За що воює Шокін?

За що воює Шокін?

УНІАН

Те, що робить зараз генпрокурор, я би назвав інстинктом самозбереження.

Посли США і Європейського союзу вкрай незадоволені тим, що відбувається у Генпрокуратурі України – знаю про це з першоджерел. В тому числі і процесом формування Антикорупційної прокуратури.

Проблема дійсно є, але я би інтерпретував її трошки інакше, ніж це роблять ЗМІ. Ці гучні заголовки на кшталт "Шокін воює проти безвізового режиму", заяви, мовляв, Шокін ледь не проти самої європейської інтеграції – не відповідають дійсності.

То за що воює Шокін? Шокін воює за корпоративні інтереси. Шокін воює за те, щоб зберегти прокуратуру в її нинішньому стані, щоб нічого не змінювалося, щоб вплив прокуратури не зменшувався, щоб зберегти загальний нагляд. У "славнозвісному" листі генпрокурора до глави МЗС Павла Клімкіна є фраза, де він погрожує розслідуванням законності дій міністерства. Вона дуже показова. Адже коли є загальний нагляд, прокуратура може взяти на гачок будь-яке відомство, будь-яку людину, розпочати розслідування, відкрити кримінальне провадження. Це величезна влада.

"Корпорація" Генпрокуратури почала формуватися давно. У 90-х роках це було менш помітно, але вже у 2000-х ГПУ стала стрижнем каральної системи. І, безумовно, Шокін хоче зберегти цей величезний вплив прокуратури.

Коли я був членом Конституційної асамблеї, я сам бачив, як люди, близькі до прокуратури, категорично виступали проти конституційних змін, проти скасування загального нагляду прокуратури. І зараз Шокін, як керівник цього відомства, як людина, яка "виросла" у цьому відомстві, захищає його.

Я би назвав те, що робить зараз генпрокурор, інстинктом самозбереження. І не з точки зору його особистих інтересів, а з точки зору захисту інтересів відомства. Це захист корпоративний інтересів, захист впливу прокуратури, зокрема, в тому процесі, який стосується створення Антикорупційної прокуратури. У нього є розуміння, що у разі, якщо буде створена паралельна Антикорупційна прокуратура, то мало того, що ГПУ втратить частину влади, Антикорупційна прокуратура ще й зможе розпочинати розслідування проти прокурорських. І це те теж небезпечно – передусім для Генпрокуратури.

Шокін воює за корпоративні інтереси.

Дипломати відреагували на вищезгаданий лист так: Шокін підписав собі вирок. Я згоден з цією оцінкою. Це лише питання часу, коли він піде. Шокін і прокуратура змушені будуть відступити. Справа в тому, що для Порошенка важливі дві речі. По-перше, яким би близьким для нього не був Шокін, як би він йому не довіряв, але для президента позиція західних партнерів вища за дружбу з нинішнім гепрокурорм. По-друге, питання лібералізації візового режиму з політичної точки зору для нього більш важливе, ніж намагання Шокіна зберегти відомство, і більш важливе, ніж намагання зберегти Шокіна. Тому у цьому спорі Шокін програє неминуче.

Шокіну доведеться піти, але це станеться не зараз. Цьому є дві причини. Перша полягає у тому, що Порошенко - серйозний політик і адміністратор, який не звільняє людей під тиском вимог. Він це демонстрував раніше в історії з попередником Шокіна Яремою або з колишнім міністром оборони Гелетеєм. Коли є величезна критика та вимоги звільнити - а по Шокіну давно вже є такі вимоги - Порошенко ніколи не звільняє негайно, тому що це буде проявом слабкості. Якщо він зараз буде здавати, то тоді кожен день будуть лунати вимоги - звільнити того чи іншого. Пізніше - так. Згадаймо, як пішов Ярема. Його не звільнили, він сам пішов. Думаю, що і Шокін піде сам. Для того, щоб це виглядало пристойно і поважно. Не секрет, що у нього є - це така делікатна тема - проблеми зі здоров'ям. Тому, швидше за все, він піде за станом здоров'я. Питання лише в тому, коли саме. У грудні чи січні - тут неможливо прогнозувати. Це все питання тактики.

Друга причина, чому це станеться не зараз - треба знайти йому заміну. Це ключове питання, і у мене немає на нього відповіді. Думаю, що і у Порошенка немає. Адже до наступника Шокіна є чимало вимог: щоб мав довіру президента, щоб мав вплив на прокуратуру, щоб був ефективним прокурором, тобто таким, що і реформу доробить, і боротьбу з корупцією продемонструє. Немає такої людини зараз.

Коли ставлять запитання, хто буде таким жорстким реформатором і достатньо незалежним прокурором, то згадують у першу чергу про Сакварелідзе. До речі, чомусь не про Касько, хоча він теж активно працює разом із Сакварелідзе. Проте, наскільки я чув від поінформованих людей, Сакварелідзе сам відмовляється від цієї посади. Тож у мене є така підозра, що у Порошенка зараз проблема не стільки у звільненні Шокіна, скільки у тому, що немає відповіді на питання: хто замість Шокіна.

Приєднуйтесь також до групи ТСН.Блоги на facebook і стежте за оновленнями розділу!

Наступна публікація