Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Повернення неякісних ліків до аптек: як працює новий механізм

Українцям надали можливість отримати відшкодування або заміняти погані медпрепарати.

Із цього року в аптеки можна повертати неякісні ліки й отримати витрачені на них гроші, однак невідповідність ліків доведеться підтвердити лабораторно. Такий аналіз будуть безкоштовно робити фахівці Держлікслужби, йдеться в сюжеті ТСН.19:30.

В аптечній черзі покупці легко пригадують історії, коли їм треба було повернути придбане, але це виявилося неможливо: "У мене був випадок: помилково взяв препарат, а потім через п’ять хвилин зрозумів, а повернути не зміг". Однак такий привід і зараз не допоможе, натомість аптеки зобов’язані забрати назад неякісні ліки. Тож перше правило покупця – зберігати чек, без котрого повернення грошей буде неможливим.

ВідеоУкраїнці відтепер можуть повертати аптекам неякісні ліки і вимагати назад гроші

Із цього року в аптеки можна повертати неякісні ліки й отримати витрачені на них гроші. Однак невідповідність ліків доведеться підтвердити лабораторно. Такий аналіз будуть безкоштовно робити фахівці Держлікслужби. 

Українці відтепер можуть повертати аптекам неякісні ліки і вимагати назад гроші

Підставою для перевірки ліків може стати неспівпадіння номерів сертифікатів на упаковці та самих препаратах, ознаки фальсифікації ліків або ж побічні дії при прийманні препарату. Якщо покупець має обґрунтовані сумніви, він може звернутися до територіального відділення Держлікслужби, написати заяву і віддати залишки препарату на аналіз. При цьому необхідно надати хоча б однин блістер для таблеток або мінімум п’ять ампул для ін’єкцій. Висновки експертів будуть безкоштовні, а експертизи мають тривати не довше тижня.

Виробники зараз намагаються захиститися від фальсифікату – наносять елементи, які видно  в ультрафіолеті. Тож перевірка справжності почнеться саме з упаковки. Далі фахівці зроблять лабораторні дослідження медикаменту – змоделюють його реакції при потраплянні в організм людини. Під час дослідження буде зрозуміло, чи не було впливу покупця на препарат – наприклад, якщо він зберігався неналежним чином, це стане зрозуміло і про відшкодування не йтиметься. Однак якщо під час первинного контролю з’ясують, що ліки не відповідають вимогам, служба вимагатиме в  постачальника лікарський засіб з архіву тої самої серії, а наступний аналіз проводитиме арбітражна лабораторія. Якщо відхилення знайдуть і в архівному зразку, така серія підлягатиме забороні для продажу. "Для виробника це втрата фінансова", - пояснили експерти.

Висновки лабораторій стануть підставою для покупця звернутися з ними та чеком до аптеки і вимагати компенсації витрачених коштів або заміни препарату на інший. Якщо зразок, який надав постачальник, виявиться якісним, а пігулки, на які скаржився покупець, показують відхилення,    правоохоронці будуть з’ясовувати, яким чином неякісний препарат потрапив в аптеку. Тоді в підсумку збитків зазнає аптека.

За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я, у розвинених країнах відсоток фальсифікату на ринку ліків становить 10%. Яким є цей показник в Україні – не знає ніхто, однак можливість віддати підозрілі медикаменти, придбані в аптеці, на безкоштовний аналіз – це спосіб з’ясувати реальний відсоток неякісних препаратів на ринку.

Кореспондент ТСН Ірина Маркевич 

ліки
Сегодня

Залиште свій коментар

Вибір редакції