Якими насправді були українські козаки: російська пропаганда століттями створювала міфи

Дата публікації
Перегляди
10к
Час на прочитання
4 хв
Поділитись:
Facebook
Twitter
WhatsApp
Telegram
Viber
Якими насправді були українські козаки: російська пропаганда століттями створювала міфи

Картина Іллі Рєпіна "Запорожці пишуть листа турецькому султану" / Фото: Вікіпедія

Запорожці – це не шароварні поглиначі горілки й галушок. Такий образ навмисне малювала російська імперська, а потім радянська пропаганда.

З нагоди свята Покрови ТСН розвінчує міфи про козаків. У червоних шароварах і вишиванці танцює гопак і відрами п'є горілку – ось такий образ українського козака кілька століть нав'язувала нам спочатку російська, а потім радянська культура.

Від Миколи Гоголя до радянських кінострічок козацтво змальовували як селян-утікачів, які селилися на Великому Лузі і воювали з татарами, турками, а потім і з поляками-поневолювачами.

Але чи так це, йдеться в сюжеті ТСН.Тижня.

В день Покрови Божої Матері, давнього козацького свята, наш історичний розслідувач Станіслав Ясинський зібрав докупи більшість міфів про козаків, щоб показати: запорожці – це не шароварні поглиначі горілки й галушок, а каста майстерних воїнів.

Як Катерина ІІ "переписала" історію

1783 року російська імператриця Катерина ІІ створила спеціальну комісію з надзвичайними повноваженнями. Десятки науковців протягом наступних десяти років у режимі суворої секретності мали знешкодити одні, переписати інші і створити вигадані історичні документи.

Зміни в літописах мали виправити незручні моменти, конфузи в російському державотворенні та перетворити історію завойованих імперією народів на єдине ціле. До чого тут козаки? Зараз пояснимо.

Саме Катерина ІІ 1764 року остаточно знищує Гетьманщину, перетворивши її на Малоросійську губернію. Вона ж від 1772-го до 1795-го тричі ділить з німцями землі Речі Посполитої. У плані Катерини українське козацтво мало або зовсім зникнути, або стати зручним матеріалом ребрендингу її імперії. Саме тому більшість документів про появу козаків, їхнє життя, війни, традиції і настрої були радикально переписані російськими міфотворцями. Ця комісія буквально знищила оригінали літописів.

Натомість за Катерини ІІ наприкінці 18 століття з'являються козацькі міфи. За одним з них, українські – чи малоросійські, – козаки – це кріпаки, що втекли від польської панщини. За цією російською легендою, нещасні "малороси" тікали до Великого Луга, де у 16 столітті панувала анархія – і там одразу ставали козаками.

Але в цій байці ну зовсім нічого не сходиться. Порівняти козака і кріпака – це приблизно те саме, що поставити поруч сучасного бійця спецпідрозділу і юнака, що намагається втекти від війни через західний кордон.

Пригноблені й голодні кріпаки-втікачі дійсно вешталися степом. Але більшість із них рано чи пізно ставали здобиччю загонів із Кримського ханства, які полювали на живий товар. А перетворити землеробів на загони професійних кавалеристів чи майстрів шаблі можливо лише завдяки дуже інтенсивній підготовці в армійських таборах.

Виходячи з цього, коли вчорашні кріпаки почали тікати в низини Дніпра, ці воїни вже жили там. Ті прадавні козаки, що збудували перші Січі в 15 столітті – за різними гіпотезами, могли бути нащадками хазарів чи навіть окремим невідомим народом. Але маємо чесно визнати – після історичних маніпуляцій Катерини ми втратили документи, що могли б розповісти, хто вони і звідки взялися.

Відомі на всю Європу воїни

Ще один міф – буцімто козаки воювали лише з татарами й поляками. Насправді до кінця козацької вольниці українські кондотьєри – тобто найманці – встигли повоювати ледь не в усіх європейських війнах. Так, козаки Сагайдачного разом з поляками штурмували Москву.

Петро Конашевич-Сагайдачний / Фото: Wikipedia

1618-го в Європі розпочалася Тридцятирічна війна – і козацькі полки воювали в складі австрійського війська. На мапі, що зображає розстановку сил у битві під Білою горою в Чехії 1620 року, зображений підрозділ української кінноти – 3 тисячі козаків.

30-річна війна в Європі завершилася 1648 року. До України потоком почали вертатися козаки – тепер уже не просто поодинокі воїни-відчайдухи, а загартовані битвами і добре навчені солдати й офіцери. Саме ця нова велика сила дозволила Хмельницькому розпочати битву за створення власної держави.

Шок – козаки не носили шаровари

Та міфотворці добре попрацювали. І вкрали не лише історію козацького походження чи їхніх війн, а навіть зовнішності та звичок. Ось улюблені радянськими кінорежисерами червоні широченні шаровари, вишиванка, гопак і горілка відрами.

Кадр із радянського історично-пропагандистського фільму 1941 року "Богдан Хмельницький"

Та, виявляється, всі ці деталі були вигадані в Росії наприкінці 19 століття. Цей образ мав зробити українське козацтво лубочним, карикатурним і незручним для героїзації.

Насправді ж у 16 і в 17 столітті козаки – як і решта європейських воїнів – носили зовсім не блискучі шаровари, а вузькі штани, які добре облягають ногу і не заважають у бою.

Фото: ТСН.ua

А за чарку оковитої перед битвою командир міг стратити козака – тож дисципліна в загонах трималася залізна.

Інші російські міфи

Навіть сьогодні історія продовжує використовувати російські міфи. От, наприклад – програш козаками Національно-визвольної війни. Навмисно загублено інший факт, який полягає в тому, що після так званого "програшу" протягом ще 110 років Гетьманщина, як рівноправний з Московією суб'єкт федерації, зберігає та посилює власну владу й територіальний устрій, мову й культуру.

За цей час козацтво та українськість настільки глибоко проросли в поколіннях людей, що руйнування Січі, історичні реформи Катерини та низка культурних і мовних заборон 19 століття вже ніяк не могли вплинути на глибинну пам'ять народу. І щойно слабшав контроль Москви, козацьке коріння починало активно народжувати нових воїнів.

Якими насправді були українські козаки - радянська влада все перековеркала

Якими насправді були українські козаки - радянська влада все перековеркала

▶ На YouTube-каналі ТСН можна переглянути за цим посиланням відео: 

Раніше ми писали, як Хортиця відкриває скарби після знищення Каховського водосховища.

Читайте також:

Підписуйтесь на наші канали у Telegram та Viber.

Повʼязані теми:

Наступна публікація