Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Полтавці квітами та селфі зустріли пам'ятник гетьману Мазепі

Місто отримало монумент, суперечки щодо котрого тривали довгі роки.

Пам'ятник гетьману Івану Мазепі нарешті відкрили в Полтаві. До цього дня це намагалися зробити щонайменше п'ять разів, ідеться в сюжеті ТСН.19:30.

Від 7:00 ранку всі під'їзди до Свято-Успенського собору були перекриті. Поліцейські стояли в кожному провулку. У Полтаві чекали на президента Петра Порошенка.

На площі біля храму зібралися кілька тисяч людей. Вони говорили, що відкриття пам'ятника – це історична подія, на котру довго чекали.

На територію пускали через рамку металошукача. Козака з шаблею не пропустили. Той лишився спостерігати здаля.

Встановлення пам'ятника планували ще в червні 2009 р. на 300-річний ювілей Полтавської битви. Однак його довелося відкласти на вимогу російських дипломатів. День Незалежності того ж року зірвався через скандал з місцем розташування монумента. Міські та обласні чиновники зчепилися через розбіжності в документах.

Увесь цей час уже готова відлита скульптура була на території київського комбінату "Художник". Поки гаяли з відкриттям, монумент почали розкрадати. Зокрема, хтось поцупив два бронзові ґудзики.

Цього разу пам'ятник було встановлено. Його відкривали глава держави Петро Порошенко і патріарх УПЦ-КП Філарет.

"Замість російської анафеми сьогодні Іванові Мазепі належить наша справжня українська слава. Саме тому сьогодні важливо раз і назавжди відновити історичну правду", - заявив президент.

Шестиметрову фігуру українського гетьмана встановили поруч зі Свято-Успенським собором за зібрані на пожертви гроші. Найбільшою загадкою лишається те, хто на ній зображений. Адже після того, як Мазепа перейшов на бік шведського короля Карла ХІІ, його піддали анафемі. А Петро І особисто розпорядився знищити все, що мало б нагадувати про зрадника – навіть зображення Мазепи на картинах, іконах та гравюрах. Тож в істориків немає впевненості в схожості його нинішніх портерів на самого гетьмана.

Сучасні художники пишуть його портрети за описами сучасниками гетьмана.

"Високе чоло, блискучі темні очі, продовгуватий ніс, на голові повно кучерів, а зачіска на польський манер. Це узагальнений портрет", - розповіла заступник директора історико-культурного заповідника "Музей Полтавської битви" Людмила Шендрик.

Відео У Полтаві відкрили довгоочікуваний пам'ятник Мазепі

Усі намагання Російської імперії відправити гетьмана Мазепу в забуття – зазнали поразки. Анафему, накладену Московською церквою, зняли, щойно проголосили незалежність України.

"Іван Мазепа отримав анафему за те, що боровся за незалежну Україну, за українську державу. Тому коли ми отримали українську державу – ми зняли анафему з Івана Мазепи", - пояснив патріарх Філарет.

Свого часу пам'ятник чекав під цілодобовою охороною поліцейських – за кілька днів до цього його намагалися підірвати. Тепер, коли з пам'ятника зняли завісу, можна чітко розгледіти місце, куди за припущенням правоохоронців, заклали заряд пластиду. Там відколовся невеликий шматок граніту.

Після відкриття споруди люди ще довго не розходилися, несли квіти, фотографувалися. Появу монумента Мазепі в Полтаві називають історичною подією, на яку чекали понад два десятиліття.

Кореспондент ТСН Оксана Солодовник

Залиште свій коментар

Вибір редакції