Панчохи: 10 цікавих фактів

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Засновник психоаналізу Зигмунд Фрейд вважав їх "ідеальним об'єктом чоловічого фетишизму", а одягнені в них жіночі ніжки називав двома стежками, що ведуть до заповітної мети – йдеться про жіночі панчохи.

Один з найеротичніших і найбільш звабливих предметів жіночого гардеробу спочатку призначався... чоловікам. Спершу представники сильної статі носили товсті в'язані шкарпетки, які з часом трансформувалися у панчохи, які тоді називали рейтузами – їх в середні віки слідом за арабами почали носити іспанські військові. Слідом за чоловіками в'язані панчохи уподобали й жінки, оцінивши їхнє тепло і зручність.

Довгий час панчохи в'язали вручну. Перший верстат, на якому можна було ткати їх, винайшов 1589 року англійський священник Ул'я Лі. Якщо вірити історикам, саме в той час на панчохах вперше з'явився шов і ущільнена ступня.

чулки_3
Getty Images
"Туалет дами"1742 рік. Художник: Франсуа Буше.

Носити панчохи не для утеплення, а для спокуси жінки почали у XVIII столітті з легкої руки фаворитки Людовіка XV маркізи Помпадур. Мереживні панчохи, які вона носила, плели з тонких ниток, а їхня вартість дорівнювала річному доходу від усіх маєтків якогось графа, маркіза або герцога.

чулки_9
Getty Images
Жінка в панчохах із металевою підв'язкою 1920-ті роки.

Пару століть панчохи, навіть дуже гарні, були приховані під широкими багатошаровими спідницями, тому бачити їх – зрозуміло, крім кількох обраних – не міг ніхто. На світ божий ноги в панчохах з'явилися в 20-х роках ХХ століття – магазини того часу, господарі яких тонко відчували потреби покупців, були переповнені панчохами різних кольорів. Робили їх тоді з бавовни, віскози, фильдекоса (скрученого паперового полотна, що має вигляд шовку) та власне шовку і розфарбовували в різні кольори й відтінки, а також розмальовували поперечними смужками, клітинами і навіть зображеннями тварин.

чулки_7
Getty Images
Жінка відкриває коробку з панчохами. 1930-ті роки.

1939 року сталася справжня революція в технології виготовлення панчох – з'явилося нове синтетичне волокно нейлон, яке отримало свою назву від перших літер двох столиць – Нью-Йорка, на виставці в якому він і був вперше представлений, і Лондона. Винахідником нейлону вважається американський хімік Вільям Карозерс. Перший варіант матеріалу з'явився ще 1930 року, але на його удосконалення пішло сім років – спочатку нейлон плавився навіть за не дуже високої температури і від розчинників, наприклад, рідини для зняття лаку. Карозерс не дожив до тріумфу свого творіння – він укоротив собі віку 1937 року, причиною самогубства вченого стала затяжна депресія.

чулки_6
Getty Images
Ілюстрація Vogue 1934 рік

Гасло рекламної кампанії звучало так: "Носити панчохи з шовку, а не з нейлону, все одно, що їздити на коні, коли є автомобіль", а появу нового матеріалу пов'язували з такими віхами науково-технічного прогресу, як винахід радіо, телефона та двигуна внутрішнього згоряння. Світ збожеволів – нейлонові панчохи змітали з прилавків вмить, тільки в перший день продажів було реалізовано понад сімдесят тисяч пар. Жінки швидко оцінили переваги нового матеріалу – нейлонові панчохи не витягувалися на колінах, не кривилися, а щільно обтискали ногу.

чулки_4
Getty Images
Ілюстрація Vogue, 1952 рік.

На запитання, що спільного між нейлоновими панчохами і зубною щіткою, більшість з нас відповість: "Нічого!", і не матиме рації. Такі різні за своїм призначенням речі ріднить нейлон – щетини зубної щітки, як і панчохи, після винаходу нейлону робили саме з нього. Нейлон також "брав участь" у створенні костюмів американських астронавтів, які висадилися на Місяць 20 липня 1969 року. З цього ж матеріалу був зроблений і встановлений на супутнику Землі американський прапор. Сьогодні нейлон йде на одяг, виробництво килимів, волосінь для вудок, струни для музичних інструментів, хірургічні нитки, кошики для баскетболу і багато іншого.

Нейлонові панчохи обожнювали не тільки жінки, але і грабіжники банків – їх одягали на обличчя й міняли таким чином зовнішність, що дозволяло їм залишатися невпізнаними. Відомий курйозний випадок, коли один з них одягнув на голову панчоху не після того, як увійшов до будівлі банку, а до цього. Охоронці просто не пустили горе-грабіжника в приміщення і тим самим врятували його від в'язниці.

чулки_2
Getty Images
Жінка малює стрілку на панчохах. 1940-ті роки.

Під час Другої світової війни нейлонові панчохи стали дефіцитом: міцне полотно влади США та Британії пустили на виробництво парашутів, тентів для вантажівок і наметів, тому в продажу нейлонових панчіх практично не було. Тоді жінки вперше навчилися малювати на голих ногах "шви" від панчіх за допомогою олівця для брів. Згодом так робили дівчата, яких пильні швейцари не пускали без панчіх до ресторану – зроблені олівцем "шви" створювали враження "одягнених" ніг.

чулки_5
Getty Images
Панчохи від Hudson Hosiery. 1965 рік.

Дефіцит панчохів посприяв появі епіляції: жінки, які звикли до гладкості й шовковистості ніг у панчохах, не маючи можливості їх придбати, зголювали зайву рослинність, щоб вони були приємними на дотик і самі по собі. Після війни панчохи знову з'явилися в продажу, але звичка видаляти волосся на ногах за допомогою бритви, а згодом й інших засобів залишилася.

чулки_1
Getty Images
Ірина Шейк на показі CR x LuisaViaRoma, 2019 рік.

У 60-ті роки ХХ століття панчохи з гардеробу модниць на час витіснили мініспідниці: носити під них панчохи було незручно – вони весь час намагалися вилізти назовні, тому терміново були винайдені колготки – з ними таких казусів не траплялося.

Фотогалерея Панчохи, кейпи і камуфляж: колекція Miu Miu сезону осінь-зима 2019-2020 (48 фото)

 

Залиште свій коментар

Вибір редакції