметрально реагувало (наукове визначення відштовхування чужорідної речовини, - ред.) на різні коронавіруси. Антитіло запобігає інфікуванню вірусом, а також допомогає виявити віруси".

Марко де Гаан: “Як ви його відкрили?”

Френк Гросвельд: "Близько п’ятнадцяти років тому я розпочав любительське дослідження, щоб зрозуміти, чи можна виділити антитіла людини (білки, вироблені у відповідь на антигени, такі як віруси, - ред.) у мишей. Це вдалося і, зрештою, призвело до створення компанії “Erasmus MC: Harbor Antibodies BV”. Зараз у нас є філії в Шанхаї, Бостоні та Роттердамі, де розташований відділ інновацій. В основному, вони працюють над антитілами для лікування пухлин.

Разом із відділенням дослідження вірусів над нами та відділом вірусології факультету ветеринарної медицини Утрехтського університету ми долучилися до європейського проєкту ZAPI (Zoonosex Anticipation and Preparedness Initiative, - ред.). Його метою було виявлення антитіл проти MERS, SARS та іншого гонконгського коронавірусу (OC-43). Працюючи в цьому проєкті, ми знайшли антитіла, які перехресно реагували з цими трьома різними вірусами і не давали ними заразитися.

Але ці віруси вже вивчені, проте, зараз ми маємо справу з іншим коронавірусом. Ми все ще зберігали неперевірені антитіла з попереднього дослідження в холодильнику, які не реагували з усіма трьома мутаціями, але реагували з SARS1. Коли спалахнула поточна криза - SARS2, ми негайно перевірили, чи реагують антитіла, які реагували на SARS1, й на SARS2. Так ми знайшли антитіло, про яке зараз було повідомлено".

Марко де Гаан: “Які ваші наступні кроки, і що потрібно робити далі?”

Френк Гросвельд: "Зараз ми намагаємося долучити до нашої команди фармацевтичну компанію - яка, до речі, виглядає багатообіцяльною - щоб вона мала можливість виробляти антитіло у промислових масштабах, як ліки. Перш, ніж ці ліки запустять у продаж, антитіло повинно пройти обширну фазу досліджень та перевірки на токсикологічні властивості. Зараз цей процес триває. На додаток до розробки, як лікарського засобу, ми також хочемо використовувати антитіло для виробництва експрестесту, який кожен може зробити вдома, щоб люди могли легко дізнатися, є у них інфекція чи ні".

Марко де Гаан: “Наскільки унікальним є ваш винахід?”

Френк Гросвельд: "Наскільки нам відомо, це найперше антитіло, яке зупиняє інфекцію. І є хороший шанс, що воно також буде на ринку як ліки. Знайти щось подібне вдається дуже рідко. За свою кар’єру я багато працював над генною регуляцією: як гени вмикаються та вимикаються, яка структура нашого геному. Мені також пощастило зробити низку відкриттів у цій галузі, завдяки яким мені здається, що ми дійсно прогресуємо. Але в таких дослідженнях мною керувало бажання пізнання та науковий інтерес. А тут йдеться вже про застосування".

Марко де Хаан: "Отже, у вас зараз є рішення?"

Френк Гросвельд: "З точки зору, я б сказав, пацієнтів, очікується, - лише очікується наразі, - що інфекція буде припинена. І тому наші ліки можуть дати пацієнту можливість видужати. Але профілактика, звичайно, ліпше, ніж лікування: справжнє рішення - це вакцина, над цим працюють інші вчені. Однак розробка вакцини може зайняти два роки. Наш препарат, якщо все буде, як слід, міг би з’явитися й раніше. Але його виробництво коштуватиме дорожче.

Вакцина зазвичай складається з білка вірусу або мертвого вірусу, і, якщо ви введете його трохи людям або тваринам, вони самі почнуть виробляти антитіла проти нього. Це створює так звані клітини пам’яті, які пам’ятають те, що вони бачили раніше. Якщо вірус намагається проникнути в організм, ці клітини пам'яті можуть швидко реагувати на нього і захистити від вірусу організм. Антитіло діє як ліки, але пацієнт не виробляє антитіла сам. Якщо ви введете препарат, він працюватиме кілька тижнів. Цього достатньо для одужання, але, ймовірно, не для позбавлення вірусу назавжди. Ліпше, якщо у пацієнта буде вироблений власний імунітет”.

Марко де Гаан: "Ви одразу подумали, що "я маю щось проти цього", коли цей вірус спалахнув? Як це працює?”

Френк Гросвельд: "Я і мій колега з Утрехту професор Беренд-Ян Бош подумали: ми повинні щось зробити, і, ймовірно, у нас є щось для цього. Тому ми почали негайно, і нинішня паніка змушує нас працювати цілодобово. Я починаю о дев’ятій ранку, працюю десь до сьомої вечора. Потім я йду додому до своєї родини, і, коли там усе в нормі, я знову починаю працювати, вже після півночі”.

Марко де Гаан: “Ви вже привернули до цього багато уваги?”

Френк Гросвельд: "Ще не так багато. Зараз про це ми написали на BioRxiv, але результат можна вважати реальним лише тоді, коли його схвалять колеги з «Nature» - до цього часу нам не дозволяють самостійно публікувати результати дослідження. Але, якщо Ви ставите запитання, ми можемо відповісти на них. Сподіваємось, затвердження надійде через кілька днів, і тоді “Nature” також надішле пресреліз. Зрозуміло, публікація на BioRxiv вже викликала реакцію серед колег на Twitter та LinkedIn. Вчора я вже отримав рекордну кількість електронних листів та меседжів”.

Марко де Гаан: “Ви хочете розбагатіти на цьому відкритті?”

Френк Гросвельд (сміється): "Ви розумієте це неправильно, це не найкращий бізнес-проєкт. Є ймовірність, що пік пандемії буде через місяць-два. І якщо ви є фармацевтичною компанією, ви можете витратити мільйони ні на що, - адже тільки великі компанії ризикують так. Бо, коли спалахнули SARS1 та MERS, також була паніка. Але на той момент, коли зробили вакцини та антитіла, вірус вже зник”.

Марко де Гаан: “Що ви думаєте про сучасний підхід до проблеми у Нідерландах?”

Френк Гросвельд: "Ми були занадто розслаблені і не були добре підготовлені. Наприклад, на початку було замало тестів і замало обмежень, а ми на той момент вже могли бачити, що відбувається в Китаї, а, згодом, й в Італії”.

Марко де Гаан: "Чи допоможе тест, який ви розробляєте, якось знайти вихід із цього?"

Френк Гросвельд: "Ми б хотіли цього, бо перший дешевий тест вже був вироблений в Китаї, але я не знаю, наскільки вони здатні створити його якісно. Я попросив китайців відправити сюди кілька тестів, щоб спробувати їх, але заборона на польоти з Китаю ускладнює це. Зробити тест можна швидше, ніж розробити ліки, оскільки такий тест не потрібно досліджувати так ретельно, як медичні препарати. Це не те, що ти вводиш пацієнтові, і воно працює майже так само, як тест на вагітність, за винятком того, що, замість сечі, використовується слина. Я не знаю, скільки у підсумку коштуватиме цей тест”.

Марко де Гаан: “Вам пощастило чи ви свідомо зробили це відкриття?”

Френк Гросвельд: "У першому нашому дослідженні з SARS, MERS та OC43 ми спрацювали дуже розумно - до того, як ця криза вибухнула. І, згодом, нам пощастило мати антитіла, які також реагують на новий вірус. Тому ми випередили інших, але, безсумнівно, будуть знайдені інші антитіла до SARS2, і, ймовірно, також за нашої участі”.

Переклав Андрій Цаплієнко.

Повʼязані теми:

Дата публікації
Перегляди
189к
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація