Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Сотні дітей отруїлись в українських містах. Нові версії загадкових подій

Критики вказують на легковажність медиків, токсикологів та інших фахівців, які працювали на місці хімзараження без захисного одягу.

Цього тижня одразу в трьох українських містах під атаку невідомої речовини потрапили школярі різного віку. Раптово їм стало зле: почалися запаморочення, нудота, різкий біль у животі. Дітлахи просто валилися з ніг.

Найбільше постраждали учні і вчителі черкаської школи №8, звідки до обласної дитячої лікарні привезли аж 107 людей. Це все сталося в День пам'яті 8 травня, йдеться у сюжеті ТСН.Тиждень.

У Черкасах на святковій лінійці до Дня перемоги учні школи раптово почали непритомніти. Невідкладна медична допомога та рятувальна служба з'явилися швидко, але рахунок запаморочених дітей вже йшов на десятки. "Моїй однокласниці стало дуже погано, вона майже стояла на ногах, потім впала. Їй було дуже зле. Потім почали інші падати, бо їм ставало зле. Мені було дуже важко, важко було дихати. Ноги вже не тримали", - розповіла школярка Даша Щербина.

Черкаські медики ніколи раніше не стикалися з таким одномоментним різким занедужанням великої кількості дітей. "У цих діток була різко порушена координація руху, вони падали, втрачали свідомість і блювали… Ми клали їх на каталки і піднімали в реанімаційне відділення", - повідомила Інеса Герус, завідувач педіатричним відділенням.

Цей симптомо-комплекс не вкладається в ті випадки, з якими зустрічались медики раніше.

Майже одразу фахівцям стало зрозуміло, що йдеться про отруєння токсичною речовиною. Згодом встановили, що отрута передавалася через повітря. Ситуація була критичною і до Черкас терміново вилетіли прем'єр-міністр, міністр охорони здоров'я, керівник рятувальної служби та експерти-токсикологи. Поки Володимир Гройсман заглядав у лікарняні палати, довкола школи та всередині шукали причину отруєння: брали проби повітря, ґрунту і води. В школах центру міста подекуди відбувалася тиха евакуація учнів та вчителів.

Адміністрація школи оперативно повідомила батькам учнів про інцидент. Дехто з них, як батько Каті Попової, поспішив забрати дитину зі школи, натомість вдихнув й свою порцію отрути. "Самопочуття в мене змінилося через годину. Я був за кермом. Я майже втратив свідомість… Я спинив машину, це було біля кіоска, жінка купила холодної води і поливала мене там", - додав Артем Шмаюк.

На щастя, більшість дітей досить швидко оговталася, в чому є й заслуга лікарів, котрі, слід сказати, не розгубилися і діяли вправно. Половину потерпілих відпустили до вечора вівторка, решту госпіталізували, але й їх позавчора почали виписувати з лікарні. Всі – в задовільному стані, кажуть медики, але причину отруєння назвати не беруться.

Дивна річ, отруту не змогли встановити й рятувальники, ледь не вперше в своїй практиці. "Жодних відхилень від норми ми не зафіксували. Так само ми відпрацювали ті версії. Ми відпрацювали розлив ртуті, отруєння парами ртуті, якщо б це було… Ми відпрацювали питання пов'язані з колекторами, з транспортними засобами, які опинилися неподалік і могли перевозити небезпечні речовини", - заявив прес-офіцер управління ДСНС.

Тим часом, містом, справді, ширилися можливі й неможливі чутки. Спочатку грішили на місцеві хімічні підприємства, в Черкасах їх багато. Однак жодних надзвичайних ситуацій із  викидами чи виливами не знайшли. Версії про аварії на залізниці чи в каналізації теж швидко відпали, хоча зовсім близько до школи є смердючий ставок-відстійник. Вірогідним було припущення, що якийсь техногенний інцидент стався на території військової частини, до якої впритул стоїть школа. Саме звідси, задовго до авральної лінійки, знайомі військовослужбовці зателефонували деяким батькам і попередили, що треба терміново забирати дітей зі школи, бо щось сталося. Це розповідали поза кадром. Інші батьки теж схильні вбачати причину в діяльності військових.

В цій частині раніше стояла танкова дивізія, тепер, ніби-то, просто військова автоколона. Вона розташована просто за парканом, можна дотягнутися рукою. Що там зберігають досі, в якому воно стані – дізнатися неможливо, бо діє військовий режим. Навіть розмову коротко змогли відзняти лише прихованою камерою. Цікава особливість, що напередодні отруєння, ввечері, Черкаси засипало великим градом і буквально затопило зливою. Зокрема, плавали сміттєві баки, тонули автомобілі.

Тож вода запросто могла розмити якесь сховище небезпечних речовин і перемістити їх до шкільної території. Зранку сонце припекло, пішли отруйні пари і готово! Це теж версія, адже слідство триває і остаточних результатів цілої низки експертиз ще немає. Самі армійці вже встигли заперечити, що у військовій частині траплялися аварії. Однак, черкащани нині недовірливо ставляться до офіційної інформації.

Мами, хоч і побоюються гіпотетичної загрози, але все ж виходять з дітьми на прогулянку в центр міста, на відміну від школярів, котрі пережили токсичну атаку. Катю Попову, разом з однокласниками виписали з обласної лікарні і батьки вирішили, навіть, не заїжджаючи додому, відвезти дитину за місто на дачу. Такої ж думки і батьки більшості постраждалих дітей, хоча місцева влада вже порекомендувала школі відновити уроки відзавтра. Директорка школи Тетяна Саєнко говорить, що інцидент не вплине на навчальний процес, хоча не знає, як бути з  тими, хто боїться повертатися до школи.

Особливість інциденту ще й в тому, що паралельно з Черкасами, схожа історія сталася в Новомосковську Дніпропетровської області. Там теж на шкільній лінійці стало зле майже півсотні учнів. Симптоми були схожі на черкаські, лише слабші, минулося без запаморочень, після короткої допомоги лікарів, школярі продовжили заняття. Одночасність отруєнь та ще й в День перемоги, до якого суспільство ставиться неоднозначно – все це породжує теорію змови. Тим більше, що в п'ятницю на схожі симптоми поскаржилися діти вже в Павлограді. Там чекати не стали і одразу евакуювали майже 700 школярів та педагогів.

На щастя, минулося без лікарень. І того самого дня до медиків з тими ж симптомами звернулися 135 учнів, але вже школи в Польщі в містечку Млава. Там теж причину отруєння досі не називають. І в Україні, і в Польщі батьки зараз найбільше бояться відкладеного ефекту, коли вплив токсинів проявляється пізніше. Лікарі обіцяють подальше спостереження.

Критики вказують на легковажність медиків, токсикологів та інших фахівців, які працювали на місці хімічного зараження без захисного одягу. За нашими даними, частина з них теж постраждала від отрути і отримувала оперативне лікування. Хоча ці факти не афішують. Так чи інакше, нині країна чекає, що влада назве причину отруєння. Та є ще одна проблема - рівень токсикологічних лабораторій.  Місцевий заклад у Черкасах нічого не знайшов, а Київський інститут токсикології ще працює. Якщо там теж нічого не знайдуть, це означатиме Україна до таких викликів не готова.   

Сергій Швець

ВідеоБатьки отруєних у Черкасах школярів вбачають причину інциденту в діяльності військових поблизу

Вірогідним було припущення, що якийсь техногенний інцидент стався на території військової частини, до якої впритул стоїть школа. Саме звідси, задовго до авральної лінійки, знайомі військовослужбовці зателефонували деяким батькам і попередили, що треба терміново забирати дітей зі школи, бо щось сталося. Школярів Черкас, Новомосковська та Павлограда отруїли пари невідомої шкідливої речовини. Уражено майже 900 людей, наслідки для здоров'я непрогнозовані.

Батьки отруєних у Черкасах школярів вбачають причину інциденту в діяльності військових поблизу

Залиште свій коментар

Вибір редакції