Як схуднути: 10 міфів про втрату ваги

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Сьогодні схуднення стало справжньою нав'язливою ідеєю для сучасних жінок. Ця тема дуже поширена у всіх засобах масової інформації, в модних журналах, на телебаченні, в Інтернеті. Безліч сайтів рясніють заголовками про чарівні таблетки проти зайвої ваги або про дивовижне схуднення за тиждень.

Деякі способи схуднення, крім того, що найчастіше взагалі не призводять до втрати ваги, можуть, навпаки, сприяти її збільшенню, не кажучи вже про те, що викликати безліч проблем зі здоров'ям. Ось найпопулярніші міфи про методи схуднення, які, чесно кажучи, мають мало загального з реальністю. 

Міф 1: Низькокалорійні дієти – найкращий і найшвидший спосіб схуднути

Такі дієти засновані на вживанні низькокалорійних продуктів в обмеженій кількості. По суті, такі дієти передбачають практично повну відмову від вуглеводів, білків і жирів, які є енергетичною харчовою цінністю і дають організму енергію.

Так чому ж низькокалорійна дієта не працює? Спочатку зробимо невелику поправку. Вживання продуктів з мінімальною кількістю калорій, тобто дотримання жорсткої дієти, все-таки забезпечують швидку втрату зайвих кілограмів, проте, таке схуднення носить тимчасовий характер. Справа в тому, що одразу після закінчення голодування або низькокалорійної дієти організм, позбавлений вуглеводів і білків, починає економити енергію і замість того, щоб позбавлятися жирової тканини, запускає процес її накопичення. Додатковим "бонусом" таких дієт є значне уповільнення метаболізму, яке викликає ще більше збільшення ваги, оскільки він відповідає за швидкість спалювання калорій. Таким чином, скинувши 2-3 кілограми, після припинення дієти можна набрати одразу 5-6.

Міф 2: Втратити 10 кг зайвої ваги за два тижні – реально

Спочатку слід відзначити, що насправді ви можете втратити до 10 кг зайвої ваги за два тижні. Але будь-яке швидке схуднення буде пов'язано тільки зі значною втратою води з організму і зменшенням м'язової маси, в той час як жирова тканина, зменшення якої є основною метою, залишається практично незмінною. Крім того, таке схуднення є гарантією ефекту "йо-йо", особливо якщо воно ґрунтується тільки на "драконівській" дієті, а не на фізичних вправах.

Міф 3: Харчові добавки для схуднення – швидкий і простий спосіб скинути зайву вагу

Препарати для схуднення та пришвидшення спалювання жиру набирають все більшу популярність, незважаючи на постійні повідомлення про неефективність або навіть шкідливі ефекти таких пігулок. Давайте розглянемо декілька компонентів таких препаратів, яким активно приписують здатності до спалюванню жиру.

Кофеїн. Кофеїн сам по собі неефективний у зниженні маси тіла, і, якщо він стимулює жировий обмін, його дія зазвичай невелика.

Екстракт зеленого чаю. Зелений чай мало впливає на прискорення жирового обміну в спокої і під час вправ, тому, як і кофеїн, може надавати тільки невеликий вплив на процес втрати жиру.

Таурин (амінокислота). Немає переконливих доказів того, що таурин стимулює ліполіз жирової тканини. Виправдано проведення подальших досліджень його ролі в цьому процесі.

Піперин (екстракт чорного перцю). Немає наукових даних, що підтверджують ефективність піперину у цій сфері.

Кількість доступних на ринку дієтичних добавок для схуднення динамічно збільшується з року в рік, а кількість наукових доказів, що обґрунтовують їхню ефективність, меншає.

Міф 4: Продукти з мінімальним вмістом жиру (і знежирені) допомагають втрачати вагу

Міф про властивості знежирених продуктів знижувати вагу був поширений виробниками харчової промисловості багато років тому. І хоча з того часу багато разів було доведено, що у переважній більшості випадків той самий знежирений сир або йогурт ніяк не впливають на зниження ваги, багато жінок продовжують вірити, що їхнє вживання не дасть їм погладшати. В реальності ситуації інша – зниження ваги не відбувається, або навіть збільшується відкладення жирової тканини.

Міф 5: Геть з меню жири і вуглеводи

Це один з найпопулярніших міфів про втрату ваги і один з найпомилковіших, оскільки вуглеводи і жири потрібні не лише для правильного функціонування організму, але і для ефективної втрати зайвих кілограмів. Це пов'язано з тим, що вуглеводи і жири є основним джерелом енергії для всього організму, що відповідають за багато важливих функцій в організмі. Тому їхнє значне скорочення або, що ще гірше, повне виключення з раціону харчування може мати неприємні наслідки для здоров'я та є гарантією появи ефекту "йо-йо" після схуднення.

На думку дієтологів, правильно збалансована і здорова дієта, як щоденна, так і для схуднення, повинна забезпечувати достатню кількість всіх поживних речовин, особливо складних вуглеводів і ненасичених жирних кислот.

Міф 6: Фрукти з низьким вмістом цукру і калорій допоможуть схуднути

Хоча у фруктах мало калорій (крім авокадо або бананів) і вони дуже корисні (у них міститься багато антиоксидантів, вітамінів і мінералів), вони також багаті фруктозою, яка відноситься до простого цукру, хоча і не така шкідлива. Менше з тим, фруктоза діє аналогічно простому цукру і в надмірних кількостях призводить до збільшення ваги. Безперечно, фрукти є дуже корисними і повинні бути обов'язковим компонентом будь-якої дієти, особливо для схуднення, але в розумних кількостях.

Міф 7: Ласощі дуже калорійні і призводять до набору ваги

Дійсно, більшість солодощів містить величезну кількість рафінованих цукрів та інших шкідливих речовин (таких як трансжири), які негативно впливають на здоров'я і насамперед на масу тіла.

Проте не всі солодощі шкідливі для здоров'я, деякі з них справляють позитивний вплив на організм і багаті цінними інгредієнтами, такими як вітаміни і мінерали, а також корисні жири, клітковина і антиоксиданти. З таких солодощів можна відзначити темний шоколад, який, безумовно, ліпший від звичайних батончиків, і сухофруктів, ним цілком можна замінити традиційні солодощі.

Міф 8: Щоб схуднути, потрібно виключити з раціону хліб, макарони і картоплю

Віра в передбачувану калорійність білого хліба, макаронів або картоплі абсолютно хибна, тому що вони не більше калорійні, ніж інші продукти, присутні в дієті для схуднення. Природно, якщо картопля або макарони будуть вживатися з великою кількістю жирних сортів м'яса, олією, вершковим маслом, скинути зайву вагу і не вийде. А ось вживання макаронів і картоплі з відварними овочами піде на користь.

Гарне рішення – замінити білий хліб і звичайні макарони на їх цільнозернові аналоги, які, хоча й однаково калорійні, але насиченіші клітковиною.

Міф 9: Відмова від сніданку – гарний спосіб боротьби з ожирінням

Основою кожної правильної дієти для схуднення є найважливіша їжа дня – сніданок, необхідний для заповнення енергетичних ресурсів організму після нічного голодування.

Відмовившись від сніданку, організм почне економно розпоряджатися ресурсами, тобто накопичувати поживні речовини у вигляді жирової тканини. В той самий час буде сповільнюватися метаболізм і, отже, швидкість спалювання калорій, що в кінцевому підсумку призведе до збільшення маси тіла, а не до зниження.

Міф 10: Після 18:00 не можна нічого їсти

Правда полягає в тому, що останнє приймання їжі слід робити за 3-4 години до сну або за 2 години, якщо це легка вечеря, наприклад, йогурт або пара яблук. Тому, якщо ви лягаєте спати о 12 ночі, повечеряти слід не пізніше 21.00.

На жаль, немає чарівної пігулки або дієти, які допоможуть скинути вагу і зробити фігуру підтягнутою. Щоб процес схуднення справді був ефективним, потрібно не просто комплексно підходити до цієї проблеми, її потрібно вирішувати під контролем відповідних спеціалістів – дієтологів, гастроентерологів. І найголовніше – втрата ваги неможлива без оптимального фізичного навантаження.

Нас консультувала лікарка сімейної медицини Христина Шевченко.

Залиште свій коментар

Вибір редакції