Експерти назвали першу ознаку підвищеного холестерину

Експерти назвали першу ознаку підвищеного холестерину

Фото: Credits

Холестерин є необхідною речовиною, яка допомагає будувати здорові клітини в нашому тілі, але коли його надто багато, це може викликати серйозні проблеми зі здоров’ям, як-от інсульт або серцевий напад.

Велика кількість холестерину, або надлишок «поганого холестерину», який є ліпопротеїном низької щільності (ЛПНЩ), накопичується в наших кровоносних судинах і в кінцевому підсумку ускладнює протікання крові через артерії, що може призвести до відчуття поколювання, оніміння або холоду.

Високий рівень холестерину може бути генетично обґрунтованим, але зазвичай він викликаний неправильним харчуванням і способом життя.

Медики розповіли, як визначити, що у вас підвищений рівень холестерину. 

Як часто ви повинні перевіряти рівень холестерину

Нейрохірург Пархам Яшар повідомив, що перевіряти рівень холестерину – це те, що повинен робити кожен. Особливо, починаючи з 20-річного віку, добре перевіряти рівень холестерину кожні п’ять років, якщо ви маєте низький ризик серцево-судинних захворювань. Однак для тих, у кого присутні фактори ризику серцево-судинних захворювань, потрібно обстежуватися частіше.

Фото: creditdnepr.com.ua

Фактори ризику

На додачу до вибору способу життя, такого як неправильне харчування, відсутність фізичних навантажень, куріння та надмірне вживання алкоголю, фактори ризику включають сімейний анамнез серцево-судинних захворювань або високий рівень холестерину, діабет, ожиріння.

Симптоми високого холестерину

Високий рівень холестерину, як правило, не має явних симптомів. Єдиний вірний спосіб визначити це за допомогою аналізу крові.

"У більшості випадків високий рівень холестерину не викликає значних ознак і симптомів, скоріше веде нездоровий спосіб життя, який може призвести до високого рівня холестерину та піддавати вас ризику інсульту або серцевого нападу. З часом з’являються холестеринові бляшки і звужують артерії, що спричиняють такі події", - повідомляють лікарі.

Зайва вага, високий кров'яний тиск або діабет, рання ішемічна хвороба серця можуть свідчити про високий рівень холестерину. 

  • Якщо ваш ІМТ перевищує 30, ви ризикуєте мати підвищений рівень холестерину.
  • Якщо у вас велика окружність талії (для чоловіків - понад 100 см, а для жінок - понад 88 см), це збільшує ризик високого рівня холестерину.
  • Якщо ви регулярно їсте продукти з високим вмістом нездорових жирів, як-то смажена їжа, випічка та десерти, у вас може бути підвищений рівень холестерину, а відсутність фізичної активності сприяє підвищенню рівня холестерину.
  • Без фізичної активності ризик ожиріння збільшується. Більшості здорових дорослих рекомендується займатися спортом принаймні 150 хв. на тиждень.

До того ж, лікарі пояснюють, що сімейна гіперхолестеринемія – підвищений рівень вмісту в крові холестерину, який може бути успадкований від одного або обох батьків, також сприяє виникненню проблем із холестерином.

Фактори, які ви можете контролювати: як знизити холестерин

Є кілька речей, які ми можемо зробити, щоб запобігти підвищенню рівня холестерину. 

  • Дієта. Вживання занадто великої кількості насичених жирів або трансжирів шкідливо і може підвищити рівень «поганого» холестерину. Ви можете знайти насичені жири в червоному м’ясі та цільному молоці.

Згідно з USDA, трансжири заборонено використовувати в харчовій промисловості, але часто їх можна знайти в упакованих закусках або десертах.

Тож, тримайте свою вагу під контролем. Індекс маси тіла (ІМТ), що дорівнює 30 ідеально підходить для запобігання хворобам.

  • Спорт. Принаймні 150 хвилин на тиждень, аеробні вправи, покращують рівень хорошого холестерину.
  • Киньте курити. Тютюн знижує рівень «хорошого» холестерину.
  • Зменшіть кількість алкогольних напоїв. Занадто багато алкоголю може підвищити загальний рівень холестерину.
  • Їжте менше рафінованого цукру, він є прозапальним і може сприяти утворенню холестеринових бляшок у ваших кровоносних судинах і викликати раннє захворювання.

Загалом, вживання менше обробленої їжі, більше середземноморської дієти значно запобігатиме у вас високий рівень холестерину.

Середземноморська дієта включає багато свіжих фруктів і овочів, корисні олії, морепродукти, горіхи та насіння, які мають протизапальну природу.

Запальна їжа – це рафіновані вуглеводи, хлібобулочні вироби з високим вмістом цукру, біле борошно та цукор, шкідливі олії, такі як рапсова олія, або фастфуд є надзвичайно шкідливими для здоров’я і підвищить ризик діабету, високого рівня холестерину та серцево-судинних захворювань.

Фактори, які ви не можете контролювати

Вік. Навіть у маленьких дітей може бути підвищений рівень холестерину, хоча це набагато частіше зустрічається у людей старше 40 років. З віком ваша печінка стає менш здатною виводити холестерин ЛПНЩ.

Генетика, у деяких спадкових ситуаціях, таких як сімейна гіперхолестеринемія, організм не зможе видалити холестерин ЛПНЩ з кровотоку або розщепити його в печінці. Якщо у вас є сімейний анамнез, ранній скринінг є найкращим заходом для початку лікування та запобігання серцево-судинним недугам, таким як інсульт або серцевий напад.

Читайте також: 6 найкращих продуктів для поліпшення здоров’я кишківника та запобігання цукровому діабету

Повʼязані теми:

Наступна публікація