Голос кримських татар. Десять виконавців, яких варто послухати

Дата публікації
Перегляди
20к
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Голос кримських татар.  Десять виконавців, яких варто послухати

Фото: Getty Images

ТСН.ua вирішив розповісти більше про сучасне життя кримських татар і познайомити вас із їхньою музикою.

18-20 травня 1944 року бійці НКВС за наказом із Москви зігнали до залізничних вагонів майже все кримськотатарське населення Криму і відправили в бік Узбекистану 70 ешелонами.

Основна фаза насильного переселення відбулася протягом неповних трьох діб, почавшись удосвіта 18 травня 1944 року і закінчившись о 16:00 20 травня. Всього з Криму депортували 238 500 людей – майже все кримськотатарське населення.

Для цього НКВC залучив понад 32 тисячі силовиків. Це було примусове виселення татар, яких радянська влада звинуватила в співпраці з нацистами. 2015 року Рада визнала депортацію з Криму геноцидом і проголосила 18 травня Днем пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу.

Сьогодні, 18 травня, виповнюється 72 роки від дня цієї трагедії. Про депортацією свої родини у 1944 році заспівала й переможниця Євробачення 2016 Джамала в однойменній композиції "1944". Джамала стала першою кримською та кримськотатарською співачкою, яка виграла Євробачення.

Для кримських татар, яких і далі продовжує переслідувати російська владаперемога Джамали стала найбільш обговорюваною новиною і приводом для загального тріумфу. Більше того, цьогоріч увага до кримських татар, які мешкають на окупованому Росією півострові, прикута надто особливо.

Тому ТСН.ua вирішив розповісти більше про сучасне життя кримських татар і познайомити вас із їхньою музикою. Ми обрали 10, на наш погляд, найкращих виконавців, яких варто послухати. Але дозволимо собі почати із переможної пісні Джамали на Євробаченні 2016.

 SHATUR-GUDURShatur-Gudur або "Шатур-Гудур" - перший і єдиний кримськотатарський музичний гурт, який грає у стилі етнічний панк-рок. Назва гурту перекладається як "Шум і гам" або "Переполох", "Гармидер". Гурт існує з 2012 року. Сама ідея створення кримськотатарського гурту виникла через бажання чути національні кримськотатарські мотиви.

Лідери колективу Джеміль та Сулейман Мамутови почали писати пісні у старших класах середньої школи.  За визначенням соліста гурту Джеміля Мамутова, гурт грає не зовсім рок. При цьому визначено, що пісні "Шатур-Гудур" є життєвими, ліричними та страждальними. Це пов'язано з тим, що у кримськотатарському фольклорі багато пісень присвячено трагедіям.

 ДЖЕМІЛЬ КАРІКОВДжеміль Каріков - кримськотатарський музикант-фольклорист та композитор. Автор аранжування національного кримськотатарського гімну для хору та симфонічного оркестру. Заслужений діяч мистецтв України. Працював музичним керівником ансамблю "Хайтарма" та головним диригентом Кримськотатарського драматичного театру.

Обіймав посаду музичного редактора ДТРК "Крим". У 2004 році ініціював створення ансамблю традиційної музики "Maqam", завдяки діяльності якого було повернуто з небуття велику кількість майже забутих народних пісень. Каріков також приклав руку до відродження цілої низки національних музичних інструментів (саз, баглама, кавал, сантир, кеменче, зурна, най). У виконанні "Maqam" вперше за багато років прозвучали пісні ханських часів.

  ДЖЕМІЛЬ КОМУРДЖІДжеміль – молодий та талановитий музикант із Бахчисарая, який грає на акордеоні. Є переможцем численних музичних конкурсів та лауреатом різноманітних премій. Один із його відомих творів – "Фантазія на тему української трагедії". 

  УСЕЇН БЕКІРОВУсеїн Бекіров – відомий кримськотатарський джазмен. Бекіров грає в стилі етно-джаз, funk, fusion. Зі своїми проектами він виступає по всій Україні та за кордоном. Крім того, він постійний учасник провідних європейських та українських джазових фестивалів. 25 квітня у Києві музикант презентував свій новий альбом "Taterrium".

Як розповів сам Бекіров, у назві альбому він зашифрував анаграму слів Tatar (татарський) і Terra (земля). ЇЇ можна тлумачити як "Татарська земля". До Taterrium увійшло 11 п'єс: це кримськотатарські народні пісні і мелодії у джазовій обробці, авторські композиції та п'єси друзів. 

  МАРЛЕН КАРІМОВМарлен – фіналіст проекту "Голос країни. Перезавантаження" на телеканалі 1+1. Завдяки "Голосу" Марлен повірив у себе, розкрився і знайшов свою власну творчу ноту.

Артист отримав щиру любов мільйонів телеглядачів, а після проникливого виконання композиції "Еlveda" кримськотатарською мовою він з успіхом прорвався до суперфіналу проекту.

Після шоу Марлен переїхав з Криму до Києва і вступив на п'ятий курс Київського інституту музики ім. Р. М. Глієра. Після завершення проекту "Голос країни" Марлен Карімов підписав контракт із продюсерським центром "1+1".

  ЕНВЕР ІЗМАЙЛОВЕнвер Ізмаайлов — відомий український кримськотатарський віртуоз-гітарист, композитор; народний артист України. Незалежно від західних гітаристів Енвер Ізмайлов самостійно винайшов техніку теппінгу — прийому гри на гітарі, коли обидві руки лежать на грифі інструмента.

Ізмайлов є частим учасником різноманітних музичних фестивалів, як кримських, усередині країни, так і за кордоном — зокрема, брав участь у джазових фестивалях у Польщі, Латвії, Росії, Фінляндії, Німеччині, Норвегії, Франції, Італії, Австрії, Швейцарії, Швеції, Голландії, Англії. Під час анексії Криму виступав із закликом не допустити кровопролиття.

  АСАН ХАЙРЕТДІНОВАсан Хайретдінов народився у 1985 році. Закінчив музичну школу, потім продовжив навчання в Таврійському Національному Університеті ім. В. І. Вернадського на фізичному факультеті, за фахом "Радіофізика і електроніка". У 2007 р. отримав диплом спеціаліста. З 2010 року працює музичним редактором на кримськотатарській радіостанції "Мейдан" та телеканалі ATR.

Хайретдінов має власну сторінку у ВКонтакте, де постійно викладає нові пісні. Також має декілька кліпів. Всі його пісні ротуются на кримськотатарському радіо та телебаченні. Одна із його композицій "Ватаним" має революційні мотиви і закликає до єдності. Також у цій патріотичній композиції він щиро зізнається у любові до своєї батьківщини.

  SEYRAN 7'62Сейран Халілов – відомий кримськотатарський репер, виступає під псевдонімом Seyran7'62. Вже на першому курсі почав писати тексти. Без музичної освіти освоїв комп'ютерну програму та з її допомогою підбирав музику до своїх перших текстів. Ідея писати реп кримськотатарською мовою з'явилася у Сейрана, коли він тісно стикнувся з кримськотатарською культурою та історією.

У своїх композиціях Сейран розмірковує на далеко не буденні теми, хоча соціальна спрямованість і порушується найчастіше. У деяких своїх творах він порушує тему духовності, усвідомлення молоддю своєї релігії, законів Всевишнього. Деякі його твори сповненні патріотизму. 

  ДІЛЯРА МАХМУДОВА26-річну Діляру Махмудову називають золотим голосом Криму. На її рахунку понад 70 успішно пройдених Міжнародних конкурсів і фестивалів. Крім того, вона володарка декількох гран-прі міжнародних конкурсів-фестивалів.

На рахунку Діляри вже чимало композицій. Вона співає поп-музику кримськотатарською мовою. Є автором та композитором пісень. Її кліпи постійно ротуються на кримському телеканалі АТR, а пісні часто лунають на першому кримськотатарському радіо "Meydan".

  ЕЛЬВІРА САРИХАЛІЛЕльвіра Сарихаліл, певно, найпопулярніша виконавиця, яка співає кримськотатарською мовою. Вона грає та співає у стилі кримськотатарський фольк-модерн, використовуючи орнаментальний та імпровізаційний вокал.  

Ельвіра обрала майбутню професію ще в дитинстві. Під час навчання у Харківській консерваторії вона захопилася фольклором свого народу, стала його збирати. Повернувшись після закінчення навчання до Криму, створила міні-бенд з акордеоністом Нурі Сабалаєвим і перкусіоністом Марленом Халіловим.

Співала народні пісні, складала музику на слова кримськотатарських поетів. При цьому співачка не проти поекспериментувати, вона брала участь у спільних проектах з групами SunSay, Kozak System, Acoustic Quartet. Після анексії Ельвіра залишилася в Криму, хоча і визнає, що працювати зараз нелегко.

Сьогодні в усій Україні згадують жертв геноциду кримськотатарського народу. ТСН.ua вшановує пам'ять жертв та хоче нагадати вам в інфографіці, через що довелося пройти кримським татарам, які й досі продовжують боротьбу за своє існування на окупованому Росією півострові.  

депортація

Наступна публікація