F-16 для України: в Норвегії зробили важливу заяву

F-16 для України: в Норвегії зробили важливу заяву

Норвегія передасть Україні шість винищувачів F-16 / Фото: Associated Press

Разом з обіцяними Норвегією винищувачами F-16 Україна отримає загалом 79 західних бойових літаків.

Норвегія офіційно оголосила про передавання Україні шести винищувачів F-16. Перші літаки можуть відправити вже цього року.

Про це пише VG.

"Здатність України захистити себе від атак з повітря має вирішальне значення в її оборонній боротьбі проти Росії. Норвегія ухвалила рішення передати Україні шість винищувачів F-16. Ми сподіваємося розпочати передавання літаків уже 2024 року", – заявив прем'єр-міністр Норвегії Йонас Гар Стьоре.

Про те, що Норвегія планує передати Україні винищувачі американського виробництва, Стьоре вперше заявив ще торік у серпні під час візиту до Києва. Однак тоді він не назвав ні кількості літаків, ні передбачуваних термінів їхнього відправлення до України.

Інші країни коаліції F-16 – Данія, Нідерланди та Бельгія – пообіцяли передати Україні значно більшу кількість бойових літаків, ніж Норвегія. Данія віддасть 19 літаків, Нідерланди пообіцяли 24, а Бельгія нещодавно оголосила, що їхній внесок становитиме 30 літаків.

Норвегія відмовилася від бойових літаків F-16 2021 року у зв'язку з поступовим введенням в експлуатацію нових винищувачів F-35. Але за повідомленнями норвезького уряду, 32 винищувачі F-16 ВПС Норвегії продали Румунії.

Видання зазначає, що перші винищувачі можуть бути перекинуті до України вже цього літа.

"І президент Зеленський, і міністр закордонних справ Кулеба неодноразово висловлювали велику подяку Норвегії за підтримку протиповітряної оборони та ясно давали зрозуміти, що винищувачі є надзвичайно важливим внеском у захист свободи та суверенітету України", – зазначив голова МЗС Норвегії Еспен Барт Ейде.

Ймовірно, не всі передані Україні літаки одразу перекинуть на її територію. Частина з них, напевно, залишиться на території сусідніх країн, щоб уберегти їх від бомбардувань російського агресора.

Водночас кремлівський диктатор Володимир Путін уже пригрозив Заходу, що Росія вважатиме українські літаки за її межами своїми "законними цілями".

Невелика кількість українських пілотів зараз завершують програму навчання в Данії. Надалі підготовку українських пілотів, ймовірно, здійснюватиме Румунія.

За словами іспанського міністра оборони Бйорна Арільда Грама, оскільки Україна отримає більше навчених пілотів і допоміжного персоналу, учасники коаліції F-16 нададуть їй більше винищувачів.

Видання також зазначає, що з початком використання винищувачів F-16 на війні в Україні та збільшенням їхньої кількості зростатиме й потреба в озброєнні для них. Забезпечувати цю потребу спільними зусиллями будуть 11 країн: Бельгія, Канада, Данія, Люксембург, Нідерланди, Польща, Португалія, Румунія, Швеція, Велика Британія та Норвегія.

Нагадаємо, за словами Анатолія Храпчинського, Росія взагалі не має літаків 5-го покоління, які б могли протистояти сучасним американським винищувачам F-16. Тому агресор, найімовірніше, уникатиме прямих повітряних боїв.

Читайте також:

Повʼязані теми:

Наступна публікація