Я хочу створити сильний інтелектуальний центр країни – Олександр Данилюк

Дата публікації
Перегляди
6903
Я хочу створити сильний інтелектуальний центр країни – Олександр Данилюк

УНІАН

Новий секретар РНБО розповів, що давно хотів бути на чолі цього відомства.

Наприкінці травня колишній міністр фінансів Олександр Данилюк був призначений секретарем Ради національної безпеки і оборони країни, незважаючи на те, що йому пророкували набагато серйозніші посади.

Про те, чому він погодився на це призначення, як планує реформувати РНБО та які загрози нині перед Україною, Данилюк розповів в інтерв’ю ТСН.Тиждень.

Про політику, спорт та нерухомість: інтерв'ю з Олександром Данилюком

Про політику, спорт та нерухомість: інтерв'ю з Олександром Данилюком

Мальовничий сад в англійському сільському стилі. Квіткова арка, алея. Сама власниця називає цей сад – "Коттедж гарден", на англійський манер.  Адже сама вона як і двоє її синів  – піддані Великої Британії. У неділю, о пів на восьму вечора нас зустрічає Ольга Данилюк - дружина українського чиновника, ексміністра фінансів а нині секретаря РНБО – Олександра Данилюка.

О 8 вечора з’являється господар. Олександр Данилюк. Щойно з засідання РНБО.

"Все, що тут зроблено, це зроблено моєю дружиною. І насправді я це ніколи не підтримував і завжди казав: "Оля не треба звертати уваги на умови", - зазначає він.

"От це мене завжди дратувало. Що нема вдячності", - відповіла дружина.

У Данилюка окрім політики є ще одна пристрасть – екстрім та спорт. Коли жив у Лондоні – гасав на байку.

"Оля мені заборонила мотоцикли. Давно вже заборонила. І, до речі, правильно зробила. У мене є слабке місце - я людина, яка любить екстрим. Каяки, пароплани", - пояснив Данилюк.

Будинок Данилюків - під 300 квадратних метрів у селі Вишеньки витриманий у англійському стилі.

Що британського є в цьому домі. Які британські традиції ви привезли в Україну?

Ці дивани були в нашій квартирі, ми їх перевезли. Лондонські дивани. Цей камін, англійський, звідти привезений. А це, до речі, ми теж замовляли в Англії, Оля це замовляла з Мексики. І це до речі прикольна історія. Оля замовила це по інтернету з Мексики по eBay. Ми отримали посилку. Це португальська колоніальна плитка, але з Мексики. І кожна плитка була обгорнути в місцеву газету.

Але найулюбленіша звичка подружжя – пити легкий алкогольний напій – пімс.

"Купується такий пімс, воно змішується з лимонадом 1 до 3, потім туди додається огірок, свіжий, м’ята, апельсин і полуниця. Популярний літній напій. От британці це п’ють у великій кількості", - розповідає подружжя.

Сашо, у вас немає британського громадянства?

Колись у мене були плани. Але в якийсь момент я ухвалив рішення, що буду займатися державною політикою тому не отримував громадянство. Це було десь за 30 хвилин до того, як я міг його отримувати. Я подумав, постояв і відмовився. Сказав – ні. Це був  2009 рік. Я вважаю, що це (подвійне громадянство – ред.) абсолютно штучне обмеження. І в майбутньому нова генерація політиків, я вважаю, це неправильно, мати тільки одне громадянство. Аби була ця умова. Є багато політиків  і країн у Європі, де це не є обов’язковим. Але звичайно мати громадянство країни-агресора є неприпустимим. Треба готуватися до того, що світ глобальний.

Ми побачили ваш дім у Києві, всі казали, що у вас є нерухомість у Великій Британії, це правда?

Ми завжди брали квартиру в оренду, і Оля постійно мене за це критикувала. У нас була можливість декілька разів її придбати. Але я завжди вважав, що це треба займатися питанням Моргеджа – тобто кредиту. А це стільки часу. Я постійно був зайнятий.  Ми жили тільки на орендованих квартирах, що в принципі для Англії цілком нормально.

Дорого знімати квартиру у Лондоні? Скільки ви витрачали на місяць?

Дорого. До трьох тисяч фунтів.

Сім’я Данилюків – інтернаціональна. Жили в Москві, Лондоні та Нью-Йорку.  Дружина Ольга -здобула освіту у британському коледжі Saint Martin's College of Art and Design в Лондоні, а також захистила докторську дисертацію у Royal School of Speech and Drama. Працювала театральним дизайнером у Нью-Йорку та Москві. Театральним режисером в Лондоні. Зараз очолює театральну лабораторію при Мистецькому Арсеналі.

"Я пам’ятаю, захотіла зробити театральний проект. І попросила на творчість. А він каже: А дешевше нічого не можна?" - розповідає дружина Данилюка.

У вас було 20-річчя, де святкували?

Ми поїхали в Відень на 3 дні. Дуже просте. Лебедине озеро. Віденська опера.

Найбільш цікавий період, як я згадую він був саме в Нью-Йорку. Я поїхав навчатися в США. Навчався я в Індіані. І коли вона приїхала до Індіани, сказала – ні, навчайся ти тут сам. А я хочу в Нью-Йорк.  І я їхав до неї в Нью-Йорк 1000 кілометрів. І працював я в Нью-Йорку на Уол-стрит", - розповів Данилюк.

Старший Кирило – учень однієї з найпрестижніших шкіл Англії, де навчання коштує більше 40 тисяч доларів на рік.

"Він навчається в найстарішій школі. Отримав там повне фінансування. Отримав стипендію. Він дійсно унікальний. Він представляє Велику Британію – олімпійська команда з хімії", - розповіло подружжя.

Яка у вас мета на посаді очільника РНБО?

Я хочу створити сильний інтелектуальний центр країни. І нам треба дивитися на 5-10 років вперед. Ми завжди як кошенята ми не знаємо, що буде завтра.

Яка роль РНБО?

Для мене принципово зараз зробити реформу армії. Я є ключовим координуючим органом. Стратегію розробляє РНБО. Як будуть працювати розвідки. Це теж системно розробляє РНБО. Енергетика, викликів дуже багато. Ядерна енергетика, станції  які треба модернізувати. Газ, з 1 січня Україна може припинити бути транзитером. Ми втратимо 3 млрд доларів транзиту. Загроза геополітичній значимості.

Зараз команда Бойка, Фірташа Льовочкіна пропонує домовитися з Росією про низьку ціну на газ. На це треба іти?

За низьку ціну – я за. А ви думаєте, вони про це домовляються? Якщо це суверенітет України міняють на газ. У цьому є проблема. Для Росії газ – це бізнес і інструмент впливу на Україну, Білорусь та Європу. Деяких вони намагаються притиснути. Плюс геополітична корупція. 2 червня Росія ввела санкції експортні по дизелю та мастилам.

Яка у вас зарплата секретаря РНБО? 80-90 тисяч?

Біля 50 тисяч.

Вам закидають співпрацю з адміністрацією Януковича. Що ви скажете на це, адже ви 2006 року покинули Україну через те, що Янукович став прем’єр-міністром?

Я працював у координаційному центрі. Я створив цей центр. Він не був частиною АП.

Сергій Льовочкін вам запропонував.

Ні, я в Лондоні працював у McKinsey, це відома консалтингова фірма. І її залучив президент Янукович у 2010році для того, щоб написати програму реформ і імплементувати їх. Він хотів виглядати модерново. Я дуже добре знав тему, адже в Лондоні одним з клієнтів у мене була податкова служба ВБ. Я там працював і на Міністерство оборони. Приїхав і створив цей центр. У 2014 році ми вийшли аполітичною командою і я почав допомагати Володимиру Гройсману, я йому помагав це з часів, коли він був мером. Вся моя команда була командою радників Гройсмана, коли він був першим віце-прем’єром.

Ви жодного разу не зустрічалися з Януковичем за всю роботу?

Жодного! Там доступ до Януковича – це і є весь зміст адміністрації. От хто має бути ближчим, влазити в це коло. Мені це не цікаво.

Як ви познайомилися з Порошенком?

Коли він був міністром економіки. Петро Олексійович ухвалив рішення по збільшенню мит на авто і було зрозуміло, що це в інтересах компанії "Богдан". Конфлікт інтересів. Я йому сказав – це не треба робити, він це проігнорував. Я сказав – я буду боротися. Він мені зателефонував коли я вже готував публічну позицію. І каже: "Я тобі дзвоню відкритим зв’язком і не боюся, тому що я вважаю, це потрібно для країни". Ви просто уникаєте сплати податків, а не захищаєте нацвиробника.

Чому ви знали про те, що Порошенко лобіює свій бізнес на посаді міністра економіки і погодилися працювати з ним-президентом. Що вами керувало?

Давайте згадаємо 2014 рік. Країна могла втратити суверенітет, я не міг не працювати і відмовитися від відповідальності. Я не так це оцінюю. Я оцінюю  - чи є можливість щось робити.

Чому стосунки з ним та Гройсманом зіпсувалися?

Скажімо так,у них були окремі інтереси, не ті які співпадали з державними. Різні, поєднання з бізнесом, це і є корупція. Я це не сприймаю. І особливо як міністр фінансів. З президентом у нас був конфлікт про звільнення Насірова, я проштовхнув просто його звільнення, потім конфлікт з генпрокурором. Начебто я не сплачую податки. Як тільки я прикрив схеми по ПДВ, зразу вони активізувалися і придумали історії. Я сприймав його бажання стати незалежним прем’єр-міністром, але я не сприймав, що через це він йшов на певні поступки. Наприклад, з Державною фіскальною службою. Призначити людину, яка наближена до нього і яка буде працювати корупційно. І коли я намагався його збити – виникав конфлікт.

З Зеленським Данилюк познайомився у лютому 2019. Коли вже мав розмови з Гриценком та Вакарчуком, розчарувався і збирався їхати працювати за кордоном.

Я також підтримував зв’язок зі Славою Вакарчуком, ми зустрічалися. З повагою до нього ставлюся. Я думаю, він переживає, що не взяв участь у президентських перегонах.

Жалкує?

Впевнений в цьому. А потім була зустріч з Зеленським. Ми тоді з Айваросом Абромавічюсом зустрілися подивитися на нього. Ми зустрілися і я зрозумів, чого йому не вистачає. Дуже швидко. Він сам сказав – у нього немає нормальних стосунків з західними партнерами. Його не розуміють. Навпаки його не сприймають на той момент. І тому я взяв паузу і за 2 дні організував йому зустріч з МВФ, з американським послом, французьким послом, Світовою сімкою, Світовий банк. Курт Волкер. Це стало моєю сферою відповідальності.

Посада прем’єра вас цікавить в перспективі?

Не буду брехати, що мене це не цікавить.

Чому ви погодилися стати секретарем РНБО? Ви мріяли про цю посаду? Чи це політичне заслання?

Коли це у нас було заслання? Я говорив про цю посаду ще у 2014 році з Порошенком. В 14 році ми про це говорили, але з політичних міркувань цього не відбулося.

Він вам відмовив.

Так, я не питав чому. Я АП як місце роботи, скажу чесно, не дуже люблю.

Хоча ви там працювали.

Можливо, саме тому. Кожного дня смикати за ниточки – не моє. Це мене дратує. Саме наш центр написав коаліційну угоду після виборів. Реформа міліції, енергетична, реформа армії – все це було закладено 12-ма людьми з мого центру. 

Спілкувалась Дар’я Счастлива