Голодний бунт. Чому венесуельці повстають проти президента Мадуро

ТСН.ua розібрався в політичній та економічній ситуації у Венесуелі

У середу, 19 квітня, у столиці Венесуелі Каракасі знову почалися масові демонстрації, під час яких загинули два студенти та один солдат. Акцію протесту влаштувала опозиція країни проти чинного президента Ніколаса Мадуро.

Загалом протести у Венесуелі тривають вже більше двох тижнів. За цей час через демонстрації загинуло 6 людей, десятки отримали поранення та сотні були затримані. А економічна криза, через що жителі постійно виходять на вулиці протестувати, почалася ще 2013 року.

ТСН.ua розібрався в політичній та економічній ситуації у Венесуелі, дізнався, хто такий Ніколас Мадуро та чому жителі країни їздять за їжею до сусідньої Колумбії.

ХТО ТАКИЙ НІКОЛАС МАДУРО?

Чинний президент Венесуели Ніколас Мадуро прийшов до влади 5 березня 2013 року після смерті лідера Уго Чавеса.

Економічна ситуація у Венесуелі уже тоді була не найкращою, однак на тлі високих цін на нафту, на яку багата країна, вони не були особливо помітними. Зокрема, того року ВВП зріс на 1,6%. Наразі ж він становить -7,4%.

Ніколас Мадуро продовжив будувати соціалістичну країну, наслідуючи Уго Чавеса. Поступово він розширював свої права, заявляючи, що це необхідно для боротьби із корупцією та через економічну війну.

2013 року влада Венесуели націоналізувала велику мережу з продажу електротоварів "Daka" через те, що вони ставили націнку на товари 1000%. Однак це не допомогло вирішити проблему дефіциту та інфляції в країні. Так, 2013 року інфляція у країні становила 56,3%. Відтоді щороку вона тільки зростала. Збільшувався і рівень злочинності, що внесло країну до списку однієї з найнебезпечніших країн світу. Загальний рівень життя перебуває на жахливому рівні, людям не вистачає речей першої необхідності.

Ніколаса Мадуро намагалися відправити у відставку, оголошували імпічмент. Опозиція постійно воює з очільником держави у парламенті, однак той має підримку з боку Верховного суду, який блокує будь-які рішення опозиції.

Ніколас Мадуро
Reuters
Ніколас Мадуро

ЕКОНОМІЧНА СИТУАЦІЯ В КРАЇНІ

Економічна ситуація особливо погіршилася 2014 року. Її похитнуло те, що світові ціни на нафту різко впали, а саме нафта була основним експортним товаром держави. Унаслідок цього зросли ціни на споживчі товари. За даними Центробанку Венесуели за 2015 рік інфляція в країні склала 180,9%. У лютому 2016 року Мадуро довелося девальвувати національну валюту болівар на 37%.

Економічна криза у Венесуелі вилилася в країні у такі масштабні проблеми:

  • Голод. У країні спостерігається сильний дефіцит їжі.
  • Хвороби. Країні не вистачає базових ліків, через що Мадуро навіть звертався до ООН.
  • Злочинність. Венесуела стала однією з найнебезпечніших країн світу.
  • Міграція. У пошуках кращої долі та навіть просто їжі люди їдуть до сусідніх країн. На кордоні з Колумбією неодноразово фіксувалися черги з людей, які йдуть за продовольчими товарами.
  • Нестача готівки. Люди виходили на протести з вимогою повернути в обіг банкноту в 100 болівар.
  • Дефіцит води та електроенергії. Щоб економити електроенергію, Мадуро наказав бюджетникам працювати лише два дні на тиждень.

Через жахливу економічну ситуацію у країні розпочалися протести та зріс рівень злочинності. Люди громили магазини, грабували перехожих. Така ситуація спостерігається й досі.

Відео У венесуельських магазинах почали зважувати купюри під час оплати за товари

Через нестачу їжі та ліків люди отримують спеціальні талони, за якими вони можуть придбати певний товар лише у визначений день та час.

Крім того, збільшилася міграція до сусідніх країн. Про те, як десятки тисяч людей переходять кордон з Колумбією, щоб купити їжу, дивіться у відео нижче.

Відомі випадки, коли через нестачу грошей та неможливість підтримувати сім'ю, батьки віддають дітей на виховування іншим родинам.

Зазначимо, 2016 року ціни на товари у країні виросли на 720%.

Цього року країні прогнозують інфляцію 1600%, 2018 року - 1700%, а 2020 - 700%. Наразі показник інфляції становить 741%.

Протести у Венесуелі
Reuters

ПОЛІТИЧНА СИТУАЦІЯ

У грудні 2015 року за підсумками виборів в Національній асамблеї Венесуели більшість місць отримали противники Мадуро. Як наслідок, парламент став місцем боротьби опозиції проти президента, причому з правом ініціювання імпічменту. У цьому протистоянні успіх був на боці Мадуро завдяки підтримці з боку Верховного суду Венесуели.

Так, Мадуро не дає можливості опозиції ухвалити хоча б якісь зміни в країні. Наприклад, у січні 2016 року Верховний суд позбавив мандатів трьох депутатів, у результаті чого опозиція втратила кваліфіковану більшість в парламенті.

У квітні того ж року Верховний суд одноголосно скасував прийнятий парламентом Закон про амністію політичних ув'язнених, в тому числі засудженого у вересні 2015 року лідера протестних демонстрацій Лопеса. А нещодавно, уже в квітні 2017 року, влада Венесуели видала 15-річну заборону на здійснення політичної діяльності одному з лідерів опозиції, губернатору штату Міранда Енріке Капрілесу.

У жовтні 2016 року в країні була спроба імпічменту президента шляхом референдуму, який очільник держави не дав зробити. Так, Мадуро звинуватили у державному перевороті через його дії.

10 січня 2017 року парламент оголосив, щоб президент Ніколас Мадуро залишив свій пост. За відповідну резолюцію проголосували 106 депутатів із 163. Але потім верховний суд Венесуели заявив, що Національна асамблея не має в своєму розпорядженні повноважень, які могли б дозволити їй усунути президента від влади. Крім того, парламентаріям забороняється "закликати до дій, які порушують громадський порядок, і проводити їх, підбурювати проти органів і гілок влади, а також діяти, виходячи за рамки своїх повноважень, визначених конституцією".

Таким чином, Мадуро й досі перебуває при владі й за законом управлятиме країною до 2019 року.

Опудало Мадуро
Reuters
Демонстранти спалили опудало Мадуро

ПРОТЕСТИ У ВЕНЕСУЕЛІ

Протести у країні тривають від 2013 року. Люди виходять на вулиці через нестачу води, електроенергії, їжі, ліків та через відставку президента.

До останніх масових протестів відноситься демонстрація, яка сталася у травні 2016 року. Люди вийшли через прогноз щодо зростання цін на 720%.

"Ми вийшли на вулицю, щоб вимагати їжі, ліків, вимагати референдуму та миру. Ми в жодному разі не протистоїмо силовикам. Це мирний протест", - розповів протестувальник

"Ми втомилися від корупції, ми втомилися від черг, утомилися, що вони щодня дають нам ляпаса цією уявною економічною війною", - додав інший. 

Ще один бунт через їжу стався у червні того ж року. Люди вийшли на вулиці із плакатами "Ми хочемо їжі". Поліція застосувала сльозогінний газ.

Бунт спалахнув після того, як група людей намагалась викрасти вантажівку із продуктами поблизу магазину.

На початку вересня 2016 року на вулиці вийшли до мільйона людей, які хотіли відставки Мадуро. Демонстранти скандували "Венесуела голодує" і "Це уряд впаде". На вулиці столиці були виведені тисячі поліцейських. Загалом акція мала мирний характер, хоча ближче до закінчення ходу відбулося кілька невеликих сутичок між молодими людьми в масках і поліцією.

У квітні цього року у столиці Каракасі відбулося чотири демонстрації за тиждень проти президента Ніколаса Мадуро та його уряду. Протестувальники кидалися камінням, були сутички з поліцією, правоохоронцям довелося застосувати сльозогінний газ, гумові кулі і водомети.

Теж саме сталося і 19 квітня, коли унаслідок протестів проти Мадуро в демонстраціях загинули два студенти.

Фотогалерея Водомети, каміння і травмовані копи: четвертий за тиждень протест у Венесуелі проти Мадуро у світлинах (13 фото)

ВЕНЕСУЕЛЬЦІ ПРО КРИЗУ

Багато уваги венесуельській кризі приділяють американські ЗМІ, створюючи матеріали про життя у країні зі свідчень мешканців.

Так, New York Times розповідав про середній клас, який потерпає від голоду.

"Краще піти спати, щоб не відчувати голод", - наводилися слова Марії, яка працювала адвокатом в Іспанії, однак повернулася на батьківщину через жахливі умови роботи там.

"Роби це, і нехай тобі сниться їжа".

Кава і молоко стало розкішшю для людей із середнього класу ще кілька років тому, але, як розповідають венесуельці, 2016 року людям не вистачало таких продуктів як хліб та курка.

"Був тиждень, коли я повинен був чистити зуби сіллю", - йдеться в матеріалі NYT.

Дев'ять з 10 венесуельців не можуть дозволити собі купити достатню кількість їжі, каже дослідження, проведене Університетом Симона Болівара того ж 2016 року.

"Буржуазію, багатих й приватний сектор - ці групи президент Ніколас Мадуро звинувачує у рецесії у Венесуелі. Але це роки його економічної бездіяльності та соціалістичної революції Уго Чавеса, які зробили таке", - вважають у Венесуелі.

Так, студент інженерного факультету Даніель планує поїхати з країни тільки-но отримає диплом. Він розповів виданню про бабусю, яка продає перед його будинком кукурудзу та кукурудзяне борошно. Ціни на ці продукти вона щодня встановлює все вище, але й сама стає все більш худою. Даніель бачив, як вона намагалася зловити голуба.

Протести у Венесуелі
Reuters

Видання Bloomberg публікувало щоденник жінки, що живе у Венесуелі та намагається втриматися на плаву й вижити. Вона занотувала місяць свого життя у країні, зокрема, повідала про небезпечні вулиці, на яких особливо можуть пограбувати, коли стає темно, про черги за такими товарами, як молоко та туалетний папір.

"Усі дорослі венесуельці мають визначені дні, коли можуть придбати товари. Дні визначені на основі номеру національних ідентифікаційних карт. Мої дні - неділя та четвер. Неділя - марна. Магазини перестали продавати регульовані товари у вихідні уже давно. Трохи більш корисними є четверги", - розповіла вона.

Залиште свій коментар

Вибір редакції