Трійця 2021: традиції та звичаї Зелених свят

Дата публікації
Перегляди
79к
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Трійця 2021: традиції та звичаї Зелених свят

Фото: ТСН.ua

У перший день Трійці дівчата раніше ходили до поля чи лісу.

Трійця, після Різдва та Великодня, вважалася в народі одним з найбільших свят.

Про це пише відомий український етнограф Василь Скуратівський у книжці "Місяцелік"

Зелені свята починалися з п'ятниці. Жінки до схід сонця йшли до лісу, щоб заготувати лікарських трав. Дехто намагався нарвати їх і давав коровам, щоб було багато молока. В цей день збирали також росу, якою лікували хворі очі.

У суботу, власне напередодні Трійці, селяни рвали материнку, чебрець, полин, лепеху тощо і прикрашали запашним зіллям оселі — прикрашали стіни, лави, вікна, образи, а лепехою притрушували долівку.

Ввечері у суботу йшли босоніж до лісу, аби запастися галузками клена, липи, ясена чи осики, і оздоблювали обійстя — ворота, тини, хлів, одвірки хати й стріху, а також оселю. Крім того, стежку, яка вела від дороги до порога, прикрашали високими галузками окремо.

Першого дня Трійці дівчата йшли до поля чи лісу, плели по віночку і тримали їх до Петрівки, щоб у цей час русалки не залоскотали. У деяких регіонах ворожили на вінках. 

На Бога-сина, тобто в понеділок, широко відзначали так званий поминальний день. Жінки зранку, взявши мисочки.з їжею, йшли до церкви, відправляли панахиди, а потім відвідували кладовище. Як правило, поминальний день призначався лише для самогубців — тих, хто втопився чи наклав на себе руки. 

На Херсонщині другого дня свят діти влаштовували гру. Дівчатка, вибравши хлопчика та юнку, плели їм віночки й. оточивши колом, йшли гуртом через село з піснями. Поліщуки ж, прив'язавши до вола опудало з соломи, ганяли тварину вулицями, покрикуючи: "Родусь, родусь!". Ймовірно, ці обряди пов'язані з проводами весни.

Нарешті надходив третій день, котрим власне і завершувалися свята. У кожному регіоні його святкували по-своєму. Але найцікавіші обряди проводилися на Лівобережжі, зокрема на Полтавщині.

Читайте також:

Свята Трійця: про християнське свято та язичницькі обряди

Свята Трійця: про християнське свято та язичницькі обряди

Підписуйтесь на наші канали у Telegram та Viber.

 

Повʼязані теми:

Дата публікації
Перегляди
79к
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація