Коронавірус у Китаї: як епідемія може позначитись на економіці України

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Експерти кажуть, що через нестабільну ситуацію інвестори можуть пригальмувати.

Епідемія коронавірусу здатна спровокувати масштабну світову економічну кризу. Про таке поки що обережно, але вже говорять авторитетні аналітичні організації. Експерти прогнозують сповільнення зростання світової економіки до темпів 2009 року, йдеться у сюжеті програми "Спецкор" на 2+2.

Через карантин у Китаї зупиняються конвеєри. Країна, що нині є другою економікою в світі, вимушена закривати заводи, порти та вокзали. До Піднебесної не літають літаки й не ходять потяги. Кораблі вимушені стояти по 14 діб на карантині. Атака вірусу обвалила біржі, падають ціни на нафту й руду.

Відлуння хвилею, вже котиться у всьому світі. Європейські автоконцерни заявляють про можливі перебої з постачанням запчастин із Китаю. Водночас, аналітики лондонської компанії Кепітал Економікс, прогнозують, що епідемія спричинить втрати світової економіки на рівні 280 мільярдів доларів.

Тарас Трояк продає китайські дрони в Україні. Розповідає, що задовго перед спалахом коронавірусу знайшов у Китаї компанію, з якою хотів налагодити співробітництво. Її офіс розташований в Ухані. Тож збирався туди полетіти.

"Поїздка просто перенеслась, а коли почав читати новини, подумав, що Бог мене врятував, і добре, що я в Ухань не поїхав, тому що фактично всі виїзди з провінції перекриті", - розповідає підприємець.

Після спалаху коронавірусу китайські компанії закрили на карантин. Тарас каже, це  ускладнило їм роботу.

"Ми плануємо закупки зразу на 2-3 місяці вперед товару, тому в нас зараз немає дефіциту, але є проблеми з поставками нових моделей", - ділиться Тарас.

Техніка - невелика частка з товарів, якими ми торгуємо з Китаєм. Він, після Євросоюзу, другий наш торговельний партнер. За підрахунками Держстату, за 11 місяців минулого року Україна продала у Китай товарів на 3,3 млрд доларів США. Найбільше Китай купує руду - це третина українського експорту до Піднебесної. На 800 мільйонів ми відправили туди зернових культур і на 700 мільйонів доларів жирів та олії. Компанії, які продають сировину для металургії, постраждали першими.

"Я думаю, вже зараз можливі втрати, приблизно 15-20 відсотків. Зобов’язують уряд переорієнтувати частину сировини, яка йшла у Китай чи регіони, на інші ринки", - каже завідувач кафедри регіоналістики і туризму КНЕУ Богдан Данилишин.

Україна, зі свого боку, за 11 місяців минулого року імпортувала з Китаю на 8 мільярдів доларів США. Трохи більше третини з цього - це електричні прилади. На півтора мільярда - готової продукції машинобудування. Ще на 300 мільйонів доларів від китайців отримали пластмас.

У посольстві Китаю заспокоюють - торгівля між країнами з кожним роком росте і вірус цьому не зашкодить. 

Відео Епідемія коронавірусу здатна спровокувати масштабну світову економічну кризу

Експерти прогнозують сповільнення зростання світової економіки до темпів 2009 року. Через карантин, у Китаї зупиняються конвеєри. Країна, що нині є другою економікою в світі, вимушена закривати заводи, порти та вокзали. 

Епідемія коронавірусу здатна спровокувати масштабну світову економічну кризу

Однак новий китайський коронавірус супроводжується не лише хворобливими симптомами. Наприклад, чи не першим на ситуацію відреагував світовий  ринок вуглеводнів. Нафта подешевшала. Від цього Україна тільки виграє, бо ціни на бензин та дизель теж поповзуть униз.

Експерти побоюються інших ускладнень інфекції. Коли інвестори, налякані можливим спадом, кинуться забирати гроші, вкладені в ризиковані економіки. Наприклад, в українську.

"Учасники фінансових ринків в разі, якщо ситуація буде погіршуватись і далі, в першу чергу забиратимуть гроші з ринків країн, що розвиваються, і в тому числі з України", - впевнений керівник аналітичного підрозділу інвестиційної компанії Олександр Мартиненко.

Для всіх зрозуміло: якщо китайська економіка пригальмує, це вплине на глобальні ринки. Бо Піднебесна - один із лідерів світового розвитку.

"За минулий рік дві третини мирового зростання відбувалася завдяки тому, що відбувалося зростання в Китаї", - додає Мартиненко.

Як насправді відіб’ється страх перед коронавірусом на економіці, прогнозувати ніхто не береться.

До прикладу, після спалаху атипової пневмонії почала бурхливо розвиватись компанія онлайн-сервісу Алі-Баба. Вона не потребувала прямого контакту між продавцем та покупцем і згодом стала революційним проривом на ринку віртуальних продажів. Можливо, в нинішньому вірусі є теж прихований, але позитивний побічний ефект.

Кореспонденти Раміль Єнікєєв та Олена Мацюцька

Плейлист 101 відео Смертоносний коронавірус з Китаю

Світом шириться новий вірус з Китаю. Інфіковано понад 500 осіб.

Смертоносний коронавірус з Китаю

Нагадаємо, спалах вірусу розпочався з ринку морепродуктів та тварин у китайському місті Ухань. Він викликає симптоми, схожі на застуду, але швидко вражає легені й інші органи. Патоген належить до великої родини коронавірусів. Хвороба поширилася вже на десятки країн. Двоє українців підхопили вірус на круїзному лайнері.

Всесвітня організація охорони здоров'я дала офіційну назву новому вбивчому коронавірусу з Китаю - COVID-19. У самому Китаї його раніше назвали NCP (Novel Coronavirus Pneumonia), що означає - пневмонія, яка викликається новим типом коронавіруса.

Перша вакцина від цього типу коронавірусу з'явиться не раніше, ніж через півтора року.

Схоже, джерелом спалаху коронавірусу є якась тварина. Водночас відомо, що вірус може передався і від людини людині повітряно-крапельним шляхом. Є підозри, що недуга може передаватися навіть в інкубаційний період, коли носій хвороби не підозрює, що інфікований.

Всесвітня організація охорони здоров'я за підсумками екстреної наради оголосила спалах коронавірусу надзвичайною ситуацією міжнародного значення. Це стало опосередкованим визнанням того, що стримати поширення хвороби не вдається і вона з локальної проблеми набуває глобального масштабу. 

Базові рекомендації для уникнення зараження коронавірусом:

  • уникати контактів з тваринами;
  • не їсти сире або погано оброблене м'ясо;
  • уникати контактів з людьми, у яких є ознаки захворювання;
  • регулярно та ретельно мити руки.

Детальніше про те, що відомо про загадкову недугу, як вона виникла та чому викликає занепокоєння у медиків – читайте у матеріалі ТСН.ua.

Залиште свій коментар

Вибір редакції