Булочки і парфуми: на що витрачали стипендії українські політики

Політики розповіли, на що витрачали власні стипендії і чи підтримують їхнє скасування 

Гострою темою останнього часу стало скасування стипендій у вишах. Міністерство освіти повідомило про плани Мінфіну у 2017 році скоротити видатки на стипендії. Після шквалу протестів заступник міністра фінансів Сергій Марченко заявив: "75% студентів отримують стипендію просто тому, що вони вчаться. Це неправильно, просто смішно – ми утримуємо всіх студентів за рахунок найкращих. Тому ми будемо підтримувати найкращих, а стипендіальний фонд мінятися не буде", – сказав він.

Також Марченко зазначив, що повинна бути соціальна стипендія для студентів, яким необхідна матеріальна підтримка, і стипендія академічна, для тих студентів, які гарно навчаються. Заступник міністра підкреслив, що не йдеться про зменшення загального стипендіального фонду.

Зараз в Україні студентам ВНЗ III-IV рівнів акредитації виплачують 825 гривень стипендії. Також існують спеціальні соціальні стипендії, що складають для учнів ПТНЗ 961 гривню, для вишів – 1989 гривень. На цей момент стипендію отримують усі студенти, які складають іспити без трійок.

ТСН.ua зібрав думки українських політиків щодо реформи виплат стипендій і попросив пригадати, на що йшла їхня стипендія у студентські роки. 

Степан Барна
vk.com/stepanbarna
 Степан Барна, голова Тернопільскої ОДА

Стипендії мають отримувати ті, хто вартують її і навчається для того, щоб отримувати її. Я підтримую ідею збереження стипендій лише для відмінників. Я сам був відмінником. Більш того, спочатку навчався на платній формі, а потім перевівся на державну завдяки успішності. Я за стипендію міг собі дуже багато дозволити, тому що спочатку я не мав взагалі грошей і мені батьки давали 5 гривень на місяць, з яких я витрачав 2 гривні на дорогу щотижня. Пізніше я вже отримав стипендію, якщо не помиляюся, 14 гривень, а ще я отримував стипендію міжнародного фонду – 10 доларів щомісяця – і це 96-го року. Я був дуже крутим студентом, між іншим, і міг багато собі чого дозволити за ці гроші. 

Антон Геращенко
Право на владу
 Антон Геращенко, народний депутат, "Народний фронт", радник міністра внутрішніх справ

Про скасування стипендій для всіх студентів не йдеться. Йдеться про те, що якщо студент народився в заможній родині, наприклад, його батько - бізнесмен і заробляє великі гроші, то платити студенту, у якого сім'я має великі площі житла та кількість автомобілів, а сам студент їздить на подарованому БМВ - це нераціонально. Державі потрібно економити кошти для студентіві з малозабезпечених родин. Це справедливо і правильно. Відстежувати це - завдання Міністерства освіти і Міністерства фінансів.

Я отримував стипендію, коли навчався в Харківському інженерно-економічному інституті, нині Національному економічному університеті, і становила вона 1999-го року 15 гривень, тобто 7 доларів. Цих грошей вистачало максимум на оплату проїзного на тролейбусі і трамваї або на декілька булочок із маком.

Олександра Кужель
УНІАН
 Олександра Кужель, народний депутат, "Батьківщина"

 Я навчалася 46 років тому. Я мала стипендію, її тоді давали тільки тоді, коли були гарні показники з навчання. Це була достатня допомога, на яку я могла придбати собі парфуми, наприклад, чи подарунок батькам. Я не витрачала її ні на їжу, ні на комунальні послуги, бо тоді все було інакше.

З одного боку, я знаю, що весь світ не сплачує стипендії, а виплачує гранти талановитим дітям. З іншого, я розумію, як буде тяжко дітям, які не мають можливості отримувати допомогу від батьків. Немає відчуття, що зараз найкращий час, аби це робити. Все ж таки треба збільшувати спочатку загальний дохід родини і надавати можливість заробляти. Хто їх візьме на роботу? Реформи треба робити не з кінця, не з найбідніших.

 

Олег Ляшко_1
УНІАН
 Олег Ляшко, народний депутат, голова фракції "Радикальна партія"

Позбавлення студентів стипендій, встановлення "ринкової" оплати за їхнє проживання в гуртожитках (це як "ринкові" тарифи на комунальні послуги), масове закриття шкіл, переведення на місцеві бюджети (вважай закриття) закладів профтехосвіти - все це цілеспрямована політика нинішньої влади, мета якої - дебілізація українців, перетворення наших людей на безмовну, низькоосвічену і дешеву робочу силу.

Я розумію, що офшорним міністрам, ліпецьким президентам і усім іншим панамським патріотам до одного місця всі ці студентські стипендіі в розмірі 800 грн на місяць. Їхні діти вчаться далеко і своє майбутнє з Україною не пов'язують. Хіба що продовжувати її грабувати, як це роблять їхні батьки-"реформатори". А що ж робити тим українцям, діти яких самостійно вчилися, старалися, вступили на бюджет і планують здобувати освіту в Украіні, щоб залишатися і працювати тут, на своій землі?!

Мустафа Найєм
УНІАН
 Мустафа Найєм, народний депутат, "Блок Петра Порошенка"

Щодо стипендій. Не спекулюватиму на тему "країна, яка воює", хоча питання, на що важливіше витрачати - на студентів або на фронт, залишається відкритим. Тим часом, я вважаю, що стипендії - це важлива і потрібна частина навчального процесу, але не як нагорода за сам факт навчання, а як: а) мотивація для більш успішного навчання; б) підтримка малозабезпечених студентів. При цьому ніхто не забороняє учням одночасно працювати. Так робив я і, впевнений, так сьогодні робить багато хто.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: