В уряді Іспанії заявили про втручання Росії у каталонський конфлікт

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Москву звинувачують у підігруванні сепаратистам та у викривленні фактів.

В Іспанії широко обговорюється тема втручання Росії у конфлікт довкола Каталонії. Занепокоєння серед громадськості, яке через це виникло, примусило низку депутатів зареєструвати днями в іспанському парламенті відповідний запит уряду.

Між тим, факт "втручання у каталонську кризу з території Росії" визнав 10 листопада спікер правлячого кабінету Іньїго Мендес де Віго та міністерка оборони Марія Долорес де Коспедаль, які виступили на прес-конференції у Мадриді. Ну а провідні ЗМІ Іспанії стверджують, що залученість Росії у конфлікт має багатосторонній характер. Зазначається, зокрема, що російська пропаганда підігрує сепаратистам і нерідко при цьому викривлює факти.

ВідеоВ Каталонію вперше приїхав прем'єр-міністр Іспанії

"Втручання з території Росії"

Газета El Pais з посиланням на джерело в Департаменті технологічних розслідувань (EDITE) Цивільної гвардії (жандармерії) Іспанії пише, що напередодні незаконного референдуму про незалежність Каталонії силовики стикнулися з неочікуваною проблемою. Річ у тім, що, виконуючи розпорядження суду, департамент намагався закрити сайти сепаратистів, які пропагували ідеї незалежності, публікували адреси пунктів для голосування і навчали, як протистояти поліції у день референдуму 1 жовтня. Однак, як визнав EDITE, усі його зусилля виявилися марними. Як з'ясувалося, ці сторінки "підтримувалися із Росії", пояснює El Pais.

Газета вважає також, що поширенням у соціальних мережах "заяв сепаратистів" та організацією "солідарності" з ними займаються російські боти. При цьому вона посилається не лише на EDITE, але й на міжнародну компанію TwitterAudit, яка визначає, стоять за повідомленнями реальні люди чи роботи. El Pais наводить у якості прикладу розміщений у мережах заклик підтримати каталонську незалежність. За ним одразу послідували десятки тисяч ретвітів і маса лайків. Газета стверджує, що все це - робота російських ботів і навіть називає двох: @Ian56789 та @UncleRuthless. Аналогічні дані наводить і газета АВС з посиланням на доповідь мадридського слідчого центру CIBERelcano.

Пропагандистський натиск

Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій (EUvsDisinfo), створена ЄС для "протистояння дезінформаційним кампаніям з боку Росії", попереджує, що каталонська тема стала однією з основних у російській пропаганді. Матеріали EUvsDisinfo наприкінці минулого тижня опублікували El Pais, ABC, El Confidencial та інші іспанські видання. Вони зазначають, що до "каталонської теми" підключені як російськомовні ЗМІ, так і іспаномовний телеканал RT та агенція Sputnik. І висвітлюють вони цю тему "тенденційно, часто публікуючи неправдиву інформацію".

До останньої іспанські ЗМІ відносять публікації під заголовками типу "Каталонія визнає Крим як частину Росії", "Іспанська мова вивчається в Каталонії як іноземна" або "Європейські чиновники підтримують поліцейське насильство в Каталонії". El Pais вважає неправомірними звинувачення російськими ЗМІ іспанської поліції у "жорстоких масових розправах", судів - "у політичній упередженості", уряду - в "нехтуванні правами людини". Навряд чи доречні, на думку газети, і їхні порівняння демократичної Іспанії з режимом генерала Франко.

На тенденційне висвітлення подій у Каталонії російською пропагандою звернув увагу і професор політології Мадридського університету Хуліо Родрігес Реєс. У бесіді з DW він зазначив, що RT прямо-таки "смакує" на своєму сайті вигадками сепаратистів, виносячи в заголовки їхні висловлювання. Так, заарештовані за спробу заколоту колишні члени каталонської адміністрації іменуються "політичними в'язнями", а Іспанія - країною "авторитарною і антидемократичною". Чого вартий лише заголовок "Каталонія вирішує свою долю під гумовими кулями і ударами поліцейських кийків", обурюється професор.

ВідеоУ Каталонії з новою силою спалахнули протести

Ставка на радикалів

El Pais, у свою чергу, звертає увагу на своєрідну добірку російськими ЗМІ "експертів" для коментування подій довкола Каталонії. Йдеться, наприклад, про Адріане Селая, керівника "дослідницького центру" баскських лівих екстремістів EKAI. Цитується і маловідомий на батьківщині каталонський радикал Жозеп Енрік Фолк, постійний учасник форумів антиглобалістів, що проводяться у Росії.

Як "авторитетів" залучають також Педро Інсуа, викладача філософії ультралівих поглядів, і каталонського "ультра" Енріка Равелло, відомого своїми ксенофобськими поглядами. До речі, він був запрошений в якості "спостерігача" у 2014 році на кримський референдум. Ці особи дружно висловлюються за свободу Каталонії, лають Іспанію та Євросоюз і, зрозуміло, вимагають скасувати санкції ЄС щодо Росії.

Фотогалерея Зі свічками проти "окупантів": сепаратисти у Каталонії вийшли на новий мітинг (12 фото)

Чим пояснити російський інтерес до Каталонії

Професор Родрігес Реєс зазначає, що "є різні пояснення" втручання Москви в каталонський конфлікт. Поширену в Іспанії думку, що це робиться для "дестабілізації іспанської демократії і розвалу Євросоюзу", він вважає "спірною". Якщо ця версія правильна, зазначає політолог, то ми маємо справу з досить "наївними російськими пропагандистами". Адже "підірвати нашу демократію неможливо", швидше за все, мова йде лише про спробу "завербувати собі друзів". І робиться це в середовищі "політичних маргіналів" - сепаратистів, лівих і правих радикалів, резюмував професор.


Зі свого боку, посольство Росії у Мадриді теж відреагувало на ситуацію, що склалася. Посол Юрій Корчагін заявив в коментарі для іспанської преси, що розмови про "необ'єктивне висвітлення ситуації довкола Каталонії", а також про "руку Кремля" "абсолютно не відповідають дійсності". Він нагадав офіційну позицію Росії: конфлікт у Каталонії є внутрішньою справою Іспанії.

Залиште свій коментар

Вибір редакції