Рівняємо зуби дитині: пластинки, трейнери або брекети

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Батьки бажають бачити своїх дітей здоровими та красивими, і стан зубів має величезне значення. Якщо у дитини неправильний прикус, зуби нерівні, то вона соромиться посміхатися, а якщо ще й шепелявить, у неї розвиваються комплекси. І якщо нічого не робити, то з віком проблеми з зубами ще більше посиляться і будуть ще більше псувати їй життя.

Коли ж і в яких випадках потрібно звертатися до ортодонта, аби вчасно виявити й виправити проблеми з зубами? Про це розповіла експертка Житомирського обласного управління охорони здоров'я з ортодонтії Тамара Голуб.

Навіщо потрібно підрізати вуздечку язика

Проблеми з майбутніми зубами дитини можна запідозрити ще в пологовому будинку, якщо у новонародженого виявиться коротка вуздечка язику. Адже якщо цієї патології не помітити, то згодом коротка вуздечка буде перешкоджати нормальному обсягу рухів язику в роті, порушить функцію смоктання і перешкодить формуванню правильної вимови звуків. Бажано ще в пологовому будинку підрізати вуздечку, або в перші місяці життя в хірургічному кабінеті стоматолога. Мова йде про невеликий розріз ножицями, який дуже швидко гоїться. А якщо проводити пластику вуздечки після 2-3 років, то це буде справжня операція з анестезією і накладенням швів, що для дитини набагато болючіше і важче морально.

Справа в тому, що в нормі язик має розташовуватися на верхній щелепі, а якщо коротка вуздечка, то язик перебуває на дні порожнини рота, до того ж він тисне на нижню щелепу, і та надто бурхливо розвивається, а верхня щелепа залишається недорозвиненою. Формується неправильний прикус, що веде до неправильного розташування зубів та інших проблем.

Коли дитині виповниться рік, її обов'язково повинен оглянути ортодонт. Навіть якщо у малюка 4-6 молочних зубів, лікар вже може зробити висновок про те, чи правильне змикання зубів чи ні. Якщо не правильне, то з 3 років лікар виписує пацієнту пластинки Хінця – дитячі лікувальні багатофункціональні апарати. Вони з вигляду нагадують пустушки, з якими дітям потрібно тільки спати. Ці апарати не зможуть вирішити всі проблеми щодо виправлення прикусу, але набагато спростять лікування в підлітковому віці, оскільки коригують положення язику, зміцнюють круговий м'яз рота, нормалізують змикання губ і так дальше.

Трейнери або пластинки

З 6 до 13 років дітям показано трейнери і міобрейсы – апарати, які вдягають вдень на три години і на всю ніч. Крім того, для вирівнювання зубів дітям виготовляють спеціальні пластинки, які можуть бути різними: механічнї, комбінованої дії або функціональні. Всі вони обов'язково знімні, оскільки щелепа дитини зростає, і пластинка не повинна гальмувати її зростання. Пластинки діти мають носити цілодобово, у тому числі в школі. Вони періодично "підкручуються", змушуючи зуби приймати те положення, яке необхідно. Для кожної дитини в залежності від її характеру, больового порогу, а також ступеню викривлення зубів обирається оптимальний апарат для лікування.

Які бувають брекети

З 13 років дитині підбирається брекет-система. Це незнімна техніка, яку потрібно носити мінімум два роки. Кожен місяць коригуються дуги і резиночки брекетів для ефективного вирівнювання зубів. Брекети бувають металеві, пластмасові, сапфірові і керамічні. Найестетичніші – сапфірові, виготовлені зі штучного сапфіра, вони сприймаються скоріше як прикраси, а не засіб лікування. Проте вони й найдорожчі. Керамічні мають вигляд теж непоганий, проте в них є жовтуватий відтінок, що не всім подобається. Найчастіше замовляють металеві, оскільки вони найдешевші і досить практичні, хоча і не такі естетичні, як, скажімо, сапфірові.

Зазвичай до початку або після закінчення лікування зубів за допомогою брекетів у пацієнта видаляють пару восьмих зубів, інакше обов'язково буде рецидив, і всі досягнення з вирівнювання зубів зійдуть нанівець. Дітям 13-16 років видаляють після лікування, а з 19 років – до початку лікування.

Для чого потрібні ретейнери

Після зняття брекетів використовуються ретейнери – апарати, які закріплюють результат, отриманий від впливу брекетів. Це така смужка з щільного матеріалу, що прикріплюється до зубів з внутрішньої сторони, вона утримує зуби у потрібному положенні. Багато хто вважає використання ретейнера необов'язковим, але лікарі стверджують, що вони необхідні.

У процесі вирівнювання зубів головне – не лінуватися виконувати всі рекомендації лікаря-ортодонта. Використання ретейнера після брекетів або елайнерів не складне, особливо якщо ретейнер не знімний. А якщо навіть знімний, просто потрібна елементарна дисципліна з боку пацієнта. Тільки й всього. Тоді результат не розчарує.

Немає дитини, яка би з радістю почала носити пластинки або брекети. Діти соромляться їх і комплексують, тому батьки повинні проявити рішучість, зуміти пояснити і переконати дитину в тому, що поки вона ще не виросла, лікування пройде з найменшими проблемами і незручностями, ніж коли вона стане дорослою і вирішить зайнятися своїми нерівними зубами. А гарні зуби хочеться мати в будь-якому віці, тому навіть дорослі люди ходять в брекетах. Але дітей з пластинками і брекетами – набагато більше. І в цьому немає нічого ганебного й неприємного.

Юлія Мельничук

Залиште свій коментар

Вибір редакції