Антипасха-2021: історія, традиції та чого не можна робити цього дня

Антипасха-2021: історія, традиції та чого не можна робити цього дня

Назва розшифровується як “замість пасхи (Великодня)”. Великдень (Великий День Воскресіння Христового) ми святкуємо раз на рік, але кожна неділя для нас - це  “мала Пасха”.

9 травня православний світ святкує Антипасху - першу неділю після Воскресіння Христового або Великодня.

Назва розшифровується як “замість пасхи (Великодня)”. Великдень (Великий День Воскресіння Христового) ми святкуємо раз на рік, але кожна неділя для нас - це  “мала Пасха”. Саме тому відвідувати храм кожну неділю не менш важливо, ніж у Великдень. І розпочинається ”мала Пасха” або ще кажуть “друга Пасха”  з першої неділі під назвою Антипасха, або неділя Фоми.

Антипасха. Історія з Євангелії від Івана

"Того ж дня – дня першого в тижні, коли вечір настав, а двері, де учні зібрались були, були замкнені, бо боялись юдеїв, з’явився Ісус, і став посередині, та й промовляє до них: Мир вам! І, сказавши оце, показав Він їм руки та бока. А учні зраділи, побачивши Господа. Тоді знову сказав їм Ісус: Мир вам! Як Отець послав Мене, і Я вас посилаю! Сказавши оце, Він дихнув, і говорить до них: Прийміть Духа Святого! Кому гріхи простите, простяться їм, а кому затримаєте, то затримаються!"

"А Хома, один з Дванадцятьох, званий Близнюк, із ними не був, як приходив Ісус. Інші ж учні сказали йому: Ми бачили Господа!… А він відказав їм: Коли на руках Його знаку відцвяшного я не побачу, і пальця свого не вкладу до відцвяшної рани, і своєї руки не вкладу до боку Його, не ввірую!

За вісім же день знов удома були Його учні, а з ними й Хома. І, як замкнені двері були, прийшов Ісус, і став посередині та й проказав: Мир вам! Потім каже Хомі: Простягни свого пальця сюди, та на руки Мої подивись. Простягни й свою руку, і вклади до боку Мого. І не будь ти невіруючий, але віруючий! А Хома відповів і сказав Йому: Господь мій і Бог мій! Промовляє до нього Ісус: Тому ввірував ти, що побачив Мене? Блаженні, що не бачили й увірували!

Багато ж і інших ознак учинив був Ісус у присутності учнів Своїх, що в книзі оцій не записані. Це ж написано, щоб ви ввірували, що Ісус є Христос, Божий Син, і щоб, віруючи, життя мали в Ім’я Його!"

Антипасха значення, символи

Антипасха - це спогад про Воскресіння Христове, оновлення у вірі.

За Георгієм Великим, Антипасха - свято духовної весни. Духовна весна продовжуватиметься, якщо вірянин кожну неділю буде в храмі. Неділя - день, коли воскрес Христос, тому особливо важливо бути в храмі саме в неділю.

Неділя апостола Фоми (Фомина неділя)

На наших землях уява про апостола Фому (або апостола Хому)  пов’язана зі словом “невіруючий”. Апостол Фома дійсно був особливим.

Фому постійно долали власні сумніви. ВІн постійно намагався збагнути велич Христа власним розумом, а не серцем.

Крім того, апостол Фома постійно запізнювався. Він запізнився на Великдень, коли Господь вперше явився учням. Фома запізнився на Успіння Богородиці. Але кожне його запізнення врешті-решт оберталося підтвердженням існування Бога і сили Божої.

Застереження від Бога

Попри сумніви  Фоми Господь  любив його не менш, ніж інших учнів. Любив настільки, що саме заради нього явився вдруге перед своїми учнями після Свого Воскресіння - на Антипасху.

Господь любив Фому настільки сильно, що заради його “невіри” дозволив торкнутися ребер з ранами від розп’яття на Голгофі. Єдине, про що він попередив і Фому, і кожного з нас: “Блаженні, що не бачили Мене й увірували”. А саме - блаженні не ті, хто бачив на власні очі дива Господні, а ті, хто повірив через слова почуті. 

Головні цитати Антипасхи та їх тлумачення

1.“І, як замкнені двері були, прийшов Ісус”

Ісус проходить крізь зачинені двері, щоб Фома увірував в таємницю Божої сили. Це символ того, як Бог може увійти в наше серце, сповнене невір’я,  і запалити вогонь віри.

2.“Мир вам!”

Цими словами Господь сповістив, що закінчилася війна між Богом та людством. Розпочалася ця війна після гріхопадіння Адама та Єви, яких Господь вигнав з Раю. А щоб вони не могли повернутися, на воротах Раю стояв страшний херувим з вогняним мечем. Відтоді в Рай ніхто не міг потрапити аж до воскресіння Христового.

Коли воїни на Голгофі  списом проткнули тіло Христа, полилася вода та кров - символи Причастя. З того моменту  вогняний меч херувима на порозі Раю перестав діяти. Господь простив людству гріхи, і дозволив увійти в Рай через віру у Свого Сина - Ісуса Христа.

3.“Кому гріхи простите, простяться їм, а кому затримаєте, то затримаються!”

З цього моменту місія церкви - нести мир, примирення, возвіщати про мир між Богом та людством.

4.“Блаженні, що не бачили Мене й увірували”

Ми не бачили Христа на власні очі, але увірували.  Віра від слухання, а слухання - від Слова Божого. 

Антипасха: що можна робити і чого не можна робити

Антипасха - восьмий день Великодня, завершує Світлу седмицю, тому бажано причаститися.

Причастя на Антипасху дозволяється без постування. Зазвичай, напередодні  причастя віряни дотримуються 6-годинного літургійного посту (з опівночі і до причастя віряни нічого не їдять). На Антипасху цей літургійний піст церква дозволяє не тримати, але попереджає - послаблення можливе лише для тих, хто дотримувався Великого посту.

З Антипасхи відновлюються виконання таїнства хрещення та таїнства вінчання.

Не дозволяється у цей день ображати людей навколо, не бажано починати нові справи, бо Антипасха - неділя Божа, для відпочинку від справ.

Нагадаємо, як святкували Великдень у найвіддаленішому куточку України.