Народні прикмети, обряди і звичаї 6 травня

Народні прикмети, обряди і звичаї 6 травня

Associated Press

Закує зозуля до цього дня — на поганий рік.

6 травня церква та віряни вшановують пам'ять великомученика Георгія Побідоносця.

6 травня: церковне свято 

Святий Георгій (Юрій) — римський воїн, християнський святий, мученик. Походив із греків Каппадокії.

Одним із найбільш відомих чудес святого вважають "чудо зі змієм", яке часто можна побачити на іконах. Подія сталася, коли він проїжджав верхи попри місто, яке тримав у страху лютий дракон. Мешканці міста були змушені віддавати на поталу змієві молодих юнаків та дівчат. Святий нагодився якраз тоді, коли черга надійшла до царської доньки. Відважний воїн став зі змієм на герць і переміг його. Після чудесного визволення мешканці міста прийняли християнство, а святий отримав епітет "змієборець". В українській традиції був патроном Русі, Київщини, Галичини, Володимира, Львова, козацтва, українського війська тощо.

6 травня: народні звичаї 

Це одне з найшановніших весняних свят, про яке чимало сказано у народній міфології. Юрія шанували насамперед як захисника свійських тварин, особливо корів. У цей день майже на всій території України виганяли худобу на пасовиська з різноманітними обрядами. Не виключено, що Юрій замінив згодом слов'янського бога Ярила. 

В інших регіонах Юрій був покровителем не тільки свійських тварин, але й вовків. Дехто вірив, що він їздить по полях верхи на білому коні й приймає під свою опіку тварин, котрих уперше вигнали на пашу. 

Особливо багато обрядів пов'язано з першим вигоном тварин. Дехто переганяв тварин і через замкнутий замок, тоді ні звір, ні дурне око не забере корови. 

6 травня: що потрібно робити 

На Закарпатті, якщо пастух уперше вигонив тварин у поле, то мати намагалася зіпертись йому на плечі, щоб корови й телиці цього ж року побігали. Деякі жінки навіть виходили за село і просили в чужих пастухів хліба для корів, аби було багато молока. Вигонити ж череди намагалися лише тоді, як сонце геть підніметься, щоб зранку відьми їм не зашкодили. 

Чимало обрядів, пов'язаних з вигоном тварин на Юрія, зафіксовано в Карпатах. І це природно: для горян тваринництво було основною формою господарювання. В кожному селі жінки плели спеціально для цього віночки з живих квітів і вішали їх на роги своїм годувальницям як священний оберіг від хижаків. При цьому обряд супроводжувався численними піснями — так званими латниками. 

Напередодні Георгія гуцули розводили багаття зі скіпок, глоду та сміття, переганяли через нього тварин. Потім попіл розтрушували на сінокосах. Натомість тварин годували книшем, виготовленим з дванадцяти страв. Усе це мало убезпечити корів од злих очей, чародійників, хвороб і на добрий приплід. Щоб молоко було жирним і густим, удосвіта на Георгія тварин підгодовували спеціальними квітами із сіллю.

В інших селах Карпат вим'я тварин натирали часником або цибулею. Обійстя ж прикрашали галузками берези та глоду.

Мешканці Придніпров'я на Юрія запалювали свічки перед іконами покровителя тварин, щоб він доглядав за вівцями й телицями. Пастухи, котрі зголосилися на сезон доглядати череди, від георгіївського дня відпускали бороди.

У багатьох регіонах України на Юріїв день збирали росу, котра, як вважали, вельми корисна для лікування очей. 

На Херсонщині робили хресні походи в поле, де з молитвами освячували посіви, а потім, сівши за обрядовий обід, підносити тости з побажаннями. Поліщуки ж виходили до схід сонця родинами в поле, вмивалися росою, снідали серед збіжжя, а коли підсихала роса, качалися по врунах.

З Юрієм пов'язаний ще один обряд — з цього дня починали орати толоками ниви у вдів.

6 травня: що не можна робити

Хто ж вигонив череди раніше 6 травня, в таких господарів, вважалося, вовки можуть понівечити тварин, оскільки їх не оберігає Юрій. За звичаєвим правом, до Юрія можна було вільно випасати тварин будь-де, але з його приходом вже заборонялося толокувати на сінокосах і озимині. Дехто навіть не вигонив у цей день худобу, оскільки святий Юрій звіра пасе. 

6 травня: українські народні прикмети

  • На Юрія дощ — на худобу легкий рік.
  • Закує зозуля до цього дня — на поганий рік.
  • На Юрія мороз — уродиться овес.
  • Якщо на Юрія ворона в житі сховається, то буде врожайне літо, а коли воно горобцю по коліна — на лихе.
  • На Юрія починає співати соловей.
  • На Юрія посади редьку, то вродить, як кулак.

Читайте також:

Метеозалежність: яка погода чекає на українців цього тижня

Метеозалежність: яка погода чекає на українців цього тижня