Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Інфодемія – гірше за епідемію

Інфодемія – гірше за епідемію

Христина Абрамовська вважає, що епідемія коронавірусу - не найстрашніше в нашому житті.

Виявляється, ще 2 лютого цього року Всесвітня організація охорони здоров'я запровадила в ужиток такий цікавий термін, як "інфодемія", який позначає неконтрольоване поширення всього того шлаку, який мчить з усіх боків на обивателя. Ще тоді експерти ВООЗ були стурбовані інфодемією чи не більше, ніж самим поширенням коронавірусу. І зовсім, як ми з вами зараз бачимо, недаремно.

Здавалося б, як якісь безтілесні слова, картинки, видосики і постики в інтернеті можуть вплинути на неілюзорний світ вірусів і хвороб? Вірус реальний, пневмонія реальна, карети швидкої допомоги реальні. А ось слова ніби нереальні, і начебто не можуть завдати сильної шкоди.

Але саме цей шквал повідомлень і фейків стає тим самим інформаційним затором, який заважає людям адекватно сприймати інформацію медичного характеру. Вона просто губиться серед порадок їсти імбир, не знімати маски (а ліпше респіратори) в автомобілі і скрізь, боятися кажанів, вбивати котів і собак, тому що вони розносять коронавірус, і на всяк випадок не пити пиво "Корона" (кажуть, цей бренд пива закрився взагалі).

Сьогодні кожен блогер, якого силою інтернету дали доступ в ефір, і який має з будь-якого приводу свою дорогоцінну думку, несе різноманітні висновки, які лягають тяжким вантажем на непідготовлений мозок обивателя. Занадто багато інформації, часто протилежної за змістом ("В Італії не вмирає більше людей, ніж зазвичай в цей час року" проти "В Італії кладовища переповнені, ніде ховати, вантажівками вивозять трупи") переповнює інформаційні канали, які через це засмічуються.

І це ми ще спілкування з близькими не згадували, які інтерпретують свій досвід, страхи і сумніви і вільно їх висловлюють! І їх не вимкнеш легким натисканням клавіш!

У цьому всьому потоці нівелюються адекватні поради: мити руки, не чіпати обличчя, не облизувати ікони в церкві, не шаритись в місцях скупчення людей і просто не панікувати, – тому що мозок не встигає їх обробляти та приймати до уваги. Або просто не відрізняє від чергового марення про імбир.

І вплив цих протилежних суджень на психіку і суспільство загалом може бути гіршим, ніж коронавірусу – на легені. Починаючи від паніки-істерики аж до тривожних станів і закінчуючи безглуздими рухами і шкідливими заборонами – у разі, якщо інформація потрапляє в голови можновладців. Не варто забувати, що вони такі самі люди, як і ми з вами, і гортають ті ж сторінки, і слухають тих же блогерів, як і ми, дивляться ті ж самі новини, і порадики ллють їм у вуха експерти не набагато розумніші за нас з вами.

Як же боротися з інфодемією? Приблизно так само, як і з епідемією: дотримуватися гігієни, тільки при цьому інформаційної. Не слухати дуже багато новин, не читати сумнівних блогерів, не гортати instagram, якщо він відрізняється своїм змістом від реклами нігтичків, білизни і котиків. Не поширювати марення, фейки і істеричні пости далі, радіючи своїй обізнаності. Хоча, я не будую ілюзій: і ця моя порада може загубитися в потоці всяких протилежних новин. Але все-таки прошу звернути на неї особливу увагу: адже ВООЗ просто так панікувати не буде.

Пам'ятайте: кожен незроблений вами репост про вантажівки з трупами в Італії і масові поховання в Китаї – бар'єр на шляху поширення інфодемії (просто як чисто вимиті руки, провітрювання приміщення, самоізоляція у разі контактів з хворими).

І знову ж, тільки-но ця інфодемія піде на спад, слідом явно почнеться нова. І там ви вже розійдетеся – і розкажіть всім про жахливу економічну кризу, радіацію з чорнобильських лісів, диктатуру силовиків і летить на Землю смертельний астероїд!

Читайте також: Моралізаторство вбиває

Залиште свій коментар

Вибір редакції