Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Вирубка лісів чи сильні опади: що призвело до масштабних повеней на заході України

Вирубка лісів чи сильні опади: що призвело до масштабних повеней на заході України

Паводок зруйнував дороги та будинки, затопив сотні будинків та полів.

Масштабні повені на заході України зруйнували дороги та будинки. Яремче, Долина, Криворівня, Микуличі - це далеко не всі населені пункти, що постраждали від повені, яка накрила Прикарпаття, Буковину, Львівську область та Закарпаття.

Чому виникла велика вода та чи можна її було уникнути — у сюжеті Сніданку з 1+1.

Олег Молдавчук - місцевий житель. Займається організацією рафтингових турів, тож ситуацію на тамтешніх річках відстежує постійно. Остання повінь, каже, накоїла лиха.

"Маємо наслідки у вигляді зсувів, пошкоджених автосполучень. Шість високогірних сіл залишились без дороги. Рівень води був піднятий на декілька метрів. Ситуація нагадує повінь 2008 року, але вона була стабільнішою, вода піднімалась не так швидко, не так різко, як цього разу. Причин багато, але головна причина - це велика кількість дощових опадів", - каже Олег Молдавчук.

Олег розповів, що подібні повені циклічні. Ситуація повторюється кожні 12-15 років. Нещадність великої води люди, які здебільшого не мешкають там, де сталось лихо, стали пов'язувати винятково з вирубкою лісів.

Відео Велика вода: чи справді захід України тоне через вирубку лісів

Велика вода на заході України. Масштабні повені на Івано-Франківщині, Буковині, Львівщині та Закарпатті зруйнували дороги та будинки. Люди, переважно ті, що не проживають на постраждалих територіях, заговорили про вирубку лісів як однозначну причину лиха. 

Велика вода: чи справді захід України тоне через вирубку лісів

Еколог Олексій Василюк пояснив, що повінь, а точніше її згубні наслідки, не мають однієї причини. "Ми зараз говоримо переважно про те, що затоплюються будинки, у яких живуть люди. Тут головна причина – це помилки минулого. Будинки затоплюються, тому що вони побудовані там, де розливається річка, в заплаві річки. Заплава – це такий ландшафт, який утворюється річкою в ті роки, коли приходить велика вода", - пояснив фахівець.

Еколог додає, що без вирубки лісу не обійтись, але вона не має бути суцільною. Утім, саме такою вона в основному існує в Карпатах. Через це дощі й наносять велику шкоду. "Дощі змивають з гірських схилів ґрунт і рослинні залишки. Саме за рахунок них в горах накопичується атмосферна волога. Тобто в горах немає водойм: озер, ставків - це велика рідкість. Тому вся волога, яка випадає з дощами, осідає в ґрунті і в рослинних залишках", - каже Василюк.

Незаконної вирубки майже не існує. Усі нищівні дії давно узаконено. "Навіть зараз у Карпатах дуже популярна є штука як "суцільні санітарні рубки в водоохоронних лісах вздовж річок". Тобто юридично тут не можна робити рубки промислові, але можна їх оформити як суцільно-санітарні", - наголосив Олексій Василюк.

Виправити ситуацію можна винятково на рівні законодавства. Але й це не зможе однозначно врятувати Карпати від повеней. Адже аномальну кількість опадів не зупинить жоден ліс.

Залиште свій коментар

Вибір редакції