Сезон відкрито: що пропонують і що платять роботодавці влітку 2020 року
УНІАН

Середній рівень заробітньої плати цього сезону попри карантин та низку обмежень не зменшився.

Літо для багатьох означає не тільки сезон відпусток, а й можливість підзаробити на сезонній роботі. Немало українців влаштовуються працювати за кордоном аніматорами в готелях, офіціантами, продавцями. Всередині країни роботи зазвичай теж вистачає - українські курорти щорічно приймають мільйони туристів. Втім, 2020 рік з пандемією коронавірусу скоригував плани і тих, хто планував подорожі, і тих, хто планував попрацювати.

ТСН.ua розповідає, ким українці зможуть влаштуватись на роботу влітку 2020 року та скільки роботодавці зможуть їм заплатити.

Оскільки на сьогодні діють обмеження щодо перетину державного кордону з країнами ЄС, багато українських заробітчан повернулися додому і немала кількість бізнесів вимушена була або закритися, або ж скоротити свої потужності, може скластися враження, що знайти роботу буде непросто.

Дійсно, станом на 7 квітня 2020 року по допомогу з безробіття в центри зайнятості звернулися 364 тисячі осіб, що на 13% більше, порівняно з аналогічною датою минулого року. А свого максимуму рівень безробіття досягне на тлі пандемії коронавірусу в другому кварталі 2020 року. Він складе близько 11,5%.

"Ми очікуємо, що в нашій країні обумовлений коронакризою рівень безробіття досягне піку у другому кварталі. Це — 11,5% проти 8,2% в минулому році", — стверджує голова Національного банку України Яків Смолій.

Втім, це зовсім не означає, що працевлаштуватися в Україні буде неможливо. HR-маркетолог Work.ua Олександра Лєтова в коментарі ТСН.ua розповідає, що особливо різкого стрибка у зростанні або зменшенні кількості вакансій на сайті наразі не спостерігається.

"Плюс-мінус ситуація така ж як і протягом року. Ресторанний, готельний бізнес, індустрія краси - під час карантину в цих сферах було явне падіння вакансій. Але зараз вони знову зростають. Якщо 21 квітня по всій Україні було розміщено 428 вакансій у сфері готельно-ресторанного бізнесу, то минулого тижня ця цифра вже становила 2 443. Але також зростає і кількість резюме - практично в три рази.", - стверджує експертка.

Лєтова окремо звертає увагу, якщо раніше нову роботу шукали навіть ті, у кого робота була: вони активніше розміщували резюме, переглядали інші пропозиції, то зараз вони намагаються зберегти ту роботу, яка в них є, оскільки шансів знайти нову роботу не так багато, як це було до карантину.

Вона також зазначає, що вакансій завжди менше, ніж резюме, і ця тенденція зберігається завжди і на сайті Work.ua, і на ринку загалом. 

"Якщо говорити про те, яка ситуація зараз. Наприклад, нових вакансій, розміщених за тиждень станом на 2 червня було 27 639, в той час як нових резюме за той же тиждень було 88 тисяч. Але тут ще треба враховувати, що у одного претендента може бути розміщено відразу декілька резюме, якщо він шукає роботу в декількох сферах", - каже Лєтова.

Вона перерахувала найбільш популярні вакансії на сайті:

  • продавці-консультанти;
  • менеджери з роботи з клієнтами; 
  • водій;
  • вантажник; 
  • бухгалтер.

Лєтова підкреслила, що продавці, менеджери з роботи з клієнтами і вакансії, що стосуються роздрібної торгівлі, користуються найбільшим попитом незалежно від пори року. Найбільша кількість пропозицій, за її словами, спостерігається у Києві та в обласних центрах.

Загалом роботодавці влітку розміщують такі вакансії: бармени, офіціанти, кухаріхостес, адміністратори та прибиральниці в готелі, рятувальники на пляжі, продавці, дитячі аніматори.

За словами спеціалістки, попри карантин наразі не спостерігається і падіння заробітних плат, при чому в переважній більшості сфер. "Ми не спостерігаємо падіння в зарплаті, при цьому в якийсь момент спостерігалося навіть певне зростання. І ми бачимо, що рівень зарплати зберігся на тому ж рівні майже у всіх сферах", - каже вона.

Так, зарплати коливаються від 10 до 13 тисяч гривень серед хостес, кухарів, продавців. У менеджерів по роботі з клієнтами вона трохи вища - від 18 тис. гривень. 

сезонна робота, графік
tsn.ua

Водночас, у Work.ua зазначають, що вакансії офіціант та бармен цього року не потрапили до Топ-20 вакансій на сайті на початок сезону.

Збирання ягід

Виявляється, аби збирати полуницю не обов'язково їхати до Фінляндії. Українські виробники ягід також починають готуватися до сезону плодоношення та набирають працівників для збору та фасування ягід.

Деякі роботодавці за місяць роботи на плантації обіцяють від 10 тис. гривень, офіційне працевлаштування та проживання у гуртожитку.

Незвичайна професія

Зустрічаються й оригінальні пропозиції щодо роботи, як от водолаз зі збирання мідій та рапанів у Чорному морі. Умови роботи: 3-4 години на день, занурення на глибину 10 метрів. Досвід роботи при цьому не обов'язковий. Зарплату за таку роботу пропонують від 25 до 50 тис. гривень.

Нагадаємо, раніше Урядовий офіс координації європейської та євроатлантичної інтеграції розпочав перемовини з країнами ЄС, які хочуть офіційно запросити на сезонні роботи українських заробітчан. Для того, щоб це реалізувати, роботодавці повинні забезпечити належні умови проживання та перевезення для громадян. 

Відео Уряд України веде переговори з іншими країнами, що хочуть залучити українців до сезонних робіт

Українські заробітчани зможуть виїжджати на роботу за кордон, але з умовами. Уряд нині провадить прямі переговори із керівництвом тих країн, які хочуть залучити українців до сезонних робіт, - розповів віцепрем’єр з питань євроінтеграції Вадим Пристайко. Домовляються про те, щоб іноземні уряди централізовано зверталися до української влади, гарантували українцям працевлаштування на термін від 3-х місяців. Забезпечили наших громадянам за кордоном місцями для обсервації і усіма необхідними засобами захисту на період пандемії коронавірусу.  

Уряд України веде переговори з іншими країнами, що хочуть залучити українців до сезонних робіт

Залиште свій коментар