Один день у святині: кореспондент ТСН відвідав унікальний монастир на Афоні

Спокій і молитва монахів створюють особливу незрівнянну атмосферу.

Чернеча держава Афон прокидається рано – перша і найдовша служба починається о 4:00 ранку, а закінчується вже ближче до 8:00. Молитві монахи приділяють величезну частину свого часу, йдеться в сюжеті ТСН.19:30.

З усієї чернечої братії на молитву в монастирі Симонопетра можуть спізнитися лише двоє – отець Єфросин та отець Діонісій. У них послух на цілий рік – куховарити. І так нехитра чернеча їжа цього дня надто скромна – макарони з соєвою підливою. Без олії, м'яса чи риби. "Люблять усе, що росте у нас на городі. Дуже люблять фарширований перець, помідори. М'яса в монастирі нема, це загальне монаше правило", - пояснюють вони.

Сир, молоко, яйця та рибу можна їсти лише у вівторок, четвер, суботу та неділю. Але це коли немає посту, бо тоді ченці їдять тільки пісне і тільки вранці. Крім макаронів, риби та пшениці, усю іншу їжу ченці вирощують самі на терасах над Егейським морем. На деревах дозрівають ківі, у траві поховалися рябі кавуни, у теплиці видніються огірки та помідори, вже пора збирати баклажани. Поряд ростуть кущики м'яти та базиліку. Просто з городу на кухню веде мотузяна переправа. Нею овочі швидко доставляють до монастирської трапезної.

ВідеоТСН вперше показала найцінніші речі знаменитої чернечої держави Афон

За кілька сотень метрів нижче монастиря ченці працюють біля дерев – лікують їх від шкідників. Із отриманих маслин вони робитимуть олію. На важку роботу не скаржаться, бо до неї звикли. Лише намагаються впоратися швидше, аби не довелося працювати в саму спеку – в обід температура підскочить за 40 градусів.

Монастир Симонопетра унікальний. Там нема щоденних зборів, бо ченці самі знають, що треба робити. Монастир відрізаний від великої землі високими горами і морем. Ченці все звикли робити самі. У монастиря є кілька автомобілів, але їздити на них можна лише по одній короткій дорозі – до порту. Якщо ж треба привезти каміння на будівництво чи товар з причалу – за роботу беруться, як і 700 років тому, мули.

Але не тільки молитвою та важкою працею живуть ченці на Святій Горі. Щоб пізнати Христа, отримати благодать Божу, потрібно постійно вдосконалюватися, читати твори духовних наставників, кажуть вони. А почитати у Симонопетра є що – тут зібрана чи не найбагатша бібліотека Афону. Після кількох пожеж минулого століття, монахи вирішили побудувати сучасне книгосховище, яке уже не згорить. Там зберігають більше 75 тисяч книг, найстарша з яких датована 1513 роком. Їхній зміст – це історія, логіка, філософія і, звісно, все, що стосується православ'я. Ченці часто приходять у бібліотеку за уставом монастиря, бо власних книг чернець мати не може.

Якщо запитати будь-якого ченця, що найцінніше у їхньому монастирі – вони поведуть на гору до маленької церкви і покажуть мощі святих. "Це частина руки Марії Магдалини, учениці Христа, вона вже дві тисячі років залишається нетлінною, зберігає температуру людського тіла і творить дива. Це часточка животворчого древа Господнього, на якому був розіп'ятий Ісус Христос", - показує реліквії отець Єфрем.

В обід припікає сонце і ченці розходяться по келіях. Не так для того, щоб відпочити, як побути на самоті та помолитися за себе та всіх грішників. Афон – місце дуже світле і дуже тихе, тут навіть чути, як летить дикий голуб чи скрегочуть цвіркуни метрів за 400. Він насамперед заспокоює, тут хочеться просто сісти і запитати у самого себе: чоловіче, а куди ти постійно поспішаєш, метушишся, чого ти прагнеш у цьому житті?

Кореспондент ТСН Олександр Загородний

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: