Найважливіший капітал

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Давайте довіряти владі — відповідальність. Один одному — що стане сил змусити владу дотримуватися обіцяного.

Головний ресурс, який потрібен для перемоги у війні — це не зброя і навіть не гроші, а довіра. Між громадянами країни, між політиками (навіть колишніми опонентами), довіра громадян до влади і влади до громадян, довіра світу до країни, яка воює. Це той соціальний капітал, який неможливо позичити, тому тут не поможе жоден МВФ. Це той капітал, який дуже легко розтринькати під час паніки і дуже важко зібрати знову.

Саме взаємна довіра зробила можливою перемогу Майдану в 2014-му. Попри те, що великої віри лідерам опозиції не було. Саме довіра, конвертована в матеріальні ресурси та відвагу добровольців, зробила можливим створення армії. Попри те, що більшості тодішніх командирів не вірили.

До сьогодні ми вже багато розтратили цього капіталу. Влада — зловживаннями і не виконанням обіцянок, громадяни — поширеним зрадофільством. Але можемо і мусимо накопичувати його знов та інвестувати в нашу перемогу.

Довіра — не віра. Вона не передбачає сліпої впевненості в тих, кому довірився. Довіра — це аванс віри, який потребує уважного контролю за тими, кому її авансовоно.

Війна — велике випробовування довіри. Вона загроза демократії, тягне за собою скорочення прав і свобод громадян, посилення влади.

Після війни потрібні зусилля обох сторін для відновлення балансу. Важче це дається владі, яка має переходити до самообмеження. Але сильні громадяни можуть допомогти їй легше позбутися цього тягаря і повернутися в передвоєнний стан. Британці звільнили з посади прем‘єра-переможця нацистів Черчілля. Бо після війни він міг стати загрозою демократії. Але — після війни. Під час неї загрозою був Гітлер.

Порошенко, наділений надзвичайними повноваженнями, може стати загрозою для демократії в Україні. Якщо ми не будемо готові відстоювати її. Але свої зусилля на цьому зосередимо після перемоги над Путіним. Без неї не буде не лише демократії, але й України.

Давайте довіряти один одному.

Довіряти відповідальність тим, хто має ухвалювати рішення. Довіряти один одному, що нам стане сил змусити владу дотримуватися обіцяного.

Маємо довіряти, навіть якщо нам не подобаються ті, хто стоять поруч з нами, видаються нещирими. Не варто забувати, що по інший бік фронту — небезпечніші.

Залиште свій коментар

Вибір редакції