Народні прикмети, обряди і звичаї 12 липня

Дата публікації
Перегляди
1076
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Народні прикмети, обряди і звичаї 12 липня

Фото: УНІАН

До свята Петра господині намагалися зробити перші зажинки ячменю з нового врожаю.

12 липня віряни та церква вшановують пам'ять апостолів Петра і Павла, святителя Григорія, митрополита Іраклійського, преподобного Паїсія Святогорця, Касперiвської iкони Божої Матерi.

12 липня: церковне свято

Християнська церква у цей день вшановує святих апостолів Петра й Павла. Це свято було встановлене ще в апостольські часи, перші згадки про нього датовані четвертим століттям. На честь святих, за часів Костянтина Великого були збудовані перші храми. Окремі поселення згодом були названі на їхню честь — Петропавлівка, Петропавловськ тощо.

12 липня: народні звичаї

Петрів день — християнське свято на честь апостолів Петра і Павла. У народі знаменує закінчення купальських святкувань "маківки літа" і літніх весіль, прощання з весною та підготовку до сінокосу. Перший зажин озимого жита. 

Після закінчення Петрового посту у народі святкували свято апостолів Петра й Павла, або просто "Петра". До свята прибирали садибу, підбілювали та підфарбовували хату, вішали чисті рушники. На церковну службу йшли з квітами й віночками, окрасою яких були червоні маки. Ритуальною стравою були так звані мандрики. Випікали ці коржики з пшеничного тіста, зібраної під час Петрівки перевареної сироватки, а також додавали сир та яйця. Назву пиріжків у народі пов'язували з легендою про мандрування світом апостолів Петра й Павла, в яких зозуля вкрала одного "мандрика" і за це її Бог покарав — саме о цій порі вона перестає кувати. Ще люди з цього приводу казали, що зозуля "мандриком подавилася", але якщо її кування чути було й після Петра, то це вважали на нещастя.

12 липня: що варто зробити

До свята Петра господині намагалися зробити перші зажинки ячменю з нового врожаю і в день свята освятити в церкві обрядовий хліб, навіть якщо зерно ще не зовсім доспіло.

У Карпатах та на Прикарпатті пастухи влаштовували свято на вигонах і полонинах: пекли мандрики, веселилися, змагалися, танцювали. Проводили обряд "копання Петра", коли викопували в землі по периметру квадратну канаву (куди, сівши, можна було опустити ноги), а всередині на траві накривали "стіл" з наїдками. Співали пісень.

12 липня: що не варто робити

  • шити;
  • в'язати;
  • вживати алкоголь;
  • вінчатися. 

Читайте також:

Погода в Україні: у Запорізькій області помітили величезний смерч діаметром кілька метрів

Погода в Україні: у Запорізькій області помітили величезний смерч діаметром кілька метрів

Підписуйтесь на наші канали у Telegram та Viber.

 

Повʼязані теми:

Дата публікації
Перегляди
1076
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація