Кінець епохи Каддафі: лідера Лівії вбито

Муаммара Каддафі – лідера Лівії протягом чотирьох останніх десятиліть було вбито 20 жовтня в його рідному місті Сірт.

Лідера Лівії протягом чотирьох останніх десятиліть, полковника Муаммара Каддафі, було вбито 20 жовтня в його рідному місті Сірт. Епоха лідера Джамахірії добігла кінця.

 Смерть лідера Джамахірії

20 жовтня лівійські повстанці повідомили, що полковника Каддафі взяли в полон під час захоплення міста Сірт, яке вважалося останнім оплотом його прихильників. За словами польового командира, у Каддафі були травмовані обидві ноги.

Один з лівійських бійців, який був свідком захоплення Каддафі, стверджує, що той кричав: "Не стріляйте! Не стріляйте!". Пізніше телеканал Al Jazeera опублікував інформацію про смерть Муаммара Каддафі.

"Він також дістав поранення в голову. Його групу сильно розстрілювали, він помер", - сказав один з представників Перехідної національної ради Лівії.

Про затримання Каддафі також повідомили з офіційних дипломатичних джерел - цю інформацію прем'єр-міністр Нідерландів підтвердив президенту Росії Дмитру Медведєву. Трохи згодом міністр інформації Лівії Махмуд Шаммам наголосив, що колишній керівник цієї країни Муаммар Каддафі отримав смертельні поранення в ході бою з урядовими військами. За його словами, в цілях безпеки, тіло колишнього диктатора буде надіслано в якесь "секретне місце".

Доля синів Каддафі

17 жовтня стало відомо, що син полковника Каддафі Хаміс Каддафі загинув 29 серпня в бою біля міста Тархуна в 90 кілометрах на південний схід від Тріполі.

13 жовтня сина Муаммара Каддафі Мутассіма затримали представники збройних сил Перехідної національної ради Лівії у місті Сірт, після чого його було перевезено для допитів до Бенгазі.

24 жовтня 8 представників родини Каддафі, серед них дружина полковника, а також сини Мухаммед, Ганнібал і донька Аїша вилетіли зі столиці Алжиру в Каїр регулярним рейсом компанії Egyptair. Перед цим, 29 серпня, родина Каддафі втікла до Алжиру. Аїша на лівійсько-алжирському кордоні народила дочку Сафію.

11 вересня Нігер, влада якого протягом багатьох років тісно співпрацювала з режимом Каддафі, надав притулок ще одному сину екс-лідера Лівії Сааді Каддафі. Незабаром після цього Інтерпол видав міжнародний ордер на арешт Сааді Каддафі, якого в Лівії звинувачують у фінансових махінаціях, а також у тому, що він керував збройними силами, що придушували акції протесту. Сааді заперечує висунуті проти нього звинувачення в корупції і залякуванні, за якими його розшукує Інтерпол.

9 вересня  Інтерпол видав ордер на арешт іншого сина Каддафі Сейфа-аль-Іслама. Його місце знаходження невідоме. Останній раз на публіку він з’явився 27 вересня на телеканалі Arrai TV. Зображений на кадрах чоловік у ​​військовій формі з автоматичною гвинтівкою в руках  звернувся до прихильників його батька з закликами не віддавати "землю своїх предків" повстанцям і захопити Тріполі.

1 травня 2011 року ще один син Каддафі Сейф-аль-Араб разом з родиною загинув в в результаті авіаудару ВПС НАТО по його будинку в Тріполі.

Війна в Лівії

Ця війна стала однією з найбільш визначних подій так званої "арабської весни" в арабських странах Північної Африки та Близького Сходу.  Розпочавшись в Тунісі, масові заворушення і протести охопили потім Єгипет, Алжир, Йорданію, Ємен, Сирію, Бахрейн і Лівію,  менш значні протести відбулися в Мавританії, Саудівській Аравії, Омані, Судані, Іраку, Кувейті, Лівані, Сомалі, Марокко, Західній Сахарі і Джибуті.

Протести в Лівії переросли у справжню війну між прихильниками Муаммара Каддафі та противниками його режиму (прихильники Перехідної національної ради).

Основні бої розгорілися за столицю Лівії Тріполі. 20 серпня було оголошено про вхід військ повстанців до Тріполі, за кілька днів жорстоких боїв війська ПНР захопили місто.

За час боїв за Тріполі війська ПНР втратили вбитими як мінімум 1700 осіб. Про втрати військ Каддафі даних немає, проте відомо, що всього 32-а бригада спецпризначення "Хаміс" з початку конфлікту втратила не менше 9 тис. осіб убитими.

Результатом взяття військами ПНС Тріполі стала втрата військами Каддафі та урядом Джамахірії контролю над ситуацією в Тріполітанії (надалі ряд членів уряду Джамахеріі, були затримані, частина колишніх чиновників втекла), фактичне визнання світовим співтовариством легітимності влади Перехідного Національної Ради, закріпленої визнанням нової влади Лівії Радою безпеки ООН 17 вересня 2011, наданням представнику нової влади Лівії (Перехідної національної ради) місця члена в Раді безпеки ООН. Формально це означає, що Організація Об'єднаних Націй більше не визнає уряд Муаммара Каддафі.

Лівійські повстанці попередньо підрахували кількість жертв громадянської війни в Лівії, яка триває з лютого 2011 року. За шість місяців загинули, за їхніми даними, щонайменше 50 тисяч людей.

НОВИНИ ПО ТЕМІ:

Патологоанатоми назвали нову причину смерті Каддафі

ООН вимагає розслідувати загибель Каддафі

Клінтон, прочитавши sms про смерть Каддафі, радісно вигукнула: "Wow" (відео)

Франція вважає операцію НАТО у Лівії закінченою

Українська медсестра Каддафі перебуває у жалобі за ним

Обама радіє звільненню Лівії від "похмурої тіні тиранії"

ЗМІ: повстанці зловили сина Каддафі Сейфа аль-Іслама

Каддафі отримав смертельне поранення, коли його везли до лікарні

Журналістам пред'явили оголений труп Каддафі

18-річний лівієць стверждує, що вбив Каддафі та забрав у нього золотий пістолет

Європу потішила смерть Каддафі

Сина Каддафі захопили в полон у Лівії

Лівійські повстанці заявили про смерть Каддафі

Тіло Каддафі сховають у секретному місці

Лівійські повстанці захопили місто Сірт - останній оплот Каддафі

Жертвами війни в Лівії стали більше 50 тисяч людей

У полонених в Лівії українців забрали одяг і не дають ліків

Туареги здали Каддафі

Економіку Лівії відновлюватимуть після революції 10 років

 Завершення конфлікту у Лівії не здешевить нафту

ВІДЕО ПО ТЕМІ:

Обама радіє звільненню Лівії від "похмурої тіні тиранії"

18-річний лівієць стверждує, що вбив Каддафі

Європу потішила смерть Каддафі

Журналістам пред'явили оголений труп Каддафі

Муаммара Каддафі вбили "випадково"

Каддафі отримав смертельне поранення, коли його везли до лікарні

Один з синів Каддафі загинув під час штурму Сірта

Муаммар Каддафі вбитий

Скривавлене тіло Каддафі привезли в Місрату

Лівійські повстанці заявили про смерть Каддафі

Лівійські повстанці захопили місто Сірт

Повʼязані теми:

Наступна публікація