Як гормони впливають на сексуальне життя

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Гормони в організмі жінки впливають на її сексуальний потяг: то знижуючи, то підвищуючи сексуальну активність. Залежить це і від віку, і від фаз менструального циклу, і від стану гормональної системи загалом. Як впливає гормональний фон на лібідо жінки, ми запитали головного сексопатолога м. Києва, керівника Центру планування сім'ї, сексології та репродукції, професора Бориса Ворника.

Гормони та сексуальне здоров'я

Гормони мають велике значення в житті людини – і чоловіка, і жінки. Розрізняють кілька груп гормонів залежно від залоз, які їх виробляють. Статева функція здебільшого регулюється статевими гормонами – тими, що виробляють статеві залози чоловіка або жінки. Однак всі види гормонів в організмі взаємопов'язані і мають між собою певні кореляції, тому не тільки від стану і кількості статевих гормонів залежить вплив їх на організм, а й від стану і кількості гормонів інших залоз (щитовидної, надниркових залоз). Якщо "взаємини" між гормонами порушуються, то порушення і захворювання, пов'язані з гормоном однієї залози призводять до того, що порушується функція і всіх інших гормонів. Ось чому не завжди коректно оцінювати сексуальну функцію лише за станом статевих гормонів. І якщо у жінки є якісь сексуальні розлади, їх завжди потрібно оцінювати комплексно і з'ясовувати, що відбувається з гормональним балансом в організмі. Важливо також розуміти, що будь-який дисбаланс у гормональній сфері зменшує сексуальність.

Чоловічі і жіночі

В жіночому і чоловічому організмі виробляються і чоловічі, і жіночі статеві гормони. І якщо в чоловічому організмі мало жіночих статевих гормонів і присутні здебільшого чоловічі, то в жіночому, навпаки, мало чоловічих гормонів, але переважно виробляються жіночі. В організмі представниці слабкої статі – жіночі статеві гормони, естрогени, що впливають на її зовнішній вигляд. Вони відповідають за її форми, колір її шкіри, стан шкіри і волосся, особливість погляду, самопочуття і т. д. Разом з тим чоловічі статеві гормони також впливають на організм жінки, здебільшого стимулюючи його. Ці мікродози андрогенів – чоловічих статевих гормонів – стимулюють у жінки розвиток і функціонування сексуального потягу (лібідо), відповідають за його рівень, за його підвищення або зниження. Це відбувається знову-таки в співдружності з жіночими статевими гормонами.

секс_1
Getty Images

Секс і вік

Вважається, що у жінки приблизно до 35 років настає пік сексуальної активності. Частково через невелике підвищення преандрогенів – прогестерону, або прогестогенів. З віком у жінки поступово підвищується кількість андрогенів і знижується кількість естрогенів. Кожна жінка в певному віці вступає в клімактеричний період, коли вироблення естрогенів практично припиняється і відбувається процес старіння. При цьому вироблення андрогенів може зберігатися. Іноді у жінок в клімактеричному віці, після згасання функції статевих залоз, може підвищуватися сексуальна активність. Це трапляється рідко, і в цьому разі потрібно проконсультуватися у лікаря.

Слід зазначити, що підвищення сексуальності у жінок з віком пов'язане не стільки з підвищенням андрогенів (їхня кількість може і не змінюватися, а з тим, що у неї вже розроблена, натренована її сексуальна функція, вона не боїться і не хвилюється. У більшості жінок є сексуальний досвід і постійний статевий партнер, більшість вже народили дітей, вирішили питання з контрацепцією і не бояться небажаної вагітності або ризиків інфекцій, що передаються статевим шляхом. Тобто жінка почувається більш розкуто, і завдяки цьому підвищується сексуальність, вона починає насолоджуватися статевою функцією. Водночас андрогени, кількість яких може залишатися і незмінною, як було зазначено вище, просто забезпечують жінці можливість і здатність отримувати сексуальне задоволення.

Секс і клімакс

У клімактеричний період лібідо зберігається. Тобто зберігається і бажання, і здібності, і можливості до статевого життя. Жінка, як і чоловік (навіть частіше, ніж чоловік), може жити статевим життям до самого скону. Якщо у неї не вистачає естрогенів (а їх все-таки не вистачає після клімаксу), то замісна гормонотерапія призначається жінкам не стільки для того, щоб зберегти сексуальну функцію, скільки для збереження зовнішнього вигляду жінки, її стану здоров'я і психіки. Ця замісна терапія дозволяє жінці ще багато років насолоджуватися і собою, і своїм становищем в навколишньому світі.

секс_2
Getty Images

Секс і менструальний цикл

Залежно від фаз менструального циклу сексуальна активність визначається коливанням гормонів в початковому періоді (у перші дні місячних), на другій фазі циклу (в середині циклу, коли відбувається овуляція) і в третій фазі – фазі згасання, останній фазі циклу. Залежно від коливань гормонів в різних фазах циклу жінка по-різному відчуває статевий потяг і бажання. Вважається, що лібідо найбільш підвищене в середині циклу. Це і зрозуміло: відбувається овуляція, в цей час здійснюється зачаття, і сама природа будить в жінці бажання жити статевим життям. Однак це дуже індивідуальний показник, і у різних жінок сексуальне бажання у різні стадії циклу може виявлятися по-різному. Важливо прислухатися до себе, знати свій організм і адекватно ставитися до коливань сексуального потягу протягом всього менструального циклу. Це фізіологічний ритм життя, і у кожної жінки він може бути різним. При цьому не варто порівнювати себе і підганяти під інших жінок або прочитане в засобах масової інформації.

Лібідо і закоханість

Як би не поводилися гормони, на сексуальність впливає психологічний стан жінки. Подумайте: якщо жінка, перебуваючи в тій фазі циклу, в якій у неї знижена сексуальність, закохується, що переможе – емоції або фаза циклу? Природно, її сексуальність у стані закоханості буде підвищена. Тому можна з упевненістю сказати, що стан закоханості робить жінку залежною від гормональних коливань.

Авдотья Розгуляєва

Вибір редакції