Україна оголошує війну журналістиці - The New York Times

Фінансовані Москвою телеканали та інтернет-тролі намагалися розділити Україну і налаштувати світ проти неї, а Києву не вистачає коштів, щоб змагатися з такими пропагандистськими проектами.

Іен Бейтсон у статті "Україна оголошує війну журналістиці", опублікованій на сайті газети The New York Times розповів про інформаційній війні між Росією та Україною, про журналістів, які отримали акредитацію сепаратистів і про війну влади України зі ЗМІ.

В липні 2014 року я поїхав у Донецьк, підконтрольний сепаратистам регіон на сході України, щоб написати про катастрофу літака МН17 Малазійських авіаліній. Тоді це було дуже небезпечне місце. Українські військові і повстанці обстрілювали один одного, і всюди були імпульсивні чоловіки з автоматами Калашникова, які були відомі тим, що викрадали журналістів.

Як і багато закордонних репортерів, я був там, щоб розповісти про те, що відбувається з останками 298 пасажирів і членів екіпажу збитого літака. Перш ніж підійти до місця аварії, я отримав акредитацію від сепаратистів. Це не гарантувало мені безпеки, але це був єдиний спосіб пройти контрольно-пропускні пункти.

Тепер Україна назвала мене співучасником тероризму.

7 травня, завдяки анонімним хакерам, на веб-сайті "Миротворець" була опублікована частина даних про акредитацію журналістів, отриманої від сепаратистів. Моє ім'я, адресу електронної пошти і номер телефону були серед тих контактів понад 4000 журналістів, в тому числі фрілансерів, як я, а також кореспондентів цієї газети [The New York Times], Reuters, ВПС і інших видань. На всіх нас повісили ярлик "спільник терористів" за отримання акредитації від сепаратистів. Ті, хто опублікував список, говорили, що не знають, якими будуть наслідки викриття цієї інформації, але було ясно, що мета полягала в тому, щоб спонукати людей самостійно приймати заходи проти журналістів.

Антон Геращенко, член парламенту України і радник Міністерства внутрішніх справ, похвалив публікацію списку і закликав журналістів допомогти Україні в "інформаційній війні" з Росією. Але список засудили численні організації, в тому числі Організація з безпеки і співробітництва в Європі та Комітет захисту журналістів. Уповноважений з прав людини в Україні вимагає заблокувати веб-сайт. Критика наростала, і люди, що керують сайтом "Миротворець", сказали, що переведуть веб-сайт в автономний режим, після чого Київська прокуратура почала розслідування, намагаючись з'ясувати, зробило керівництво сайту злочин.

У відповідь на це міністр внутрішніх справ Арсен Аваков висловив свою підтримку сайту "Миротворець" і звинуватив тих, хто критикував публікацію списку, у прихованих симпатіях до сепаратистам. Його пост у Facebook отримав більше 3 000 лайків. Громадськість активно підтримала публікацію списку. Після того, як чиновник з Міністерства інформаційної політики, сказала по телебаченню, що список поставив під загрозу життя журналістів, її начальник, Юрій Стець, опублікував вибачення в соціальних медіа, заявивши, що чиновниця не представляла позицію міністерства.

Підбадьорений підтримкою веб-сайт повернувся в Інтернет і опублікував додаткову контактну інформацію журналістів. Редактори заявили, що вони не будуть слухати "скиглення" про "свободу слова". Радник голови Служби безпеки України оголосила про те, що журналісти в списках потрапили під слідство як потенційні шпигуни.

Ці списки, по суті, називають тих, хто взаємодіяв з сепаратистами, але вони створюють більш широкий і більш небезпечний – прецедент. Веб-сайт і його прихильники в уряді припускають, що журналістів можна розділити на два табори: ті, хто підтримує держава і ті, хто виступають проти нього, -и маючи на увазі, що журналістів, які критикують уряд, потрібно змусити замовкнути.

Це небезпечно у будь-якому суспільстві, особливо в Україні, де існує гостра необхідність у критичній журналістиці. Лише деякі реформи повністю вступили в силу, і країна нещодавно зробила різкий поворот назад до кумівства. Президент Петро Порошенко призначив близького соратника прем'єр-міністром, порушивши поділ законодавчої і виконавчої влади. Такий поділ було встановлено після протестів на Майдані в 2014 році, які призвели до повалення його попередника. Він також призначив генеральним прокурором близького друга без юридичної освіти. Коли корупція і кумівство ставлять під загрозу надії української революції, журналістам кажуть, що вони допомагають ворогові, просто виконуючи свою роботу.

Україна вже давно відчуває, що програє пропагандистській машині Росії. Фінансовані Москвою телеканали та інтернет-тролі намагалися розділити Україну і налаштувати світ проти неї. Києву не вистачає коштів, щоб змагатися з такими пропагандистськими проектами, але багато українські видання і журналісти уникають новин, які виставляють країну в негативному світлі або можуть бути на руку російській пропаганді. Українські чиновники розглядають таку позицію як корисний політичний інструмент. Тепер вони намагаються виставити будь-яку критику інструментом російської "гібридної війни". Саме тому пан Порошенко проігнорував редакційну статтю газети "The New York Times", в якій він піддався критиці за нездатність впоратися з корупцією.

Намагаючись заохочувати "патріотичну" журналістику, в якій держава завжди отримує кредит довіри, українські чиновники насправді сприяють розвитку такої журналістської культури, як у Росії. У Росії репортерів і публікації, які критикують уряд, також карають за непатріотичність. І тому мало хто сьогодні ще вирішується на критику. Нещодавно, внаслідок тиску з боку уряду була звільнена редакція РБК – одного з небагатьох незалежних інформаційних організацій в Росії. Існують і більш страхітливі приклади того, як намагалися змусити замовкнути представників критичної журналістики, в тому числі і звинувачення у вбивстві.

Більшість високопоставлених українських чиновників уникали коментарів з питання публікації імен та інформації про журналістів. Вони стверджують, що вірять в західні цінності. Отже, тепер вони повинні діяти у відповідності з цими цінностями. Вони повинні засудити наклеп щодо журналістів тільки за те, що вони працювали в підконтрольних сепаратистам районах. Чиновники також повинні гарантувати, що сайт-порушник буде закрито, і що розслідування щодо тих, хто опублікував список, закінчиться кримінальними звинуваченнями. Саме по собі це не зможе служити гарантією свободи і справедливості ЗМІ в країні, а це допоможе поставити правильний напрямок. Україна не повинна жертвувати свободою преси, щоб вижити у війні.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: