Демографічна катастрофа: куди діваються наші чоловіки

Дата публікації
Перегляди
3278
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Демографічна катастрофа: куди діваються наші чоловіки

Фото: Credits

Наша авторка Кристина Рівера зацікавилася статистичними даними про співвідношення кількості чоловіків до жінок в Україні і в світі.

Я дуже люблю статистику — читати, порівнювати цифри і графіки, вишукувати цікаві дані і закономірності. За кожною цифрою стоять дуже цікаві тенденції, а висновки, які можна зробити — взагалі неоціненні. Для мене цифри видаються живими і наповненими змістом — а надати їм необхідну емоційність — взагалі нічого робити.

Наприклад, відкриваємо сторінку Вікіпедії, яка показує співвідношення кількості чоловіків до жінок за країнами світу і віком. Співвідношення вище 1, наприклад 1,1, означає 1,1 чоловіка на кожну 1 жінку (чоловіків більше, ніж жінок). Співвідношення нижче 1, наприклад 0,8, означає 0,8 чоловіка на кожну 1 жінку (жінок більше, ніж чоловіків). Цифра 1 означає, що кількість чоловіків і жінок однаковий. Нічого складного!

Спочатку дивимося на загальносвітову тенденцію і бачимо, що у разі народження дітей ця цифра має такий вигляд: 1.07 — тобто хлопчиків народжується однозначно більше. І в загальній кількості чоловіків і жінок в світі — за усіма віковим категоріями  — ця цифра становить 1.01. Тобто чоловіків однозначно більше, хоча у віковій групі 55-64 вже, звичайно, перекіс на користь жінок.

Але це загальна статистика — набагато цікавіше уважно вчитатися в країнові.

Виявляється, в Вірменії співвідношення під час народження хлопчиків до дівчаток становить 1.10, а в Китаї і Індії і взагалі 1,11! І це вже наштовхує на певні роздуми — в Китаї дозволені аборти до 9 місяців, саме можна точно дізнатися стать майбутньої дитини. В Індії взагалі новонароджених дівчаток закопують живцем або не реєструють — до чого цей зайвий рот і все таке. Але Вірменія, камон! Що ви творите там у себе в горах, зізнавайтесь?

Зате в Казахстані — мало не в єдиній країні в світі — дівчаток народжується більше (співвідношення 0.94). Поправте мене, якщо там не треба платити за дівчину калим, і селективні аборти застосовуються вже до зародків чоловічої статі.

Пропускаємо далі всілякі співвідношення за віком, і переходимо до підсумкового співвідношення чоловіків до жінок. Тримаємо в голові загальносвітову цифру 1.01. У розвинених країн типу США або Великої Британії — 0,99, в Норвегії — 1.02, в Швеції 1.00. Тобто зрозуміло — гарне медичне обслуговування, спорт і спосіб життя дають свої результати. І тут! Раптово! Країни Перської затоки за кількістю чоловіків вириваються вперед! Саудівська Аравія — 1,30! Бахрейн — 1,53! Арабські Емірати — 2,56! Катар — 3,39!

Хто там досі зітхає за розкішним життям дружин арабських шейхів, які змітають брендові сумки і обвішані золотом під паранджею? Куди вони діваються? Що відбувається з арабськими жінками у віці 25-54 років, через що, наприклад, в Катарі на 1 жінку припадає 5 чоловіків?

Але не будемо зупинятися на досягнутому і звертаємося до іншої крайності — мінімального співвідношення ч/ж, яке досягає 0,86. І які ж країни ми тут бачимо? Росія, Україна, Латвія, Литва (і Гонконг, водночас на материковому Китаї — 1,06) Білорусь трохи відскочила в бік із показником 0,87.

І саме це і є та сама демографічна катастрофа, з якою ми всі стикаємося зараз, — розлучення, секс-туризм, неповні сім'ї, безбатченки і ін. Згідно з абсолютними цифрами, в Україні на три мільйони більше жінок, ніж чоловіків. Три мільйони — це ж цілий Київ, у якому живуть тільки жінки!

Але що за прокляття тяжіє над згаданими вище країнами? Можна було б подумати, що це спадщина Совка — але ось в Молдові 0,96, Грузія 0,92, у Вірменії — 0,95.

Це лежить за площиною мого розуміння. Так, чоловіки п'ють, не стежать за своїм здоров'ям і практикують небезпечні штуки. Але чому саме у нас? Чому в Болівії, Бразилії або недалеко від нас розташованої Болгарії чоловіків цілком собі нормальна кількість (хоча країни небагаті). Чому їм не хочеться пити, курити і вмирати від інфаркту в 40 від передозування салом і соняшниковою олією? Досі звучать аргументи "Ми пережили революцію 1917 року! У нас стільки мужиків загинуло в Другу світову!". Соромлюся нагадати, але Друга світова закінчилася 80 років тому. Уже яскравим спалахом пронеслися і померли чоловіки, які народилися після неї. Так, російська агресія викосила найкращих молодих чоловіків України — але, тим не менше, навіть якщо загиблих героїв 20 тисяч — це не пояснює різницю в три мільйони.

Я ставила у себе на фейсбуці запитання, чому так відбувається — отримала в результаті срач на тему, що чоловіки аб'юзери, і ліпше їм взагалі всім згоріти в пеклі якомога швидше (хоча їх і так небагато, як ми бачимо).

Резюмуючи все сказане вище, можу сказати тільки одне, — є якісь процеси, якими варто зайнятися соціологам, фахівцям із охорони здоров'я і антропологам. А якщо вони вже цим займаються, то їм треба не забути дати рекомендації — як же нам всім із цим жити?

Читайте також: Стати мізками в банці: ми вже на півдорозі

Наступна публікація