Мальовничі Бескиди Карпат: куди мандрувати восени

Карпати кличуть і ваблять – верхівками гір, грибами, ягодами і шаленою красою пейзажів.

Осінь – точно найкраща пора року для пішохідних прогулянок Карпатами. І не обов’язково вирушати в походи на тиждень-два, як багато хто вважає. Щоб пережити найприємніші враження від мандрівки, достатньо вікенду чи й навіть одного дня.

Туризм ТСН.ua разом з Управлінням туризму та курортів Львівської обласної державної адміністрації розповідає про найцікавіші маршрути Карпатами і їхні головні вершини, що мають багато таємниць, міфів та легенд.

Але пам’ятайте, що для безпечного сходження у гори потрібно зареєструватись у підрозділах рятувальної служби Львівської області. 

На перелазі там сидить Параска

Є одразу декілька дуже давніх переказів про цю вершину і всі вони стосуються дівчини на ім’я Параскевія (Параска). Одна – про доньку князя, яку наказав вбити дядько, інша – про дівчину-красуню, яку жорстоко вбив татарин і третя – про скам’янілу жінку, яка насмілилась прясти у свято – Великдень.

Гора Параска
Гора Параска

Сам шлях "Сколе – Парашка", як видно з назви, розпочинається за гірським містечком в урочищі Дубравка. Незабаром тут почне діяти інформаційно-екологічний пункт. Парашка (Параска) є найвищою гірською вершиною Національного природного парку "Сколівські Бескиди" 1268 м, а її панорами мандрівникам забезпечена. Проте будьте обачні – навіть досвідчені туристи зауважують, що сходження на гору є складним, хоча й маршрут одноденний. До слова, перед виходом на хребет у лісі, є джерело, де можна поповнити запаси води.

Як дістатися

Автівкою зі Львова до Сколе їхати 110 кілометрів трасою «Київ – Чоп», хоча, як альтернатива, є можливість їхати потягом або автобусом.

Лента за лентою

Гора Лопата найбільш відома великим успішним боєм повстанців УПА з німецько-угорськими військами у 1944 році. Туристичний маршрут бере свій початок в урочищі "Павлів Потік", неподалік від залізничної станції м. Сколе. Урочище легко знайти, адже відразу на вокзалі є стенд з описом маршруту, тож варто просто слідкувати за вказівниками. На території урочища поруч з озером облаштована рекреаційна зона для відпочинку. Підйом на вершину Лопати триває близько 3 годин і пролягає буковим лісом, мальовничими галявинами і полонинами, з яких відкриваються краєвиди навколишніх гір. А на самій вершині побачите як північні рівнинні краєвиди, так і Карпати з боку Івано-Франківщини.

Гора Лопата
Гора Лопата

Неподалік від міста Сколе, між селами Дубина і Кам'янка, варто відвідати Кам`янецький водоспад, де можна перепочити в альтанці, поїсти та пройтись до Журавлиного озера, або, як його ще називають – Мертве. Таку назву місцеві дали водоймі, бо вода в ній насичена сірководнем. Озеро невелике, але гарні фото – забезпечені. Зокрема, можна побачити як зростає журавлина болотна та росички круглолисті (рослина, що живиться комахами). 

Як дістатися

Зі Львова можна дістатися маршрутним автобусом, хороше і залізничне сполучення. Якщо ж вирішили їхати автівкою, то зі Львова до Сколе треба подолати 110 кілометрів.

Благословення відьом

Туристичний шлях у 8,7 км стартує в карпатському селищі Славське (вулиця Шевченка). Шлях підходить для будь-якої вікової категорії туристів, які захоплюються пішими гірськими мандрівками. Недарма тутешні вершини називають "горами вражень".

Гора Ільза
Гора Ільза

Цікаво, що гору Ільза ще називають Відьминою горою. За одним з переказів Ільза була відьмою, яка втратила свого коханого. Перетворившись на вовчицю, дівчина подалась шукати коханого в гори. Тепер закохані пари приходять на гору, щоб загадати бажання і ніколи не розлучатися.

Як дістатися

Відстань зі Львова до селища Славське – 160 км. Для поїздки автівкою зі столиці чи зі Львова оптимальним маршрутом буде траса "Київ – Чоп", але за містом Сколе потрібно повернути вліво на трасу Т1424.

На найвищій точці православ’я України

Росохацькі полонини – це назва довжелезного хребта на північ від села Росохач (звідси влаштовують прогулянки на конях). А власне пішохідний маршрут починається з сусіднього села Мита і садиби місцевого Приполонинного лісництва, що на початку населеного пункту. Звідси дорога веде на вершину Високий Верх (1176 м) з унікальною церквою святого пророка Іллі, яку називають "найвищою точкою православ’я України".

Росохацькі полонини
Росохацькі полонини

Якщо до часу виходу на хребет у вас закінчиться запас води, поповнити можна буде на Високому Верху – поблизу є джерело. Оскільки хребет не заліснений, то з Росохацьких полонин протягом кількох кілометрів по обидва боки можемо бачити карпатські вершини. Сам маршрут тягнеться на 14 км, а закінчується у селі Завадка.

Як дістатися

Рейсовим автобусом найкраще їхати з міста Стрий, а якщо власною автівкою зі Львова (відстань – 138 км), то можна скористатися трасою "Київ – Чоп" і за селом Козьова повернути направо.

В пошуках королівського підпису

Маршрут на найвищу вершину Львівської області – 1408 метрів! Але, що цікаво, підйом на цю гору нескладний. Вершина Пікуй розташована на межі Львівської й Закарпатської областей. З обох боків є маршрути сходження, з Львівщини це село Верхнє Гусне Турківського району. Воно відоме також дерев’яною церквою святих апостолів Петра і Павла з 1890 року, її збудував відомий місцевий майстер Лука Снігур. А в сусідньому селі Матків розташована видатна пам'ятка бойківської архітектури – церква Собору Пресвятої Богородиці 1838 року, яка внесена до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Великою цінністю храму є його іконостас, вівтар і розпис стін.

Журавлине озеро. Фото: Назар Коровай
Журавлине озеро. Фото: Назар Коровай

Маршрут на Пікуй розпочинається долиною річки Раківці, підйом – за агрооселею "Бойківська хата". Вершина Пікуя дуже мальовнича і скеляста, з неї відкриваються краєвиди на вершини обох областей. За легендою, на каменях Пікуя написи залишали король Данило Галицький і його син Лев Данилович – таким чином вони позначали межі своїх володінь.

Як дістатися

Відстань зі Львова до села Верхнє Гусне складає 165 – 175 км (залежно від дороги, яку оберете). Адже можна їхати або трасою "Київ – Чоп" (і повернути праворуч перед готелем "Панська ровінь" на село Матків), або ж "Львів – Самбір – Ужгород" (з поворотом на селище Бориня).

Нагадуємо, що у Львові відбудуться Дні європейської спадщини

Залиште свій коментар