Найпоширеніші причини безпліддя

Пам'ятаєте, як у старих казках: "жили-були старий зі старою. Все у них було, а от дітей Бог не дав. І вирішили вони"... Тут вже хто на що здатний. Одні донечку виліпили зі снігу, інші синочка з вільхової цурки витесали, треті з соломи дитинку сплели. На щастя, сьогодні проблему безпліддя вирішують більш конструктивно, у всякому разі, дітей зі снігу ніхто не ліпить. Замість цього марного заняття бездітні пари намагаються розібратися в причинах свого безпліддя.

Коли потрібно насторожитися?

Якщо раніше діагноз безпліддя ставився після чотирьох років безуспішних спроб завагітніти, то сьогодні цей термін скоротився до 2 років. Медики пояснюють це тим, що багаторічне безпліддя важче піддається лікуванню, ніж нещодавно виявлене. А тому парам, які ведуть регулярне статеве життя (секс не рідше 1 разу на тиждень) і які не застосовують контрацепцію протягом двох років, є сенс насторожитися і звернути увагу на своє репродуктивне здоров'я. Що раніше ви це зробите, то вищі шанси в майбутньому стати щасливими батьками.

Причини безпліддя

Якщо вірити статистиці, з проблемою безпліддя щорічно стикається близько 4,5 мільйона сімей, причому причин бездітності безліч, але основних – всього п'ять.

Причина №1 - чоловіче безпліддя

Як показує практика, в 40% випадків зачаття неможливе через проблеми з рухливістю, активністю і життєздатністю чоловічого сімені. Ось чому насамперед медики рекомендують обстежитися чоловікові. Для цього необхідно провести спермограму – аналіз, що визначає кількість і активність сперматозоїдів. Якщо частка активних сперміїв менше 50%, медики говорять про чоловіче безпліддя та призначають низку додаткових обстежень. Наприклад, у разі виявлення великої кількості лейкоцитів у чоловічому сім'ї, лікар-андролог призначає бакпосів сперми – аналіз, що дозволяє виявити супутню інфекцію (пролікувавши її, чоловік має великі шанси підвищити свою фертильність). Якщо ж у спермограмі виявлено велику кількість аномальних сперматозоїдів, пацієнту доведеться здати морфологічний аналіз сперми, з допомогою якого можна визначити характер патології і підібрати адекватне лікування чоловічого безпліддя.

Причина №2 – ановуляторний цикл

Зі шкільного курсу біології всім відомо, що зачаття настає в результаті злиття чоловічого сімені з жіночою яйцеклітиною. Другою, найбільш поширеною причиною безпліддя є порушення дозрівання і виходу яйцеклітини. Які ж фактори заважають цьому процесу? На думку гінекологів, причиною відсутності овуляції можуть бути стрес, гормональний збій, недавно перенесена інфекція або ж полікістоз яєчників (захворювання, за якого неможливе дозрівання і вихід яйцеклітини). Найчастіше ановуляторний цикл супроводжується нерегулярними менструаціями, хоча бувають випадки, коли жінка не знає про свої проблеми. Запідозрити відсутність овуляції допоможе вимірювання базальної температури (протягом двох-трьох циклів), а також аналіз на гормональне дзеркало і УЗД. Встановивши причину ановуляторного циклу і пролікувавши захворювання, що призвело до таких наслідків, можна домогтися відновлення овуляції, що своєю чергою підвищує шанси на вагітність в кілька разів.

Причина №3 – непрохідність фаллопієвих труб

Третя, найбільш часта причина безпліддя – спайковий процес у фаллопієвих (маткових) трубах. Аднексит, хламідіоз, ендометріоз, раніше перенесені аборти – всі ці фактори впливають на прохідність труб, оскільки спайки, що виникають в результаті уповільненого запального процесу, звужують просвіт між внутрішніми стінками труб, роблячи їх непрохідними. В результаті дозріла яйцеклітина і цілком життєздатний сперматозоїд можуть просто не зустрітися, а без цього, самі розумієте, зачаття не відбудеться. Щоб перевірити прохідність маткових труб, лікар-гінеколог зазвичай призначає низку досліджень, серед яких найбільш інформативне – гістерсальпінгографія (дослідження, під час якого в матку вводиться контрастна речовина, після чого проводиться рентгенівський знімок, на якому добре видно порожнину матки і просвіт труб). Від результатів цього аналізу залежить дуже багато, але далеко не все. Зрештою, непрохідність труб – ситуація виліковна. Сучасні технології дозволяють відновити прохідність фаллопієвих труб за допомогою гідротубації і пластичної хірургії.

Причина №4 - патологія матки

Величезний вплив на можливість зачати і виносити дитину чинить стан матки, її будова, вроджені дефекти, а також запальні зміни ендометрії. Міоми, поліпи, рубці на стінках матки, що виникли в результаті пологів, перенесених операцій або абортів –всі ці зміни також можуть вплинути на здатність жінки до зачаття. Оцінити стан матки допоможе гістероскопія – дослідження, під час якого в порожнину матки вводиться оптичний прилад, який дає змогу обстежити стінки цього органу, оцінити стан епітелію, виявити новоутворення та інші патології, що перешкоджають зачаттю. У разі виявлення новоутворень (поліпи, фіброми і міоми) лікар, швидше за все, порадить видалити хірургічним шляхом. Після цього зазвичай проводиться курс гормонально-замісної терапії, завдання якої відновити нормальний гормональний фон жінки, і можна знову спробувати щастя зачати дитину.

Причина №5 – імунологічна несумісність

У 15% безплідних пар медики виявляють імунологічну несумісність – це коли імунна система жінки надто активно реагує на сім'я партнера. Чому це відбувається – медики не знають, але факт залишається фактом: у деяких випадках за потрапляння сперматозоїдів у піхву жіночий організм починає виробляти специфічні антитіла, які змінюють склад цервікального слизу. В результаті чого вона стає надто вузькою, і сперматозоїди швидко втрачають свою рухливість. У разі підозри на імунологічну несумісність лікарі проводять додаткові дослідження, що дозволяють виявити антиспермальні антитіла в організмі жінки, після чого частіше за все робляться спроби завагітніти за допомогою ВМІ – внутрішньоматкова інсемінація жінки (сперму чоловіка вводять безпосередньо в порожнину матки в обхід піхви та цервікального каналу, де сперматозоїди можуть загинути в результаті імунної відповіді).

Дякуємо за надану інформацію акушеру-гінекологу клініки "Добробут" Олександрі Попковій.

Ірина Чорна

Залиште свій коментар

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Новини партнерів