Що відомо про вакцину Pfizer: як діє, ефективність і побічні реакції

Що відомо про вакцину Pfizer: як діє, ефективність і побічні реакції

Фото: Associated Press

Чи захистить Pfizer від нового штаму коронавірусу "Дельта"? Як діє ця вакцина і які побічні ефекти провокує цей препарат.

Вже у липні 2021 року розпочався п'ятий етап вакцинації від коронавірусу в Україні. Однією з вакцин, яку застосовують в нашій країні, є американсько-німецький препарат Pfizer/BioNTech. Влітку препаратом Pfizer, ймовірно, щеплюватимуть і дітей. Але це відбуватиметься лише за призначенням лікаря.

Що відомо про вакцину компанії Pfizer/BioNTech, яка її ефективність, принцип дії і можливі побічні реакції - зібрав ТСН.ua.

Pfizer/BioNTech - найпопулярніша вакцина

Вакцина BNT162b2 розроблена німецькою компанією BioNTech і американською Pfizer, була першою зареєстрована в ЄС.  Вона внесена до реєстру засобів ВООЗ для використання в надзвичайних ситуаціях.

Саме Pfizer нині найпопулярніша вакцина у світі, її схвалено у щонайменше 68 країнах. Першою дозволила застосування Велика Британія, далі були Канада, США і країни Європи і Близького Сходу. Pfizer має і схвалення Європейського регулятора. Видання Financial Times назвало цю вакцину "першим променем надії".

Склад вакцини Pfizer

Міністерство охорони здоров'я України оприлюднило склад вакцин Pfizer. Його необхідно знати, щоб уникнути можливої алергічної реакції після щеплення.

"Якщо ви маєте підозру, що у вас можете бути алергічна реакція, обов’язково зверніться до вашого сімейного лікаря чи терапевта найближчої лікарні", - пояснили у Міністерстві.

Тож до складу вакцини Pfizer входять: мРНК, ліпідні частинки, фосфоліпід, дигідрати фосфатів натрію та калію, хлориди натрію та калію, сахароза, вода для ін'єкцій.

Фото: Міністерство охорони здоров’я України

Як діє вакцина

Pfizer/BioNTech - це мРНК-вакцина (матрична рибонуклеїнова кислота) – у ній відсутній вірус і головним компонентом є молекула матричної РНК, у якій записана інформація про збудник COVID-19. Потрапляючи до організму, фрагмент генетичного коду коронавірусу "зустрічається" із вірусом, після чого формується імунітет.

Скільки потрібно щеплень Pfizer

Щеплення вакциною Pfizer/BioNTech потрібно робити двічі з інтервалом 21-28 днів. Та варто зазначити, що генеральний директор компанії Pfizer Альберт Бурла заявив, що людям "скоріше за все" буде потрібна третя доза вакцини проти коронавірусу впродовж 12 місяців після повної вакцинації. Також додав, що, можливо, людям потрібно буде щорічно проходити вакцинацію від коронавірусу.

До слова, науковці досі достеменно не знають, як довго триває захист від вірусу після повної вакцинації.

Ефективність препарату

Наразі найвищі показники ефективності має Pfizer, препарат показав на фінальній фазі клінічних випробувань ефективність до 95%, кажуть у МОЗ. Також ефективність будь-якої вакцини залежить від дотримання курсу вакцинації й індивідуальних особливостей організму. 

Pfizer потрібно зберігати за температури до -80 градусів. Тому для транспортування використовуються спеціальні термобокси, які забезпечують холод протягом десяти днів. Після розморожування препарат придатний впродовж лише п'яти днів. Але з'явилися нові дані. У ЄС і США дозволили певний час зберігати вакцину й за більш високих температур - до мінус 15 градусів, як у звичайній морозильній камері, що суттєво полегшує логістику.

Чи безпечна вакцина Pfizer?

У ВООЗ зявили, що, за оцінками міжнародних експертів, "вакцина відповідає критеріям безпеки та ефективності, а переваги її використання для боротьби з хворобою зводять нанівець потенційні ризики".

Pfizer в Україні

 В Україні вакцину від Pfizer-BioNTech під назвою Comirnaty зареєстрували 22 лютого 2021 року.

16 квітня до України прибула перша партія у 117 тис. доз цього препарату. Щеплення вакциною Comirnaty проти COVID-19 розпочалося в Україні 18 квітня з Київської області.

Щеплення дітей вакциною Pfizer

В ЄС у травні дозволили щеплювати вакциною Pfizer дітей 12-15 років. Європейське агентство з лікарських засобів заявило, що ця вакцина показала свою 100-відсоткову ефективність, водночас спостерігаються й побічні реакції. 

У дітей спостерігали такі ж побічні реакції, як і серед підлітків від 16 років. Серед них - біль в місці ін'єкції, втома, головний біль, біль в м'язах і суглобах, озноб і жар. Ці реакції зазвичай були легкими або помірними й зникали протягом декількох днів після вакцинації.

ЄС став не першим, де дозволили вакцинувати дітей від 12 до 15 років. На початку травня такий дозвіл видав регулятор Канади, а через кілька днів - США.

Щонайменше 600 тисяч дітей від 12 до 15 років отримали свою першу дозу вакцини від COVID-19 компаній Pfizer і BioNTech. 

Нині розробники випробовують свій препарат на дітях від шести місяців до 11 років.

Чи ефективна вакцина Pfizer проти штаму "Дельта"?

У компанії Pfizer заявили, що аналіз Міністерства охорони здоров'я Англії, де штам "Дельта" є найпоширенішим, засвідчив, що вакцина Pfizer/BioNTech ефективна проти штаму "Дельта" на 90%.

Побічні ефекти Pfizer

Прояви після вакцинації досить часто пов’язані саме з особливостями організму людини або захворюваннями, які збіглись у часі на період після вакцинації. За даними ВООЗ, після вакцинації препаратом BioNTech та Pfizer можуть виникають такі побічні ефекти:

  • біль у суглобах і м'язах;
  • біль, почервоніння, свербіж у місці ін'єкції;
  • головний біль;
  • втома;
  • лихоманка;
  •  нудота.

Рідше зустрічаються: безсоння, біль у кінцівках, загальне нездужання, збільшення лімфатичних вузлів. Побічні ефекти можуть з'явитись впродовж одного-двох днів після щеплення і повинні зникнути через кілька днів.

Протипоказання

На сайті компанії Pfizer в інформаційному бюлетені йдеться, що не рекомендується робити щеплення, якщо маєте порушення згортання крові або приймаєте антикоагулянти (препарати, які розріджують кров).

Представники Pfizer рекомендують повідомити медпрацівника перед процедурою, якщо:

  • колись була важка алергічна реакція або проблеми з диханням після ін’єкції будь-якої іншої вакцини,
  • маєте проблеми зі згортанням крові,
  • колись непритомніли після ін’єкції,
  • про всі ліки, які на момент щеплення приймали, або нещодавно використовували або плануєте.

Смерть після щеплення вакциною Pfizer

У Вінницькій області через чотири години після щеплення вакциною Comirnaty/Pfizer-BioNTech помер 47-річний чоловік. Трагедія сталася близько шостої години вечора п’ятниці, 2 липня. Через кілька годин після уколу чоловік поскаржився на слабкість і нудоту, а пізніше знепритомнів. Лікарі швидкої, які прибули на виклик, врятувати його не змогли. 

В Департаменті охорони здоров'я та реабілітації Вінницької ОДА зазначили, що в електронній амбулаторній картці померлого хронічних захворювань не зареєстровано. За попередніми результатами судово-медичної експертизи - причиною смерті стала гостра серцево-судинна недостатність на фоні ішемічної хвороби серця. Ознак анафілаксії, шоку, тромбозу немає.

Новини України: смерть невдовзі після щеплення – що сталося з чоловіком, який отримав укол Pfizer

Новини України: смерть невдовзі після щеплення – що сталося з чоловіком, який отримав укол Pfizer

В ОДА також зазначили, що цей випадок смерті зареєстровано як несприятливу подію після імунізації, оскільки смерть сталася протягом 30 днів після вакцинації проти COVID-19.

Водночас у 5 інших осіб, які щепились з одного флакона з померлим – стан задовільний.

Точної причини смерті чоловіка у Міністерстві охорони здоров'я України поки що не назвали.

Офіційно зв'язку смерті чоловіка з вакцинацією доведено не було.

У Нацональній академії наук України прокоментували смерть вінниччанина. Академік Сергій Комісаренко каже, що цей випадок потрібно детально проаналізувати, і стверджувати, що українець помер через щеплення вакциною Pfizer не можна, адже потрібно провести ретельне розслідування цього випадку, оскільки людина могла померти й без вакцинації.

Також компанія Pfizer/BioNTech відреагувала на смерть 47-річного мешканця Вінницької області, яка сталася після щеплення їхнім препаратом. У компанії зазначили, що зв'язок між смертю та вакциною чоловіка наразі не доведений і наразі розслідування триває.

Смерть 13-річного хлопичка після вакцинації Pfizer

В американському штаті Мічиган уві сні помер 13-річний Джейкоб Клінік. За кілька днів до того він отримав другу дозу вакцини Pfizer проти COVID-19. Після щеплення у нього з'явилися загальні поствакцинальні симптоми – втома, жар і біль у животі. Друга вакцина була введена 13 червня. Помер хлопчик вночі 15 червня. Ця справа також зараз розслідується.

У МОЗ розповіли, коли Pfizer стане доступним для всіх українців

У МОЗ розповіли, коли Pfizer стане доступним для всіх українців

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Коронавірус в Україні
Наступна публікація