Газ таки подешевшає: коли, наскільки та чи вплине це на субсидії

Дата публікації
Перегляди
8236
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Газ таки подешевшає: коли, наскільки та чи вплине це на субсидії

Фото: УНІАН

Державне регулювання ціни на газ буде тимчасовим - від лютого і не довше ніж до 31 березня.

Від 1 січня в Україні подорожчав газ, що спричинило невдоволення серед населення і українці у низці міст вийшли на тарифні протести з перекриттям доріг. У понеділок, 18 січня, Кабінет міністрів України на позачерговому засіданні ухвалив рішення про зниження ціни на газ для українців. Так, за ухваленою постановою, від 1 лютого 2021 року встановлена гранична ціна на паливо на рівні 6,99 гривні. Однак така вартість буде діяти на період дії карантину, але не довше ніж до 31 березня.

ТСН.ua розібрався, чому виникла така ситуація, скільки відтепер коштуватиме газ, на які суми у платіжках чекати українцям та чи буде субсидія.

Якою була раніше ціна газ і чому її підвищили

Від 1 січня 2021 року в Україні почала діяти нова ціна на газ, яку запропонували його постачальники в рамках відкриття конкурентного ринку газу. Тобто єдиного тарифу немає, а газопостачальні компанії пропонують населенню України в січні купувати газ за ціною від 6,99 до 10,8 грн за кубометр - мінімальна ціна вище грудневої аж на 11%, а максимальна - на 20,5%.

Як в ефірі "Сніданку з 1+1" пояснював прем'єр-міністр Денис Шмигаль, це сталося, оскільки ціни на газ в Україні формуються на ринку, а не державою. "В Україні є ціна на газ, бо це ринок. Тарифу немає. Сьогодні є ціна на газ: вона коливається. Літом дешевше, взимку дорожче. Зараз ціна у зв'язку з похолоданням пішла вгору. Оскільки у нас є місячний продукт, який незвичний для українців, то уряд ухвалив рішення зафіксувати єдину ціну на газ не вище 6,99. Це ринок. Це ціна газу на ринку. Але верхня межа не повинна перевищувати 6,99 грн за кубометр. "Нафтогаз" готовий продавати споживачам газ по цій ціні", - пояснив очільник уряду.

Він додав, що ціни на газ українські постачальники формують відповідно до ситуації з його вартістю на біржі. Тобто, якщо попит на нього у Європі зростає, то збільшується і ціна.

Коли подешевшає блакитне паливо і наскільки

Після протестів людей проти підвищення тарифів, Кабінет міністрів вирішив ввести державне регулювання ціни на газ на період карантину. Так, від 1 лютого 2021 року, але не довше ніж до 31 березня 2021 року, буде встановлена гранична ціна на природний газ на рівні 6,99 гривні. Це означає, що вище, ніж 6,99 грн за куб постачальники газу не зможуть піднімати ціну. Це рішення дасть змогу знизити ціну на газ для українців в середньому на 30%.

"Встановлена нами ціна (6,99 грн/куб) означає, що за такого ж споживання середня платіжка буде приблизно на 500 грн меншою. І становитиме приблизно 40% від мінімальної зарплати", - сказав прем'єр-міністр. 

Що з субсидіями

Прем'єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що українці й надалі продовжуватимуть отримувати субсидії у повному розмірі. За його словами, таку грошову допомогу наразі отримують три мільйони домогосподарств. "Люди, які отримують мінімалку, пенсіонери та загалом соціально вразливе населення продовжать отримувати субсидії в повному розмірі. Середня субсидія у нас зараз вже понад 1 600 гривень. Субсидійна підтримка обов'язково продовжиться у повному обсязі", - наголосив український прем'єр.

Що буде з цінами після опалювального сезону

Оскільки державне регулювання (ред. - гранична ціна на газ на рівні 6,99 гривні) діятиме лише до кінця карантину або до 31 березня, то відкритим залишається питання вартості блакитного палива для українців після цього періоду. Так, в ефірі "Сніданку з 1+1" 15 січня Шмигаль заявив, що за його прогнозами, весною і влітку ціни на газ зменшаться.

"Влітку завжди ціна йде вниз. Цього року ціна була рекордно низька — менше трьох тисяч гривень. Багато українців підписали у вересні-жовтні річний продукт за 4,7 грн на рік. Я впевнений, що на період весна-літо ціна буде менша. Компанії-постачальники запропонують свої ціни, вони звичайно будуть співставлені з цінами на біржі. Моя оцінка, що весною і літом ціна на газ піде вниз", - вважає голова Кабміну.

Варто зазначити, що ухвалене 18 січня урядом рішення про встановлення на період карантину граничної ціни на газ на рівні 6,99 гривні привітав і президент України Володимир Зеленський. Глава держави впевнений, що тарифи на комунальні послуги повинні бути соціально справедливими, а ринок газу має працювати за стандартами прозорої торгівлі та чесної конкуренції. 

Нарада щодо газу: Шмигаль озвучив максимальну ціну за кубометр палива на період карантину

Нарада щодо газу: Шмигаль озвучив максимальну ціну за кубометр палива на період карантину
Наступна публікація