Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Чотири версії визнання Трампом Єрусалиму столицею Ізраїлю

Якщо ООН, арабський світ, Туреччина та Європа проти, навіщо цей крок?

Очікуване оголошення президента США Дональда Трампа про плани щодо перенесення посольства США в Ізраїлі до Єрусалиму швидко спричинило фурор серед урядів та лідерів інших країн, які попереджали про потрясіння у стилі інтифади (арабський рух із захоплення територій Ізраїлю) та провалу ізраїльсько-палестинських зусиль до встановлення миру.

З цього випливає просте запитання: навіщо оголошувати про переїзд? Трамп говорив про бажання досягти "остаточної угоди" між ізраїльтянами та палестинцями, проте перенесення посольства, ймовірно, призведе до того, що Вашингтон не зможе грати роль чесного посередника в майбутніх переговорах.

Тим часом Трамп почув застереження від арабських та європейських лідерів, глави ООН Антоніу Гутерреша та навіть свого власного Державного департаменту. Послання зрозуміле: перенесення посольства буде порушенням американської політики, що провадилася десятиліттями, та може спричинити подальші заворушення на Близькому Сході.

Навіть американська громадськість відкидає цю ідею. Нещодавнє опитування, проведене аналітичним центром Інституту Брукінгза, показує, що 63% американців виступають проти цього кроку, натомість лише 31% його підтримує. Демократи більш рішуче виступають проти переселення, тоді як республіканці майже рівномірно розділилися.

Перенесення посольства США до Єрусалиму_8
Reuters
Перенесення посольства США до Єрусалиму

Щоб відповісти на загадку настільки неочікуваного рішення непередбачуваного Трампа, озвучення якого мало статися в середу, Middle East Eye звернувся до експертів різних політичних спектрів, аби вони поділилися своїми теоріями щодо мотивації 45-го президента.

Теорія "Трамп діє по-президентськи"

Спочатку MEE звернувся до Бенні Авні, проізраїльського "яструба" та оглядача New York Post. У позитивній інтерпретації Авні, Трамп, нарешті, діє так, як того хоче американська громадськість і як було законодавчо встановлено 22 роки тому.

Конгрес 1995 року ухвалив закон, який зобов'язує перенести посольство США до Єрусалима. Щоб лишати його в Тель-Авіві, тобто у поточному місці розташування, президенти повинні підписувати відмову кожні шість місяців, як це зробив Трамп у червні і має переглянути й цього місяця.

"Це американське право перенести посольство з Тель-Авіва до Єрусалима, - сказав Авні. - Багато американських президентів, що обіцяли під час своїх виборчих кампаній зробити це, відкладали рішення кожні шість місяців постійно".

Єрусалим, або, принаймні, західна частина міста, вже давно є домом для керівних інститутів Ізраїлю, і Вашингтон та інші країни визнають його функціональною столицею, розмістивши там послів, сказав Авні.

Перенесення посольства США до Єрусалиму_14
Reuters
Перенесення посольства США до Єрусалиму

Авні ставить під сумнів результати опитування думки Брукінгса. "Реальне опитування - це вибори в США", - сказав він. Американці послідовно обирають парламентарів, котрі голосують за законопроекти, що підтримують Ізраїль військово та дипломатично.

Залишається незрозумілим, що саме Трамп оголосить у середу, однак провідні американські чиновники заявили, що він, найімовірніше, визнає Єрусалим як столицю Ізраїлю та заявить про плани щодо переміщення посольства в майбутньому, одночасно відклавши перехід ще на півроку.

Теорія "Трамп грає на своїх виборців"

Шибіті Телхамі, вчений, що стоїть за опитуванням Брукінгса, вірить цифрам. Хоча його дані показують, що демократи переважно відкидають перенесення посольства, а республіканці "рівномірно розділилися" щодо цього - Трамп може бути привабливим для більш вузького виборчого кола.

Серед євангельських християн, одна з найбільш прихильних проТрампівських частин американського електорату, близько 53% підтримують перенесення посольства в Єрусалим, а 40% виступають проти переселення, сказав Телхамі.

Існують й інші шанувальники. У березні 2016 року Трамп пообіцяв Американсько-Ізраїльському комітету зв'язків із громадськістю (AIPAC), який є потужним лобі, що "перенесе американське посольство у вічну столицю єврейського народу - до Єрусалима".

Перенесення посольства США до Єрусалиму_10
Reuters
Перенесення посольства США до Єрусалиму

Це переходить також у "грошове питання". Лас-Вегаський магнат азартних ігор Шелдон Адельсон, який зробив багатомільйонний внесок у виборчу кампанію Трампа, страждає через відсутність проізраїльської політики, яка блокується Західним крилом.

Наприкінці дня ці організації міноритарних груп інтересів можуть не надто сильно впливати на Трампа, додав Телхамі. "Ніхто не дихає в його спину у політичному плані, - сказав він MEE. - Хто збирається розірвати контакти з Трампом через це питання в такий короткий термін? Ніхто".

Теорія "Трамп тисне на Палестину"

Трамп не став би першим президентом США, який хотів, аби його ім'я звучало у вирішенні арабсько-ізраїльських відносин, адже Білл Клінтон, Джиммі Картер та інші попередники переслідували встановлення мирних угод навколо, скажемо так, "Священного Граалю".

Але техніка переговорів Трампа, як видно з його підходу до торгівельних угод та його минулих майнових рішень, передбачає одну потужну партію, яка закручує гвинти на переговорному ґрунті так, щоб виграти собі вигідні умови.

У цьому випадку перенесення посольства, разом із кроками, спрямованими на скорочення фінансування ООН для палестинців та закриття Офісу визволення Палестини (ОЗП) у Вашингтоні, може стати прагненням тиснути на президента Палестини Махмуда Аббаса.

Перенесення посольства США до Єрусалиму_4
Reuters
Перенесення посольства США до Єрусалиму

За словами Джоша Ройбнера, аналітика Американської кампанії за права палестинців, це рішення може стати "частиною прагнень загрожувати та тиснути на палестинців, аби вони ухвалювали невигідні для себе угоди", коли Трамп представить свою мирну пропозицію, яка очікується на початку наступного року.

Теорія "Трамп - необачливий і упереджений"

Найменш сприятливе тлумачення гамбіту Трампа полягає в тому, що в ньому взагалі немає переконливої стратегії: що його зять Джаред Кушнер, посол Джейсон Грінблатт та інші люди, що перебувають на Близькому Сході, безнадійно упереджені до Ізраїлю.

Перенесення посольства США розпалить ненависть у арабів і змусить Аббаса відмовитися сідати за стіл переговорів. "Команда Трампа дійшла до розуміння того, що угода століття не є досяжною, і краще звинувачувати когось іншого, ніж звинуватити себе", - сказав Телхамі.

Для Ройбнера реальність ще більш заплутана. Кушнер, Грінблат та їхні друзі в кабінеті прем'єр-міністра Ізраїлю Бенджаміна Нетаньяху ніколи не планували пропонувати палестинцям реалістичну для них угоду.

Перенесення посольства США до Єрусалиму_17
Reuters
Перенесення посольства США до Єрусалиму

"Незважаючи на те, що вони висловлюють задоволення двостороннім вирішенням проблеми, всі ідеологічно налаштовані на те, щоб Ізраїль зберігав контроль над 100 відсотками історичної Палестини, не визнаючи жодних національних або людських прав для палестинського народу", - сказав Ройбнер.

Нагадаємо, президент США Дональд Трамп у середу, 6 грудня, оголосить про визнання Єрусалима столицею Ізраїлю

Залиште свій коментар

Вибір редакції