У Нацбанку пояснили, чому зросла інфляція

У Нацбанку пояснили, чому зросла інфляція

Фото: УНІАН

Показник у травні склав 9,6% річних.

За підсумками травня інфляція в Україні зросла до 9,6%. Ще в квітні показник становив 8,8%. У місячному вимірі ціни зросли на 0,7%.

Такі дані наводить офіційна статистика.

У Національному банку пришвидшення інфляції пояснили, що "це зумовлено насамперед стрімкішим, якщо порівняти з очікуваним, підвищенням цін на сирі продукти харчування внаслідок їхньої недостатньої пропозиції. Крім того, вищими темпами дорожчало паливо через складнощі з імпортом енергоресурсів з Білорусі та Росії. Водночас базова інфляція, як і в попередні місяці, була дещо нижчою за прогноз".

Базова інфляція у травні залишилася на рівні 7,4% у річному вимірі.

Регулятор констатує, що уповільнилося подорожчання непродовольчих товарів (до 2,2% р/р) внаслідок збереження сприятливої ситуації на валютному ринку. Зокрема, нижчими темпами зростали ціни на одяг та взуття, меблі, фармацевтичну продукцію, транспортні засоби, товари для особистого догляду.

Водночас прискорилося (до 8,7% р/р) зростання цін на продукти харчування з високим ступенем оброблення. Зокрема, здорожчали м'ясні продукти - через скорочення пропозиції та підвищення світових цін на м’ясо. Молочна продукція продовжила дорожчати як через підвищення світових цін, так і через поглиблення падіння обсягів виробництва молока.

Під впливом подальшого зростання зарплат та стійкого споживчого попиту збільшилися темпи подорожчання послуг (до 14,1% р/р). Зокрема, прискорилося зростання вартості оренди житла, ресторанів та готелів, відпочинку у санаторно-курортних установах, послуг хімчистки. Натомість це частково компенсувалося нижчими темпами зростання цін на телекомунікаційні, амбулаторні послуги, утримання будинків та прибудинкових територій.

НБУ констатує, що продовжило прискорюватися (до 9,3% р/р) зростання цін на сирі продукти харчування. Насамперед – за рахунок подорожчання овочів борщового набору, стрімкішало зростання цін на молоко та м’ясо. Уповільнилося падіння цін на фрукти внаслідок подорожчання яблук у місячному вимірі та вищих цін на полуницю, порівняно з минулим роком. Дещо стримувало подорожчання сирих продуктів харчування подальше здешевлення яєць через значний приріст продукції у птахівництві.

Регулятор зазначає, що темпи зростання адміністративно регульованих цін знизилися (до 17,6% р/р). Зокрема, уповільнилося зростання тарифів на природній газ на тлі відповідних тенденцій на світових ринках. Нижчими темпами зростали ціни на алкогольні напої, тютюнові вироби, транспортні послуги.

Ціни на паливо в річному вимірі почали зростати (3,1%). Це відбулося внаслідок тимчасових перебоїв з поставками нафтопродуктів з Білорусі, зумовлених потраплянням забрудненої нафти з Росії у нафтотранспортну систему, а також під впливом зростання світових цін на нафту в попередні місяці, пояснили в Нацбанку.

Регулятор пояснює, що фактичні показники інфляції, зокрема базової, свідчать, що фундаментальний інфляційний тиск загалом відповідає очікуванням НБУ. Однак загальний показник інфляції перевищив траєкторію прогнозу передусім унаслідок дії тимчасових чинників пропозиції.

Оновлені оцінки впливу цих та інших чинників на показники інфляції, а також прогноз інших макроекономічних показників Нацбанк пообіцяв оприлюднити 18 липня.

Повʼязані теми:

Наступна публікація