Зять Єльцина: Путін не виправдав сподівань першого президента

Екс-голова кремлівської адміністрації і водночас зять Єльцина розповів, що Путін не виправдовував сподівань першого президента Росії. І що саме завдяки Єльцину Росія стала вільною.

Перший президент Росії Борис Єльцин на пенсії розчарувався у своєму наступнику Володимирі Путіні. Про це розповів екс-глава його адміністрації та зять Валентин Юмашев.

У день ювілею Єльцина, якому 1 лютого виповнилося б 80 років, Юмашев дав інтерв'ю "Московському комсомольцю".

На його думку, Єльцин вважав Путіна "своїм політичним сином, своїм проектом, своїм дітищем", якого "довго і болісно шукав".

На пенсії він, звичайно ж, зрозумів, що Путін став робити не так, як зробив би сам Єльцин, до того ж до нього приходили зі скаргами й інші люди, кому не подобалися зміни, які відбувалися в країні. Але Єльцин все одно уникав відкритої критики.

"Є президент, це його відповідальність. Якщо у мене якісь свої міркування, я сам йому про це скажу", - так, за словами Юмашева, відповідав Єльцин "скаржникам", які закликали його виступити публічно.

Екс-голова кремлівської адміністрації нагадав, що він дозволив собі висловитися так лише двічі: щодо повернення радянського гімну та скасування виборності губернаторів.

Як вважає Юмашев, в сучасній Росії безумовно є тенденції, які б засмутили Єльцина. Дивлячись на країну зразка 2011 року, він вважав би, що при тих ресурсах і можливостях, які є зараз, при тій сприятлиій економічній кон'юнктурі, в якій опинилася Росія в 2000-і роки, Росія могла б зробити більше, ніж вона зробила.

Помітив би Єльцин і відкат від основ демократії, але навряд чи цю тенденцію варто розцінювати як повернення в минуле, переконаний Юмашев.

Що стосується відходу від демократії, то це, на думку зятя Єльцина, почалося тоді, коли Путін вирішив покласти край тому "зухвалому тиску на владу", який був в російських бізнесменів в 1999 році.

Він також назвав "міфом" існування якихось домовленостей між Єльциним і Путіним - наприклад, про недоторканність сім'ї першого президента або про збереження у владі ряду осіб з його команди.

"Якщо б у них були такі домовленості, не було б виступу Путіна в 2003 році в МДУ, в якому він, не називаючи Єльцина, звинуватив колишнє керівництво країни в усіх смертних гріхах. Якби був якийсь пакет домовленостей, то там був би і такий пункт: наступник публічно не критикує свого попередника", - заявив Юмашев.

Для Юмашева Єльцин - "це, передусім, людина, яка подарувала Росії свободу, щастя якої ні з чим не зрівняється". При ньому був побудований ринок, проведена приватизація, стабільні ціни, створена банківська система і багато іншого. Якщо б економіка країни залишилася в тому катастрофічному становищі, в якому була, коли Єльцин прийшов до влади, то був би неминучим розвал країни.

Юмашев також назвав "повною нісенітницею" думку про те, що якби в 1991 і 1994 роках Єльцин прийняв інше рішення стосовно Чечні, в Росії зараз би не було такої страшної проблеми з тероризмом і Північним Кавказом взагалі.

"Проблеми на Північному Кавказі в Росії були завжди, починаючи ще з царських часів. Це глобальна проблема. З нею, на жаль, будуть стикатися і четвертий, і п'ятий, і шостий президенти країни. І якщо Єльцин був першим у цьому списку, це зовсім не означає, що він винуватець цих проблем", - вважає Юмашев.

За його словами, Єльцин вважав, що до 2000 року він має завершити головні економічні реформи, і "ніколи, жодної секунди не думав піти раніше терміну".

Всі поміняли думські вибори 1999 року, коли молодий прем'єр Путін, "як локомотив, витягнув партію "Єдність", а комуністи вперше опустилися нижче планки в 30% голосів.

"Путін був рівно тим, кого Борис Миколайович всі ці напружені місяці закінчення свого другого терміну шукав: людина іншого покоління, з його команди, з тими самими ідеями про ринок у цивілізованій країні. Борис Миколайович вирішив: навіщо мені ще зайвих півроку чіплятися за владу, якщо те, що робив він, зможе продовжити його наступник? ", - розповів Юмашев.

Крім того, Єльцин любив красиві жести. "Ця ідея, що напередодні 2000 року, саме в Новий рік, країну очолить нова людина, здалася йому шалено гарною. Коли він вперше мені про це розповів, у нього очі горіли", - згадує його зять.

Юмашев також додав, що нова вільна Росія народилася завдяки Єльцину, і висловив упевненість, що людина, яка дала країні свободу, обов'язково буде гідно оцінена нащадками.

Як відомо, Дмитро Мєдвєдєв у вівторок, 1 лютого, відкрив пам'ятник Єльцину в Єкатеринбурзі. Як зазначив Мєдвєдєв, в пам'ятнику "втілені рішучість і воля" - кращі, на думку чинного президента, риси Бориса Єльцина.

Читайте також:

Екс-міністр розповів, як Єльцин "розіграв" путч, а сам пив горілку в підвалі

Клінтон розповів, як п'яний Єльцин в одних трусах ловив таксі біля Білого дому

Касьянов: Путін тримав Єльцина у "золотій клітці"

Друзям Єльцина видали спецпосвідчення

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: