Ринок газу в Україні: як обрати постачальника, які тарифи та умови

Ринок газу в Україні: як обрати постачальника, які тарифи та умови

Фото: УНІАН

Держава створила такий собі прилавок, на якому українці мають право вибрати товар не лише в одного продавця.

В Україні запрацював ринок газу. Від 1 серпня почали діяти нові ринкові умови у сфері газопостачання для населення. Тепер кожен громадянин може змінити компанію, яка постачає газ до його оселі. Бо вибір – є.

Про це йдеться в сюжеті ТСН.Тижня.

Держава створила такий собі прилавок, на якому українці мають право вибрати товар не лише в одного продавця. Лише так можна очікувати на конкуренцію, зокрема, і в цінах, і в сервісі.

Звичні облгази, по суті, володіють лише трубою. А насправді заробляли, перепродаючи українцям куплений на стороні газ.

Аби змінити компанію постачальника газу, ходити до попереднього постачальника не треба. Одразу подаєте заявку до нового. Це можна зробити і онлайн. За кілька днів прийде підтвердження від уже нового постачальника.

Проте, не у всіх змінити постачальника виходить так легко.

"Подав заявку і тоді десь за днів 5-6 мені зателефонували. Сказали: "Вітаємо, ви за нами вже закріплені, ми ваш постачальник"", - розповів житель Ірпеня Владислав Остринський.

А ще за два дні зателефонував старий облгаз з таким самим вітанням.

""Доброго дня, а ви до нас повертаєтесь?". Я кажу: "Не збирався". Вони: "А ми бачимо в себе, що ви подали заявку, що хочете повернутися до нас"", - додає Владислав Остринський.

Тож довелося подавати ще одну заявку старому-новому постачальнику і скаржитися регулятору, аби такий газовий пінг-понг зупинити.

"Все ж таки мене вдалося повернути назад.  Відповідь була газзбута, що це якісь на їхній інформаційній платформі незрозумілі речі, які відбувались у оператора ГТС взагалі", - каже Владислав Остринський.

Раніше перешкодою для переходу до іншого газопостачальника могла бути заборгованість. Тепер це не проблема. Нова компанія може прийняти і з боргом. Але заплатити за нього таки доведеться.

"Борги не є проблемою для того, щоб ви змінили постачальника. Очевидно, що з цими боргами потрібно буде розрахуватися. Тому що за 6 тижнів старий постачальник вам виставить фінальний рахунок", - пояснила координатора житлово-комунальних і енергетичних програм громадської організації "ОПОРА" Тетяна Бойко.

Водночас, новий постачальник може і не взяти вас своїм клієнтом, якщо у вас, приміром, великий борг. Має право. І що важливо – нової труби до вашого будинку прокладати не треба.

Старт ринку газу: скільки часу й нервів забере зміна компанії, яка постачає газ до оселі

Старт ринку газу: скільки часу й нервів забере зміна компанії, яка постачає газ до оселі

Загалом, компаній, які постачають газ населенню, кілька десятків. У всіх свої ціни і умови оплати.

Так, у "Нафтогазу" два варіанти. Перший - тариф "Річний". Ціна за ним 4 гривні 73 копійки за кубометр газу. Це якщо підписатися на нього до 15 вересня. А вже від 16 і до кінця місяця – ціна  5,24 грн. Такою фіксованою вона буде протягом 12 місяців. Як влітку, так і взимку.

Утім, платити треба не за весь рік одразу, а кожного місяця. Це тепер називається тариф "Місячний". Кожного місяця - нова ринкова ціна. Якою вона буде – передбачити складно. У вересні, наприклад, за куб газу правлять 4 гривні 73 копійки. А у серпні було 3,24. Стрибок у 45%.

У компанії "РГК" (Регіональна газова компанія) – свої умови. Газ продають на 6 місяців. Тариф залежить від того, коли підписано договір. Що ближче до кінця вересня, то ціна більша. Але заплатити потрібно одразу – за всі 6 місяців.

Решта компаній, в основному, пропонують ціни на поточний місяць. Наприклад, найдешевша на ринку пропозиція зараз 4,39. Дорожче у Херсоні – майже 5 гривень. А в столиці – 5,5 грн. Утім, до ціни газу треба додати ще й тариф на розподіл і транспортування.

Аби зрозуміти, що вам підходить, треба порахувати, скільки газу ви споживаєте, які є ціни і чи вигідний саме вашій оселі певний варіант.

Як воно буде – розумітимемо, дивлячись на ціни в Європі. Спрогнозувати їх напевне – неможливо.

"Але є один позитивний момент для споживачів – цього року у нас рекордно високе підземне сховище газу за обсягом. І я думаю, що в такій ситуації дуже сильного зростання ми, скоріше за все, не побачимо. Але знову ж таки – ринок є ринок. Передбачити ринок нікому ще не вдавалося точно", - повідомив голова НАК "Нафтогаз України" Андрій Коболєв.

Утім, підстрахувати себе все одно є сенс.

"Річний продукт - це страховий поліс. На ньому ви можете трохи переплатити, але, якщо ціна піде догори, то ви набагато більше зекономите", - пояснив Андрій Коболєв.

А от щодо українського ринку газу для населення, то поки експерти бачать тільки двох головних гравців.

"В роздрібному сегменті зараз конкурують по-справжньому лише "Нафтогаз" і "РГК". Проте, у останньої немає ресурсу власного видобутку. І через це у неї можливості значно менші", - зазначає експерт енергетичного ринку Геннадій Рябцев.

Утім, за кілька років справжній ринок може і розвинутися. Хоча у фахівців є певні перестороги.

"Є певна загроза, що от влада злякається цього, люди не зрозуміють, чому ціни будуть зростати, особливо от виборча гарячка. Є загроза, що всю цю реформу зупинять. Або повернуть якісь регульовані ціни", - вважає директор з досліджень аналітичного центру DIXI GROUP Роман Ніцович.

Водночас, прем'єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що ціна на газ для населення буде коливатися від 4700 до 5000 гривень за тисячу кубометрів. Але це в жовтні. Яким тариф буде взимку – врегулює ринок.

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Газовий конфлікт України і РФ
Наступна публікація