20 років тому не стало СРСР

Дата публікації
Перегляди
3195
Поділитись:
WhatsApp
Viber
20 років тому не стало СРСР

Кравчук, Шушкевич, Єльцин після підписання Біловезької угоди

8 грудня 1991 року так звана Біловезька угода остаточно закріпила розпад Радянського Союзу.

Рівно 20 років тому з карти світу зник Радянський Союз. 8 грудня 1991 року розпад СРСР документально закріпила Біловезька угода.

В цей день президент України Леонід Кравчук, президент Росії Борис Єльцин та голова Верховної Ради Республіки Білорусь Станіслав Шушкевич у мисливській садибі в Біловезькій Пущі оголосили про розпуск Союзу РСР і створення Співдружності Незалежних Держав.

Вони підписали документ, преамбула якого свідчила: "Союз РСР як суб'єкт міжнародного права і геополітична реальність припиняє своє існування ".

Стаття перша цього документа засновувала Співдружність Незалежних Держав (СНД). 12 грудня 1991 Верховна Рада РРФСР ратифікувала Біловезьку угоду.

У період між березнем 1990 року і груднем 1991-го незалежність оголосили всі 15 колишніх радянських республік, тому підписання Біловезької угоди часто розглядається як формальність.

Остаточною датою припинення існування СРСР вважається 26 грудня 1991-го, коли органи влади СРСР припинили своє існування як суб'єкти міжнародного права.

Росія оголосила себе правонаступником всього майна СРСР за кордоном та продовжувачем членства Союзу в міжнародних інститутах.

У 2005 році тодішній президент Росії Володимир Путін назвав розпад СРСР "найбільшою геополітичною катастрофою" XX століття.

Цікаво, що, як свідчать останні опитування громадської думки, в Україні за Радянським Союзом сумує кожен п'ятий мешканець країни.

"Відсотків двадцять населення хотіли би повернутися знову в Радянський Союз, але це, в основному, старше покоління. І пояснюється, по-перше, ностальгією, а по-друге, тим, що старше покоління з їхніми мізерними пенсіями живе жахливо", - розповіла директор фонду "Демократичні ініціативи", соціолог Ірина Бекешкіна.

Читайте також:

Патріарх Кирило назвав розпад СРСР "катастрофою історичної Росії"

Кравчук: у 1991 році Буш боявся Україну через ядерну зброю

Екс-міністр розповів, як Єльцин "розіграв" путч, а сам пив горілку в підвалі

Російські комуністи вирішили почати відродження СРСР з Донеччини

Повʼязані теми:

Дата публікації
Перегляди
3195
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація